FitnessDetoks naturalnie!

Detoks naturalnie!

Detoks naturalnie!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.07.2010 13:53, aktualizacja: 19.03.2012 13:27

„Nasz organizm został tak mądrze stworzony, że sam potrafi się oczyścić, po co mu więc jakaś dieta oczyszczająca?” – to podstawowy argument wielu osób, które uważają, że stosowanie specjalnego sposobu odżywiania w celu oczyszczenia organizmu to zwykły wymysł lub spisek dietetyków. A jak jest naprawdę?

"Nasz organizm został tak mądrze stworzony, że sam potrafi się oczyścić, po co mu więc jakaś dieta oczyszczająca?" - to podstawowy argument wielu osób, które uważają, że stosowanie specjalnego sposobu odżywiania w celu oczyszczenia organizmu to zwykły wymysł lub spisek dietetyków. A jak jest naprawdę? Skóra, układ oddechowy, moczowo – płciowy oraz przewód pokarmowy to główne drogi oczyszczania się ludzkiego organizmu.

Prawdą jest więc fakt, że organizm człowieka sam potrafi radzić sobie z zanieczyszczeniami, jednak nie jest to prawda kompletna. Od wieków nasz sposób funkcjonowania się zmienia, a wraz z nim zmieniają się czynniki, z jakimi radzić musi sobie organizm.

Nigdy nie było mu tak ciężko jak obecnie! Wysoko przetworzona żywność spożywana w wielkich ilościach, niewłaściwie skomponowana dieta, duże ilości używek (kawa, mocna herbata, nikotyna), nadużywanie leków (hormony, suplementy diety, leki przeciwbólowe), zatrucie środowiska oraz wysoki poziom przewlekłego stresu - to wszystko czynniki, które nie ułatwiają pracy naszemu organizmowi.

Agata mówi dość!

Zmęczenie, senność po każdym posiłku, ciągłe uczucie rozdrażnienia, bóle głowy, pogorszenie wzroku, problemy z utrzymaniem wagi oraz alarmująco podwyższony poziom cholesterolu to wszystko objawy, jakie rok temu zaobserwowała u siebie Agata. Miała 34 lata i nie rozumiała, co dzieje się z jej organizmem.

Zawsze w miarę możliwości dbała o siebie, ale jak każdemu, tak i jej zdarzały się drobne wpadki – nie potrafiła żyć bez 3 filiżanek małej czarnej (a zwłaszcza bez tej porannej, która pozwalała jej wstać z łóżka), trudno było jej też odmówić sobie codziennej porcji słodyczy. Posiłki starała się przyrządzać w domu, ale kilka razy w tygodniu jadała na mieście (ten wieczny brak czasu!). Papierosy za trzecim podejściem udało się jej w końcu rzucić, ale ponieważ w zamian wzrósł jej apetyt – często podjadała między posiłkami.

Można powiedzieć, że Agata dba o siebie jak „przeciętna” osoba – nie najlepiej, ale też nie najgorzej. Jednak organizm zaczął wysyłać jej sygnały ostrzegawcze: „Dłużej już tak nie pociągnę! Zadbaj o mnie!”. Na szczęście Agata nie zignorowała niepokojących objawów. Zgłosiła się do lekarza, a ten odesłał ją do dietetyka. Okazało się, że sygnały, jakie u siebie zaobserwowała, to typowe objawy przeciążenia wątroby, która pełni najważniejszą rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Jak pracuje wątroba?

To może zrobić każdy!

- Jedz produkty pełnoziarniste – makarony, kasze i pieczywo – dzięki temu usprawnisz swoją przemianę materii i odciążysz układ pokarmowy.

- Pij herbaty ziołowe - zamiast czarnej herbaty, sięgaj po herbatki ziołowe. Z właściwości oczyszczających słynie szczególnie herbata z pokrzywy (można ją zakupić w sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach). W procesie oczyszczania organizmu można też sięgać po herbaty białe, zielone oraz czerwone.