Trwa ładowanie...
28-06-2005 15:27

Twój intymny słowniczek

Cytologia, owulacja, estrogeny...

Share
Twój intymny słowniczek
d1ysl20

Słowa, które możesz usłyszeć podczas wizyty u ginekologa, nie zawsze są zrozumiałe. Wyjaśniamy te najważniejsze.

*Anorgazmia *Niezdolność do osiągnięcia orgazmu mimo podniecenia seksualnego i akceptacji partnera. Przyczyną bywa lęk przed ciążą, życie w nadmiernym stresie. Anorgazmię należy leczyć. Jej skutkiem może być nerwica, niechęć do seksu, a także stany zapalne dróg rodnych.

*Błona śluzowa macicy *Lekarze często używają też pojęcia endometrium. Błona wyściełająca macicę zmienia się podczas cyklu miesiączkowego. Hormony pobudzają ją do wzrostu (przed miesiączką jest najgrubsza). Jeśli podczas owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, błona złuszcza się i jest wydalana razem z krwią miesiączkową. Zdarza się, że błona rozrasta się nadmiernie i pojawia w innych miejscach, np. w jajnikach. Mamy wówczas do czynienia z endometriozą. Chorobę trzeba leczyć, bo może prowadzić do niepłodności.

d1ysl20

*Cykl hormonalny *Nazywany jest też cyklem miesiączkowym. Okres od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia następnej. Waha się od 25 do 30 dni. Cykle krótsze niż 25 dni świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Konieczne jest wówczas zbadanie poziomu hormonów i ewentualnie zażywanie leków, dzięki którym cykl powraca do normy.

*Cytologia *Mikroskopowe badanie komórek pobranych z szyjki macicy. Można w ten sposób wykryć nieprawidłowości w budowie komórek, grożące rozwojem raka. Wynik cytologii oznacza: grupa I i II – stan prawidłowy, grupa III – zmiany komórkowe wymagające leczenia, grupa IV – komórki nowotworowe, świadczące o raku szyjki macicy lub trzonu macicy.

*Estrogeny *Hormony wytwarzane w jajnikach. Stymulują ważne procesy zachodzące w komórkach. To właśnie dzięki estrogenom masz kobiece kształty, lśniące włosy i ochotę na seks.

*HTZ *Hormonalna terapia zastępcza – wyrównywanie niedoborów estrogenów i progesteronu. Stosuje się ją u kobiet w wieku 45–55 lat, by złagodzić przykre skutki menopauzy (uderzenia gorąca, kołatanie serca).

d1ysl20

*Jajnik *Owalny gruczoł w podbrzuszu. Jajniki wytwarzają komórki jajowe (dzięki temu możesz zajść w ciążę), a ponadto produkują hormony kobiece, estrogeny i progesteron.

*Libido *Popęd seksualny. Każda z nas ma indywidualne potrzeby, zależy to od skłonności dziedzicznych oraz poziomu hormonów płciowych.

*Menopauza *Ostatnia miesiączka. U większości kobiet występuje między 50. a 55. rokiem życia. Często poprzedzają ją nieregularne cykle, uderzenia gorąca, nastroje depresyjne. Aby opóźnić menopauzę, można zażywać środki hormonalne (HTZ).

*Nadżerka *Ranka w błonie śluzowej szyjki macicy. Ginekolog stwierdza ją podczas badania. Nadżerki nie wolno bagatelizować, należy koniecznie ją wyleczyć (zwykle stosuje się preparaty dopochwowe). Zaniedbana nadżerka może przekształcić się w nowotwór złośliwy.

d1ysl20

*Owulacja (jajeczkowanie) *Wydalenie z jajnika dojrzałej komórki jajowej (zwykle ok. 14. dnia cyklu). Wędruje ona jajowodem do macicy. Niektóre kobiety mają wówczas niewielkie plamienia lub bóle w podbrzuszu.

*Progesteron *Hormon wydzielany w II części cyklu w jajnikach i nadnerczach. Progesteron przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się w niej zarodka. Jest też niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.

*Sutek *Gruczoł mleczny, w którym podczas ciąży wytwarza się pokarm. Jest zbudowany z 15–20 stożkowatych płatów z przewodami mlekowymi, biegnącymi promieniście w kierunku brodawki.

*Torbiel *Obrzmienie wypełnione płynem. Najczęściej tworzy się na jajniku lub w jajowodzie w wyniku zaburzeń hormonalnych. Może powodować bóle brzucha, nieregularne miesiączki.

*Zapłodnienie in vitro *Połączenie plemnika i komórki jajowej poza organizmem. Od kobiety pobiera się jajeczko, od mężczyzny nasienie. Zapłodnione jajeczko umieszcza się w macicy. Ciąża przebiega tak jak po zapłodnieniu naturalnym.

d1ysl20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ysl20
d1ysl20