Uwaga na kobiety!

Uwaga na kobiety!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.09.2009 09:18, aktual.: 24.06.2010 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Zdrowia (THL) wynika, że różnica pomiędzy ilością alkoholu wypijaną przez mężczyzn i kobiety jest coraz mniejsza. Młode Finki coraz częściej są również agresywne i stosują przemoc wobec swoich partnerów.

Badanie THL pokazało, że kobiety coraz częściej piją alkohol po to, by się upić – obecnie w tym celu konsumowane jest 42% alkoholu. Aż o 26% więcej niż osiem lat temu. Wśród mężczyzn również zanotowano wzrost, ale nieznaczny.

Wyniki badań są skutkiem porównania danych zebranych w 2000 i 2008 roku wśród reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn w wieku od 15 do 69 lat. Okazało się, że spożycie alkoholu najbardziej wzrosło w grupie wiekowej 50-69 lat, i to niezależnie od płci. Kobiety wciąż jednak piją znacznie rzadziej i znacznie mniej od mężczyzn.

Dyrektor THL, Pekka Puska, uważa, że państwo powinno poważnie zająć się tą sprawą, ponieważ coraz więcej osób w wieku powyżej 50 lat zapada na ciężkie schorzenia wynikające właśnie z nadużywania alkoholu.

Szokujące dane opublikował również serwis abc.es. Okazuje się, że w związkach młodego pokolenia to kobiety są stroną, która częściej ucieka się do przemocy – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Aż 9 na 100 mężczyzn przyznaje, że doświadczyło ze strony swojej partnerki gróźb, upokorzeń, czy nawet przemocy fizycznej. Rzadko prowadzi to jednak do zakończenia związku.

Specjaliści uważają, że taki stan jest efektem ubocznym osiągniętej w krajach skandynawskich równości płci.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także