Jak wyczyścić zmywarkę?
Zmywarki słusznie uznawane są za ważnych pomocników kuchennych. Mają one liczne zalety — są funkcjonalne, ergonomiczne, a także pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Niestety przy codziennej eksploatacji zmywarki zapominamy o jej regularnym czyszczeniu, przez co może ona znacznie gorzej sprawować swoje funkcje.
20.08.2018 10:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czyszczenie zmywarki — o czym warto pamiętać?
Niegdyś posiadanie zmywarki stanowiło wyraz wysokiego statusu materialnego, natomiast obecnie urządzenie to można spotkać niemalże w każdym domu. Zmywarka zapewnia duży komfort i wygodę użytkowania, a także pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Niemniej jednak przy codziennej eksploatacji zmywarki, zapominamy o jej regularnym czyszczeniu, co skutkuje zazwyczaj nieprzyjemnym zapachem i niezbyt dokładnym domywaniem naczyń. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak często myć zmywarkę, powinny w pierwszej kolejności sięgnąć do instrukcji obsługi sprzętu. Zazwyczaj znajduje się tam zalecenie producenta na temat częstotliwości mycia zmywarki, a także o polecanego sposobu jej czyszczenia.
Najbardziej zabrudzonym elementem zmywarki są filtry — ich zapchanie zazwyczaj skutkuje wyraźnym pogorszeniem jakości mycia. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że na filtrach osadzają się pestki i resztki jedzenia. Większość zmywarek wyposażona jest w trzy filtry: mikrofiltr, filtr zgrubny i filtr płaski. Ich czyszczenie jest stosunkowo proste — wystarczy je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą za pomocą płynu do naczyń. W przypadku, gdy na filtrach zgromadził się kamień, wystarczy użyć preparatu chemicznego do usuwania kamienia (opcjonalnie można skorzystać z domowych sposobów — octu, sody lub cytryny).
Kolejnym elementem zmywarki, który zbiera zabrudzenia i wymaga regularnego czyszczenia, są drzwiczki zmywarki, na których osadzają się związki kurzu i tłuszczu. Szczególnie często brudzi się: panel sterowania i jego okolice, boki drzwi zmywarki oraz część zmywarki, przykryta blatem roboczym. Do czyszczenia drzwi zmywarki najlepiej wykorzystać wilgotne ściereczki z mikrofibry i płyn do mycia naczyń, który dobrze poradzi sobie z tłuszczowymi naciekami.
Spory odsetek brudu gromadzi się również na uszczelkach zmywarki. Najlepiej myć je za pomocą płynu do mycia naczyń i ściereczki z mikrofibry. Opcjonalnie można je również zdjąć, umyć pod bieżącą wodą i ponownie zamontować.
Chemiczne środki do czyszczenia zmywarek — dlaczego nie warto ich używać?
Myśląc o kompleksowym czyszczeniu zmywarki zazwyczaj, sięgamy po preparaty chemiczne. Na rynku dostępne są preparaty w formie żeli, proszków, tabletek i płynów. Na liście niezbędnych preparatów do czyszczenia zmywarki należy wymienić w pierwszej kolejności: tabletki 3 w 1, które zastępują środki do czyszczenia, pielęgnacji i nabłyszczania. Tabletki te nie tylko ułatwiają mycie naczyń, ale także sprzyjają utrzymaniu zmywarek w nienagannej czystości, a także kapsułki do mycia zmywarki, które zawierają środki czyszczące, a także rozpuszczające resztki jedzenia osadzające się na filtrach.
Czyszczenie zmywarki — domowe sposoby
Domowe sposoby czyszczenia zmywarki są bardzo rozpowszechnione, a to głównie dlatego, że są one w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia. Tego samego nie możemy powiedzieć o preparatach chemicznych, które w swoim składzie, zawierają silne substancje żrące. Najlepszym sposobem na pozbycie się osadu z kamienia w swojej zmywarce jest mieszanka z octu i sody oczyszczonej. Taką mieszanką należy umieścić w naczyniu, a następnie włożyć je do zmywarki i uruchomić urządzenie na jednym z podstawowych programów. Osoby, które uskarżają się na niezbyt przyjemny zapach, wydobywający się ze zmywarki, powinny postawić na cytrynę. Wystarczy ułożyć na poszczególnych półkach zmywarki po kilka plasterków cytryny, a następnie ustawić urządzenie na jeden z najszybszych programów. Znacznie lepsze efekty osiągniemy wówczas, gdy posiadamy zmywarkę z funkcją Flexi Space lub funkcją Up&Down.