UrodaRatunku, moje włosy wypadają!

Ratunku, moje włosy wypadają!

Ratunku, moje włosy wypadają!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
21.05.2013 14:28, aktualizacja: 29.05.2018 15:00

Włosy odzwierciedlają kondycję organizmu. Wypadają, gdy dieta jest zbyt uboga w składniki odżywcze, gdy hormony wymykają się spod kontroli oraz gdy mamy za dużo stresu, a za mało snu. Fryzura może się również przerzedzać na skutek przebytych chorób czy po prostu w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Co zrobić, żeby wzmocnić osłabione włosy?

Włosy odzwierciedlają kondycję organizmu. Wypadają, gdy dieta jest zbyt uboga w składniki odżywcze, gdy hormony wymykają się spod kontroli oraz gdy mamy za dużo stresu, a za mało snu. Fryzura może się również przerzedzać na skutek przebytych chorób czy po prostu w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Co zrobić, żeby wzmocnić osłabione włosy?

Dieta
Z niepokojem zauważasz, że na szczotce zostaje więcej włosów niż zwykle. Co robisz w pierwszej kolejności? Przyglądasz się podejrzliwie stosowanym kosmetykom i pędzisz do sklepu po nowe. Choć oczywiście używane preparaty mają ogromny wpływ na kondycję fryzury, to jednak popełniasz podstawowy błąd: utożsamiasz włosy z ich łodygą, czyli częścią wystającą nad skórą. Większość z nas zapomina, że ta partia włosa jest... martwa. To, w jakiej formie są nasze pasma, zależy przede wszystkim od ich korzenia, czyli cebulki. Wygląd łodyg włosów możemy jedynie chwilowo polepszyć, nakładając preparaty wygładzające i nabłyszczające. Długotrwała poprawa możliwa jest jedynie poprzez oddziaływanie na cebulki. Dlatego w pierwszej kolejności należy zajrzeć nie do łazienki, lecz do kuchni.

Nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeśli jakość twojego codziennego jadłospisu pozostawia wiele do życzenia. Nie ma jednej ściśle określonej diety na wzmocnienie włosów. Dieta poprawiająca ich kondycję powinna być po prostu zdrowa, uwzględniająca wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a eliminująca te, które są szkodliwe. Nie może w niej zabraknąć: pestek dyni i słonecznika, kiełków (szczególnie rzodkiewki i rzeżuchy), kasz, otrębów i płatków owsianych, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw (zwłaszcza strączkowych i liściastych), jaj, orzechów, ryb (najlepiej tłustych morskich, np. śledź, makrela, łosoś). W ten sposób zapewnisz sobie porcję takich składników jak: żelazo, cynk, siarka, krzem, witaminy z grupy B, kwasy omega, które są konieczne dla prawidłowego wzrostu włosa.

Kosmetyki

Dopiero po modyfikacji nawyków żywieniowych, zastanów się nad zmianami w zakresie stosowanych kosmetyków. Nie musisz rezygnować z masek i odżywek nawilżających włosy, pamiętaj jednak, że powinnaś do codziennej pielęgnacji włączyć również takie preparaty, które nakładane są bezpośrednio na skórę głowy. Aby ułatwić wnikanie zawartym w nich składnikom aktywnym, warto raz w tygodniu wykonać... peeling. Wymieszaj cukier z oliwą i masuj skórę głowy. Spłucz ciepłą wodą i umyj włosy szamponem.

1-2 razy w tygodniu nałóż wzmacniającą maskę. Możesz sięgnąć po gotowe preparaty bądź przygotować własną miksturę na bazie żółtka jajka i oleju rycynowego. Przy osłabionych pasmach sprawdzą się również maski z drożdży. Kosmetyk pozostaw na włosach na co najmniej 15-20 minut i dokładnie spłucz (jeśli to konieczne – umyj ponownie szamponem). Stosując gotowy produkt, przestrzegaj zaleceń producenta: czasem, aby w pełni skorzystać z właściwości preparatu, trzeba go trzymać na włosach i skórze głowy 1-2 godziny; dotyczy to przede wszystkim olejków.

Warto przetestować: Khadi, Olejek stymulujący wzrost włosów, ok. 60 zł/210 ml; Inter Fragrances, Seboradin, Maska – kuracja przeciw wypadaniu i przerzedzaniu się włosów, ok. 25 zł/250 ml; Green Pharmacy, Olejek łopianowy, ok. 6 zł/100 ml.

Doceń działanie ziół. Przed myciem głowy przygotuj napar z pokrzywy lub skrzypu polnego. Użyj go do ostatniego płukania. Płukanki możesz wykonywać nawet codziennie. Następnie sięgnij po preparat przeznaczony do wcierania w skórę głowy. Zwykle ma postać ampułek bądź lotionu. Po nałożeniu płynu przez kilka minut masuj skórę głowy, aby pobudzić krążenie i tym samym ułatwić wchłanianie substancji.

Warto przetestować: Loton, Provit, Elixir ziołowy – kuracja przeciw wypadaniu włosów, ok. 10 zł/100 ml; Farmona, Radical, Kuracja przeciw wypadaniu włosów, ok. 35 zł/15 ampułek; Dermedic, Capilarte, Aktywny tonik przeciw wypadaniu włosów, ok. 30 zł/100 ml.

W roli płynu do skóry głowy idealnie sprawdzi się także naturalny sok wyciśnięty z czarnej rzepy. Warzywo to jest pełne witamin i minerałów, działa też stymulująco na krążenie skórne.

Zabiegi

Domową kurację możesz uzupełnić profesjonalnymi zabiegami wzmacniającymi, wykonywanymi zwykle w gabinetach trychologicznych. Ich oferta nieustannie się powiększa. To już nie tylko mezoterapia, znana i stosowana od lat. Obecnie możesz poddać się kuracji z użyciem lasera, Led Hair Laser, który nie tylko zwiększa wchłanialność substancji odżywczych, ale również pobudza syntezę kolagenu, wpływa na regenerację mieszków włosowych. W zabiegach wzmacniających specjaliści sięgają również po ultradźwięki czy prąd. Ich zadaniem jest zwiększenie przyswajalności użytych preparatów.

(map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także