Gdzie wyrzucać węgiel po grillu? Wiele osób popełnia błąd
Sezon grillowy rozkręca się na dobre, a wraz z nim pojawiają się pytania nie tylko o przepisy, ale też o porządki. Co zrobić z węglem po grillu? Okazuje się, że wielu Polaków nadal nie wie, jak prawidłowo go wyrzucać – a za błędy mogą grozić mandaty.
Grillowanie to letnia tradycja, która łączy ludzi i dostarcza kulinarnych przyjemności. Ale po kiełbaskach i szaszłykach zostaje nie tylko pełny żołądek, lecz także popiół i resztki węgla. Co z nimi zrobić? Warto znać różnicę między odpadami z grilla a tym, co zostaje po ognisku, bo jedno z nich może jeszcze przydać się w twoim ogrodzie.
Złe wyrzucenie może kosztować
Wielu Polaków nadal wrzuca zużyty węgiel do niewłaściwych pojemników – najczęściej do bioodpadów lub odpadów zielonych. To błąd, który może zakończyć się mandatem.
Zgodnie z zasadami segregacji, resztki po grillowaniu, takie jak zużyty węgiel drzewny czy brykiet, należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Nie nadają się one do kompostowania ani recyklingu, szczególnie jeśli były nasączone podpałką chemiczną lub miały kontakt z tłuszczem. Wyrzucenie ich do nieodpowiedniego kontenera może skutkować grzywną – nawet do 500 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małgorzata Tomaszewska zapytana o Cichopek i Kurzajewskiego. Tak zareagowała
Czytaj także: Najgorsze mięso na grilla. Makłowicz radzi unikać
Ekologiczny nawóz do ogrodu
Nieco inaczej wygląda sytuacja z popiołem z ogniska – ale pod pewnymi warunkami. Jeśli paliliśmy wyłącznie czystym, suchym drewnem – bez farb, lakierów, impregnacji i śmieci – to powstały popiół może okazać się wartościowym nawozem. Zawiera on wiele cennych minerałów, takich jak wapń, potas i fosfor, które wspierają wzrost roślin i poprawiają jakość gleby.
Popiół z ogniska można wykorzystać w ogrodzie, na przykład jako nawóz dla warzyw, takich jak pomidory, ogórki czy cukinie. Doskonale sprawdzi się również pod drzewkami owocowymi.
Czytaj także: Można grillować na działce? Przepisy mówią jednoznacznie
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl