FitnessWysypało alergiami

Wysypało alergiami

Wysypało alergiami

11.04.2007 11:08, aktual.: 06.06.2018 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alergia staje się chorobą coraz bardziej rozpowszechnioną. Ilość czynników uczulających, które mogą nam zafundować katar sienny, czy migrenowe bóle głowy, jest tak do końca nieokreślona- twierdzi lek. med. Marta Rachel, specjalista alergolog i pulmonolog.

Alergia staje się chorobą coraz bardziej rozpowszechnioną. Ilość czynników uczulających, które mogą nam zafundować katar sienny, czy migrenowe bóle głowy, jest tak do końca nieokreślona- twierdzi lek. med. Marta Rachel, specjalista alergolog i pulmonolog.

Te najczęściej rozpowszechnione, a więc rozpoznawalne, to uczulenia na pyłki drzew, traw, czy roztocza obecne w domowym kurzu. Tymczasem wiele osób sygnalizuje o uczuleniach na przedmioty, czy pokarmy, które z reguły nie są kojarzone z kłopotliwymi, czy niebezpiecznymi dla organizmu, reakcjami. A jednak.

Na liście bardzo rozpowszechnionych alergenów jest nikiel, często używany do wyrobu biżuterii.
Po włożeniu kolczyków, czy klipsów zaczynają ropieć uszy. To jeden z dość wyraźnych, sygnałów, że czas odwiedzić gabinet alergologa – twierdzi dr Rachel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nikiel i chrom

Równie zgubne w skutkach może okazać się włożenie garderoby np. spodni z niklowanymi guzikami, czy zamkiem błyskawicznym. Nawet krótkotrwały kontakt z tym metalem, może zamanifestować się wysypką na skórze.
Bywa, że nagle, bez konkretnej, a przynajmniej, widocznej przyczyny, skórne wypryski pojawią się w najmniej spodziewanym miejscu np. na powiekach. Dokładna diagnoza pozwala ustalić, że winowajcą tych zmian jest nasza proteza, a ściślej mówiąc obecny w niej, nikiel. Po jej usunięciu zmiany ustąpią – twierdzi specjalistka od wszelkiej maści uczuleń.

Równie często i silnie uczulającym jest chrom. Jest on obecny m.in. w skórze garbowanej, używanej do produkcji obuwia. Właściciele nowych butów powinni uważać też na obecne tam kleje, czy tworzywo sztuczne. Te także nie będą tolerowane przez wszystkie organizmy.

Bez perfum proszę

W perfumach, o bogatym bukiecie zapachowym, uczula bardzo wiele czynników składowych. Są to głównie olejki eteryczne i syntetyczne substancje zapachowe. Perfumy wywołują najczęściej wypryski, które z reguły staną się widoczne na twarzy i rękach. Należy pamiętać, że dodawanie perfum, nie tylko do kosmetyków, ale i do wielu przedmiotów użytku codziennego np. papieru toaletowego, może mieć wpływ na obraz choroby. Mogą np. pojawić się kłopoty z odbytem, co początkowo przynajmniej, najmniej kojarzone jest z alergiczną reakcją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Uczulenie na jedzenie

Na liście produktów spożywczych, których spożycie zafundować nam może zdrowotne kłopoty, od biegunki, po astmę oskrzelowę, są m.in. białko: mleka krowiego, jaja kurzego, ryb, mięsa, soi oraz białka niektórych warzyw i owoców (głównie fasola, groszek, pomidory, cytrusy i banany)
.

Uczulające działanie mają też sery żółte. Ich spożycie grozi atakiem migreny. Przyczyną tego jest amina powstająca z aminokwasu tyrozyny zwana tyraminą, która powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu, prowadzące do wystąpienia napadów migreny. Najwięcej tego związku chemicznego zawierają sery z niebieskimi żyłkami, takie jak: roqueort, gorgonzola i cheddar, gruyere oraz parmezan.
Miłośnicy kofeinowych używek nie mają powodów do zmartwienia. Kawa, uczula, ale bardzo rzadko. Znacznie rzadziej niż herbata.

Szef, jak alergen

A jak rozpoznać, czy przypadkowo nie reagujemy alergicznie na szefa.
Uczulenie na pryncypała jawni się pod postacią pokrzywki tzw. cholinergicznej. Najczęściej dotyczy to mężczyzn w wieku 15- 25 lat. Są to wykwity, drobne bąble ograniczające się na bocznych powierzchniach rąk. Płeć przeciwna może zareagować napadem duszności. A czy jest to uleczalne?
Z pewnością, jak każda inna alergia. Najbardziej skuteczna metoda to wyeliminowanie chorobotwórczego czynnika - zapewnia specjalistka, od trudnych, alergicznych przypadków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)