GotowaniePrzepisyObiad w jednym garnku

Obiad w jednym garnku

Obiady składające się z przystawki, zupy, drugiego dania i deseru pozostały już tylko w książce Lucyny Ćwierciakiewiczowej „365 obiadów”. Tak jada się jeszcze przy szczególnych okazjach, kiedy jest dużo czasu na celebrowanie, albo w niedzielę, by zatroszczyć się o rodzinną integrację.

Obiad w jednym garnku

26.02.2008 | aktual.: 29.06.2010 01:08

Obiady składające się z przystawki, zupy, drugiego dania i deseru pozostały już tylko w książce Lucyny Ćwierciakiewiczowej „365 obiadów”. Tak jada się jeszcze przy szczególnych okazjach, kiedy jest dużo czasu na celebrowanie, albo w niedzielę, by zatroszczyć się o rodzinną integrację.

Na co dzień gotujemy zazwyczaj dania jednogarnkowe. Po pierwsze – są mniej pracochłonne, po drugie – znacznie tańsze, po trzecie – chronią przed nadmiernym objadaniem się, co należy do naszych narodowych nadużyć. Niektóre gospodynie serwują przemiennie jednego dnia zupę, a następnego drugie danie, dobierając jadłospis na wyczucie, by obiad był wystarczająco posilny i interesujący dla konsumentów.

Ze względu na walory zdrowotne warto nad wszystkie dania z jednego garnka przedkładać dobrą zupę, ugotowaną z jak największej ilości składników, dzięki czemu jej smak jest niebanalny, a „wkładka mięsna” pozwala przetrwać bez uczucia głodu do kolacji, a nawet do śniadania. Uważajmy tylko, by nie nadużywać żurku. Choć kusi łatwość przyrządzania i serwowania go jako jedno danie (z jajkiem i kiełbasą), jednorodny smak naszej staropolskiej polewki bardzo szybko się nudzi i konsumenci protestują.

Proponujemy przepisy:
Propozycje typowo sezonowe pomogą w zimowych kuchennych improwizacjach.

Zupa zimowa
Składniki: dwie wiązki jarzyn, pół kg ziemniaków, 2-3 cebule, 30 dag boczku, pęczek zieleniny, sól, pieprz.
Warzywa (bez cebuli i ziemniaków) pokroić w kostkę, zalać wrzątkiem i gotować. Boczek pokroić w kostkę, zeszklić na patelni, dodać pokrajaną w piórka cebulę i wszystko razem poddusić. Ziemniaki obrać, pokroić w dużą kostkę, wrzucić je do gotującej zupy. Dodać boczek z cebulą i gotować do miękkości (dobrze, by ziemniaki były lekko rozgotowane). Ugotowaną zupę doprawić solą i pieprzem. Podawać z dużą ilością zieleniny.

Parzybroda
Składniki: główka białej kapusty, 2 cebule, 30-40 dag wieprzowiny, 2 ziemniaki, 2 ząbki czosnku, 3-4 marchewki, pietruszka, por, liść laurowy, majeranek, sól, pieprz, kminek, zielenina do posypywania.
Mięso pokroić w niedużą kostkę i włożyć do garnka. Dorzucić poszatkowaną kapustę i pokrojone jarzyny. Dodać majeranek, kminek i pokruszony listek laurowy. Gotować na małym ogniu do miękkości. Na koniec dodać obrane ziemniaki i gotować jeszcze 20-30 minut, po czym wyjąć ziemniaki i dodać je z powrotem po roztarciu widelcem. Uzupełnić zupę rozgniecionym czosnkiem, przyprawić solą i pieprzem.

Proponujemy też:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)