Alternatywne źródła wapnia
Po co nam wapń?
Wapń większości z nas kojarzy się z mlekiem. W dzieciństwie zapewniano, że tylko picie mleka i jedzenie pochodnych produktów zapewni nam zdrowe zęby oraz mocne kości. A co z osobami, które nie mogą spożywać mleka? Z osobami cierpiącymi na nietolerancję laktozy, zmagającymi się z alergią na białka mleka krowiego? Co z weganami? Czy rezygnując z mlecznych produktów jesteśmy skazani na osteoporozę czy słabe zęby?
Wapń większości z nas kojarzy się z mlekiem. W dzieciństwie zapewniano, że tylko picie mleka i jedzenie pochodnych produktów zapewni nam zdrowe zęby oraz mocne kości.
A co z osobami, które nie mogą go spożywać, cierpią na nietolerancję laktozy, zmagają się z alergią na białka mleka krowiego? Co z weganami? Czy rezygnując z nabiału jesteśmy skazani na osteoporozę czy słabe zęby?
Wapń występujący w kościach i zębach odpowiada za ich mechaniczną wytrzymałość. Odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, w skurczu i rozkurczu mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego. Jest niezbędny m.in. do aktywizacji i tworzenia się hormonów i enzymów.
Tekst: Weronika Weremko-Oszuścik, dietetyk (Dieta4u.pl), WP Kobieta