Trwa ładowanie...
df78rwe

Żelazo dobre dla zmęczonych kobiet

Suplementy żelaza mogą pomóc skarżącym się na zmęczenie kobietom - nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na anemię - informuje" Canadian Medical Association Journal".
Poważny niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna anemii. Osoby z takim niedoborem czują się senne i osłabione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żelazo dobre dla zmęczonych kobiet
(Thinkstockphotos)
df78rwe

Suplementy żelaza mogą pomóc skarżącym się na zmęczenie kobietom - nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na anemię - informuje" Canadian Medical Association Journal". Poważny niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna anemii. Osoby z takim niedoborem czują się senne i osłabione. Przeprowadzone w Szwajcarii przez naukowców z uniwersytetu w Lozannie badania objęły 198 kobiet w wieku od 18 do 53 lat. Wszystkie skarżyły się na zmęczenie bez wyraźnej przyczyny. Wiadomo, że menstruacja wiąże się z utratą żelaza.

Połowie pacjentek codziennie podawano doustnie 80 miligramów żelaza w postaci tabletek, podczas gdy pozostałe dostawały tylko placebo - udające lek tabletki z cukrem. Przed rozpoczęciem brania leków oraz po 12 tygodniach odnotowywany był poziom zmęczenia - w grupie przyjmującej żelazo wskaźniki poprawiły się o 50 proc.

Wypowiadający się na temat badania brytyjscy eksperci zaznaczają jednak, że zbyt duża dawka żelaza może być niebezpieczna, a zmęczenie ma zazwyczaj wiele przyczyn - wśród nich są zła dieta, wysiłek fizyczny i trudności ze snem.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Jak odpoczywać, żeby odpocząć?*

* Kiedy kawa już nie działa, czyli chronicznie zmęczona*

* Jestem ciągle zmęczona - co może być przyczyną?*

Gen senności

Sny, które budzą

df78rwe

Podziel się opinią

Share

df78rwe

df78rwe