FitnessSpacer na poprawę pamięci

Spacer na poprawę pamięci

Spacer na poprawę pamięci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.12.2010 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spacerowanie może zahamować lub spowolnić utratę pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u chorych na alzheimera oraz zdrowych dorosłych ludzi - uważają naukowcy z Pensylwanii.

Spacerowanie może zahamować lub spowolnić utratę pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u chorych na alzheimera oraz zdrowych dorosłych ludzi - uważają naukowcy z Pensylwanii. Wyniki swoich badań przedstawili podczas tegorocznego spotkania "Radiological Society of North America (RSNA)". Informację publikuje serwis EurekAlert.

Naukowcy przekonują, że spacerowanie około 8 km tygodniowo zabezpiecza struktury mózgu odpowiedzialne za uczenie się i zapamiętywanie na 5 do 10 lat - dotyczy to chorych na alzheimera, łagodne zaburzenia poznawcze i zdrowych dorosłych ludzi.

Choroba Alzheimera jest nieodwracalną, postępującą chorobą mózgu, która prowadzi do powolnej utraty pamięci i zdolności poznawczych. Dotychczas nie opracowano jeszcze skutecznego leku hamującego rozwój choroby. Łagodne zaburzenia poznawcze często poprzedzają rozwój alzheimera (u około 50 proc. osób), a charakteryzują się problemami z zapamiętywaniem - bardziej dokuczliwymi niż te, typowe dla zdrowych osób w podeszłym wieku, ale łagodniejszymi niż u chorych na alzheimera.

Podczas trwającego 20 lat projektu badawczego naukowcy analizowali związek między aktywnością fizyczną (mierzono dystans pokonany przez uczestników każdego tygodnia) i strukturą mózgu (ocenianą podczas trójwymiarowego skanowania rezonansem magnetycznym) u 299 zdrowych dorosłych (średnia wieku 78 lat) i 127 osób z zaburzeniami poznawczymi - w tym u 83 osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze i 44 pacjentów chorych na alzheimera.

Przy pomocy rezonansu magnetycznego naukowcy sprawdzali objętość mózgu uczestników badania - spadek objętości oznacza, że komórki w mózgu obumierają, wysoka objętość mózgu świadczy o jego dobrym zdrowiu. Poza tym, uczestników projektu badano metodą MMSE (ang. mini-mental state exam), która pozwala ocenić stan pamięci i możliwości poznawczych pacjenta.

Naukowcy zaobserwowali pozytywny związek aktywności fizycznej z objętością mózgu i wynikami MMSE. Osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, żeby utrzymać wysoką objętość mózgu i spowolnić utratę pamięci musiały spacerować około 8 km tygodniowo, osoby zdrowe w tym samym celu powinny spacerować przynajmniej 9,5 km.

Po 5 latach (trwania badania) wyniki testu MMSE spadały średnio o 5 punktów u osób z zaburzeniami poznawczymi, które nie były wystarczająco aktywne fizycznie, natomiast u osób spacerujących spadały średnio o 1 punkt.

"Choroba Alzheimera wyniszcza mózg i niestety spacerowanie nie jest tutaj lekarstwem.() Może ono jednak poprawić odporność mózgu na rozwój choroby i złagodzić utratę pamięci na dłuższy czas" - podsumowują badacze. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także