Róże – piękne, ale chorowite

Róże – piękne, ale chorowite

Róże – piękne, ale chorowite
21.05.2007 11:33, aktualizacja: 25.06.2007 16:00

Te piękne kwiaty są niewątpliwą ozdobą wielu działek i ogrodów. Na pewno każdy chciałby wyhodować piękne, zdrowe i zadbane róże. Niestety róże podobnie jak wszystkie inne rośliny zapadają na różne, niebezpieczne dla nich choroby.

Te piękne kwiaty są niewątpliwą ozdobą wielu działek i ogrodów. Na pewno każdy chciałby wyhodować piękne, zdrowe i zadbane róże. Niestety róże podobnie jak wszystkie inne rośliny zapadają na różne, niebezpieczne dla nich choroby.

Chora róża traci swój piękny wygląd, słabo się rozwija, jest mniej odporna na zimno. Te piękne kwiaty są atakowane nie tylko przez owady (np. mszyce – które wysysają sok z roślin, powodując duże szkody w uprawach wielu roślin), ale także przez liczne choroby wywoływane przez grzyby pasożytnicze.

Niebezpieczne grzyby

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych jest mączniak prawdziwy wywoływany przez grzyb Sphaerotheca pannosa var. Rosae. Atakuje rośliny od połowy maja. Na młodych liściach tworzy się biały, mączysty nalot. Potem chore liście przybierają czerwonawe zabarwienie i ulegają deformacji, ich brzegi się zawijają. Nalot zmienia barwę na szary, a liście opadają. Na pędach (pędy często wyrastają jako porażone) i płatkach kwiatowych są widoczne plamy. Chorobie sprzyja zbyt obfite zwilżanie roślin w trakcie podlewania. Aby zwalczyć chorobę należy jesienią wygrabić opadłe liście mogące być źródłem zakażenia w przyszłym roku, w okresie wegetacji silnie porażone pędy wycinamy. Roślinę opryskujemy środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Groźna rdza

Inną chorobą wywoływaną przez grzyba jest rdza róż. Na spodniej stronie blaszek liściowych lub na młodych pędach pojawiają się kilkumilimetrowe, okrągłe lub owalne żółte plamy, od spodu natomiast w miejscu plam widoczne są pomarańczowe i brązowe skupienia zarodników grzyba, chore liście schną i opadają. Rozwojowi choroby sprzyjają częste opady deszczu i zwilżanie liści w trakcie podlewania. Rdzę zwalczamy podobnie jak mączniaka pospolitego: niszczymy porażone pędy i spryskujemy. Szkodliwa pleśń

Spustoszenie wśród róż, sieje także szara pleśń występująca przez cały okres wegetacji. Powoduje ją grzyb Botrytis cinerea. Schorzenie to objawia się tym, że na płatkach kwiatowych pojawiają się wodniste, liczne, szybko powiększające się plamy. Po pewnym czasie kwiaty gniją pokrywają się szarym i pylącym nalotem, z chorych kwiatów szara pleśń przenosi się na pędy. Silnie porażone pędy trzeba wyciąć i spalić.

Zamieranie pędów

Zamieranie pędów rozpoczyna się w miejscu przycięcia. Części pędów zamierają i schną, a kora przebarwia się i pokrywa nalotem lub czerwonymi punkcikami.

Rak wgłębny

Inna groźna dla tych kwiatów choroba to rak wgłębny gałązek róż. Objawia się żółtymi plamami, które potem zmieniają się w brązowe z ciemno-purpurową obwódką. Porażona kora pęka i wykrusza się. Chore pędy stają się łamliwe. Rak wgłębny zakaża roślinę poprzez zranienia i wokół pączków. Grzyb silniej atakuje rośliny przenawożone.

Czarna plamistość

W lipcu róże są atakowane przez czarną plamistość róż. Atakuje ona obydwie strony blaszek liściowych. Plamy są okrągłe z charakterystycznymi postrzępionymi brzegami, o brunatnoczerwonej barwie z jasnoszarym środkiem i czarnymi punkcikami. Jeśli roślina jest silnie porażona to grzyb atakuje także pędy. Kwiaty chore na czarną plamistość tracą przedwcześnie liście.

Grzyby mogą zniszczyć kwiaty na naszej działce lub w ogrodzie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy to musimy niezwłocznie zaopatrzyć się w odpowiednie środki chemiczne zwalczające pasożytnicze Kupimy je w ogrodniczym sklepie.

Musimy także pamiętać o tym, że zawsze trzeba zniszczyć wszystkie porażone pędy i liście po to aby choroba nie zaatakowała róż ponownie w przyszłym roku. Rany po wycięciu pędów smarujemy specjalną pastą lub białą farbą emulsyjną.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także