Trwa ładowanie...

Zabawki interaktywne dla 2-latka

Zabawki interaktywne dla 2-latka pomagają utrzymywać koordynację ruchową, oswajają z podstawowymi rolami społecznymi, a nawet przyspieszają naukę samodzielnego korzystania z nocnika. Przedstawiamy gadżety, które powinien poznać każdy rodzic.

Zabawki interaktywne dla 2-latkaŹródło: iStock.com
d2r2svu
d2r2svu

Jak wybierać zabawki interaktywne dla 2-latka?

Dziecko w wieku 2 lat intensywnie rozwija się pod względem motorycznym i poznawczym. Rozpoznaje już podstawowe dźwięki otoczenia i nadaje im znaczenie, potrafi samodzielnie się poruszać, choć jego kroki nie są jeszcze skoordynowane, ma zdolność sygnalizowania najważniejszych potrzeb, wymawia już wszystkie samogłoski i spółgłoski, a w jego słowniku znajduje się około 50 wyrazów.

Zabawki interaktywne dla 2-latka powinny być dostosowane do jego etapu rozwoju, by nie tylko zajmowały uwagę malucha, ale również aktywizowały ciało i umysł we właściwym stopniu. Najlepiej wybierać te z oznaczeniem wiekowym od 2 lat (bądź 24 miesięcy), chociaż starszemu dziecku z powodzeniem mogą również posłużyć zabawki odpowiednie dla dzieci od wieku niemowlęcego, takie jak wielofunkcyjne stoliki edukacyjne.

Sięgając po zabawki interaktywne dla 2-latka, warto zwracać uwagę nie tylko na ilość dodatkowych funkcji, ale również na ich potencjał edukacyjny. Nie wystarczy, że będą wydawały dźwięki i migały kolorowymi światełkami – każdy wysyłany przez nie bodziec powinien czemuś służyć, np. sygnalizować poprawne wykonanie zadania. Dla komfortu dziecka i własnego spokoju trzeba sprawdzić, czy istnieje możliwość wyciszenia odgłosów, które podczas długiej zabawy często okazują się męczące.

d2r2svu

Nie można również zapominać o bezpieczeństwie zabawek interaktywnych dla 2-latka, które powinno być potwierdzone stosownymi atestami i certyfikatami, m.in. Certyfikatem Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny, CE, EN71 i Safe Toys.

Najlepsze zabawki interaktywne dla 2-latka

Wartościowe zabawki interaktywne dla 2-latka potrafią posłużyć nie przez kilka miesięcy, ale przez parę lat, bo maluch przywiązuje się do nich niczym do najlepszych przyjaciół. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Interaktywny jeździk

Kupno interaktywnego jeździka zalecane jest już w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę chodzenia, czyli w okolicach 1. roku życia, ale dopiero 2-latek zaczyna odważnie korzystać z takiej zabawki. Szaleje na jeździku zarówno w domu, jak i na podwórku, co ma bardzo pozytywny wpływ na siłę jego mięśni i zdolność utrzymywania koordynacji ruchowej.

d2r2svu

W wersji interaktywnej maszyna na kółkach może wydawać odgłos trąbienia, kiedy coś stanie jej na drodze (wciskanie klaksona ćwiczy refleks), jak również rozjaśniać sobie drogę światłami, które pełnią szczególnie ważną funkcję, kiedy interaktywny jeździk dla 2-latka jest wozem strażackim czy radiowozem policyjnym.

  • Silly Sam – młotek i odkurzacz

Do wspaniałych zabawek interaktywnych dla 2-latka należy słynny zestaw Silly Sam składający się z młotka i odkurzacza. Pozwala maluchowi na naśladowanie działań dorosłych przy użyciu własnych narzędzi, które zabawnymi komunikatami głosowymi zachęcają do angażowania się w prace domowe, a przy tym wydają dźwięki, jakie powstają podczas użytkowania prawdziwego młotka i odkurzacza. Dzięki takim zabawkom maluch doskonali sprawność ruchową i oswaja się z czynnościami domowymi, jakie przyjdzie mu podejmować na późniejszych etapach rozwoju.

  • Interaktywny Kubuś Puchatek
d2r2svu

Wielu 2-latków natychmiast przywiązuje się do przemiłego interaktywnego Kubusia Puchatka, który sprawia wrażenie, jakby był żywą postacią ze znanej animacji. Jest wykonany z miękkiego materiału i siedzi na pagórku, który pełni rolę panelu z ośmioma przyciskami funkcyjnymi. Każdy przycisk symbolizuje innego bohatera bajki o Kubusiu i przyjaciołach. W trybie opowiadania Kubuś snuje historie związane z mieszkańcami Stumilowego Lasu, ruszając przy tym ustami i bujając się na boki. Do wyboru są dwie wersje językowe: polska oraz angielska.

Interaktywny Kubuś Puchatek to zabawka interaktywna dla 2-latka, która jest idealnym sprzymierzeńcem rozwoju mowy dziecka. Dzięki opowieściom maluch poznaje nowe słówka, a słuchając rytmicznych piosenek, zapamiętuje całe sekwencje wyrazów i zaczyna ruszać się w takt muzyki. Taka zabawka może pomóc dziecku w zasypianiu (głos lektora jest uspokajający).

  • Domek interaktywny

W zestawieniu najlepszych zabawek interaktywnych dla 2-latka musi znaleźć się również wielofunkcyjny domek, który wydaje odgłosy skrzypiących drzwi, dzwoniącego telefonu i pracującego sprzętu AGD. Taka zabawka pobudza wyobraźnię dziecka oraz pozwala mu poznać codzienne czynności domowe, jak również rozwinąć logiczne myślenie związane z konsekwencjami użycia poszczególnych funkcji, np. uruchomienia samochodu, który zacznie objeżdżać drzewo dookoła. Domkiem interaktywnym dziecko steruje samodzielnie. Ma do dyspozycji figurki członków rodziny, może więc podczas zabawy przyjmować różne role społeczne.

  • Nocnik interaktywny 3w1
d2r2svu

Wymieniając zabawki interaktywne dla 2-latka nie sposób pominąć nocnika interaktywnego 3w1 – nieocenionej pomocy podczas nauki samodzielnego korzystania z toalety. Taki nocnik wyglądem naśladuje prawdziwą miskę klozetową, wydaje dźwięk spuszczania wody, ma uchwyt na papier toaletowy i klapę. Działa na dziecko motywująco komunikatami i nagradza je piosenkami. Nocnik interaktywny można ustawić w łazience obok WC albo rozebrać go na części i w używać w formie nakładki na sedes. Ma wyjmowany pojemnik, dzięki czemu łatwo jest utrzymywać go w czystości.

d2r2svu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r2svu