FitnessKoordynacja ruchowa - co to takiego? Jak poprawić koordynację?

Koordynacja ruchowa - co to takiego? Jak poprawić koordynację?

Koordynacja ruchowa - co to takiego? Jak poprawić koordynację?
Źródło zdjęć: © iStock.com | fizkes

13.12.2018 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koordynacja ruchowa to fundamentalny element sprawności człowieka określający zdolność do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów znacznie różniących się od siebie. Słaba koordynacja wyklucza osiąganie dobrych wyników sportowych w każdej dyscyplinie. Jak poprawić koordynację ruchową?

Dlaczego koordynacja ruchowa jest taka ważna?

Koordynacja ruchowa to zdolność wykonywania określonych przestrzennie i czasowo ruchów lub łańcuchów ruchowych, a także reagowanie i rozwiązywanie nowych nieoczekiwanych sytuacji ruchowych. koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę, czyli prawidłowe utrzymanie ciała w przestrzeni. To dzięki niemu możemy poruszać się po nierównym podłożu, biegać czy chodzić.

W skład koordynacji ruchowej wchodzą takie zdolności, jak zwinność, zręczność, orientacja przestrzenna, pamięć ruchowa, szybkość reakcji, poczucie rytmu oraz czucie mięśniowe. Jeżeli masz te cechy, możesz być pewny, że w sporcie odniesiesz sukces.

Koordynacja ruchowa kształtuje się u dzieci w wieku od 8 do 12 lat, dlatego tak ważne jest, aby uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego w szkole. Później możemy ją poprawić, stosując różnego rodzaju ćwiczenia.

Jak poprawić koordynację ruchową? Ćwiczenia

Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym można poprawić koordynację ruchową oraz czas reakcji (element szybkości):

  • ćwiczenia na bosu - bosu to przyrząd gimnastyczny wyglądający jak przecięta na pół kula. Ćwiczenia na bosu wymagają od nas ciągłego napinania mięśni, dzięki czemu je wzmacniamy. Aby utrzymać równowagę, musimy mocno się skupić. Bosu poprawia koordynację ruchową i refleks, a także wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe.
  • pilates - to trening wzmacniający wszystkie partie ciała, poprawiający posturę i redukujący dolegliwości bólowe kręgosłupa. To ćwiczenia na piłce, dzięki czemu trenujemy równowagę i koordynację ruchów.
  • pływanie - ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa ani stawów. Pływanie wzmacnia mięśnie, dlatego jest to idealny sposób na korekcję wad postawy. Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na poprawę koordynacji ruchowej i wydolności oddechowej.
  • skoki na skakance - angażują wszystkie mięśnie, poprawiają kondycję, sprawność fizyczną oraz krążenie krwi. Ponadto 30-minutowy trening na skakance pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo warto wykonywać konkretne ćwiczenia tj.:

  • jaskółka - to ćwiczenie na koordynację ruchową wykonuje się stojąc na jednej nodze, pochylając tułów do przodu i rozkładając ramiona na boki. W takiej pozycji warto wytrzymać ok. 5 sek. Ćwiczenie należy powtórzyć na każdą nogę.
  • chodzenie z książką na głowie - to ćwiczenie wpływa na prawidłową postawę ciała i poprawia koordynację ruchową. Do tego ćwiczenia warto wykorzystać ciężką książkę w twardej oprawie.
  • podania piłki w dwójkach - to ćwiczenie w parach. Jeden z ćwiczących podrzuca cały czas piłkę do góry odbijając od czasu do czasu piłkę podaną przed drugą osobę. Ćwiczenie angażuje do pracy nie tylko mięśnie, ale i zmysł wzroku.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także