Blisko ludziFundacja Rodzić po Ludzku apeluje do premier ws. standardów okołoporodowych

Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje do premier ws. standardów okołoporodowych

Przedstawicielki Fundacji Rodzić po Ludzku złożyły w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję, w której apelują do premier Beaty Szydło o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej. Podpisało się pod nią 70 tys. osób. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ich idea zostanie zachowana.

Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje do premier ws. standardów okołoporodowych
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

11.01.2017 | aktual.: 11.01.2017 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

„Obawiamy się, że likwidacja standardów spowoduje pogorszenie i tak niezbyt dobrej sytuacji kobiet na porodówkach. Brak powszechnie obowiązującego prawa cofnie nas do czasów, kiedy zasady postępowania w szpitalu stanowione były przez pracujący w nim personel, a kobieta traktowana była w sposób nieludzki i przedmiotowy” – czytamy w petycji.

- Ministerstwo Zdrowia po cichu wprowadziło zmiany w ustawie o lecznictwie likwidujące standardy okołoporodowe, które szpitale musiały respektować. Oznacza to, że od 2018 roku to, w jakiej pozycji kobieta będzie rodziła lub czy będzie mogła przytulić dziecko po porodzie, będzie zależało od szpitala. Lekarz będzie mógł powiedzieć: nie da się – mówiła niedawno w studiu Wirtualnej Polski Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.

- Apelujemy do pani premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Standardy Opieki Okołoporodowej to dobry dokument, który przyznaje kobiecie określone prawa i pozwala witać dzieci w godnych warunkach, pod troskliwą i uważną opieką ze strony personelu – dodała Joanna Pietrusiewicz. Wraz z kilkuosobową delegacją złożyła petycję, pod którą - jak podała - zebrano ponad 70 tys. podpisów. Zdaniem Pietrusiewicz, zmiana przepisów może zatrzymać pozytywne trendy w opiece okołoporodowej.

Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie wyjaśniało w ostatnich tygodniach, że zmiany dotyczące standardów mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń. MZ zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana, a opieka będzie na wysokim poziomie.

- Nie uspokajają nas zapowiedzi ministerstwa. Na rzeczywistość wpływ mają obowiązujące akty prawne, a nie deklaracje i zapowiedzi – powiedziała prezes Fundacji Rodzić po Ludzku. Pietrusiewicz obawia się też, że kolejnym krokiem będzie rejonizacja, a to oznacza, że kobieta nie będzie mogła wybrać szpitala, w którym będzie chciała rodzić. - Te zmiany to cofnięcie się w położnictwie do standardów z lat 80. – twierdzi.

Obecne standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte rozporządzeniem ministra zdrowia pod koniec 2012 roku. Zwrócono w nich uwagę na podmiotowość i decyzyjność kobiety podczas porodu. Wskazano, że personel medyczny powinien szanować prywatność i poczucie intymności kobiety oraz omówić z nią sposoby radzenia sobie z bólem. Położne i lekarze powinni zachęcać rodzącą do poruszania się podczas pierwszego okresu porodu oraz do przyjmowania takich pozycji, które są dla niej wygodne i przynoszą jej ulgę w odczuwaniu bólu. Zaznaczono także, że nacięcie krocza podczas porodu należy stosować "tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach". Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie "ciało do ciała", a potem otrzymywać rzetelne rady dotyczące karmienia piersią.

Z kolei na mocy uchwalonej w czerwcu rządowej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie będzie określał standardów postępowania medycznego, lecz standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Standardy opieki okołoporodowej – jak podkreślał resort - nadal będą obowiązywały, zmieni się forma, w której zostaną określone.
Resort wskazywał, że minister zdrowia będzie określał w rozporządzeniu organizację opieki zdrowotnej; w tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia (maksymalnie do końca 2018 roku), również określają kwestie organizacyjne. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się opieką okołoporodową, m.in. po to, by rozwiać wątpliwości zgłaszane przez stronę społeczną. MZ zapowiada, że nowe rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej ma powstać we współpracy z przedstawicielami organizacji.

Zobacz także: 12-letnia dziewczynka urodziła dziecko

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (11)