Trwa ładowanie...

Detoks naturalnie!

„Nasz organizm został tak mądrze stworzony, że sam potrafi się oczyścić, po co mu więc jakaś dieta oczyszczająca?” – to podstawowy argument wielu osób, które uważają, że stosowanie specjalnego sposobu odżywiania w celu oczyszczenia organizmu to zwykły wymysł lub spisek dietetyków. A jak jest naprawdę?
Share
Detoks naturalnie!
Źródło: Jupiterimages
d28m4bd

"Nasz organizm został tak mądrze stworzony, że sam potrafi się oczyścić, po co mu więc jakaś dieta oczyszczająca?" - to podstawowy argument wielu osób, które uważają, że stosowanie specjalnego sposobu odżywiania w celu oczyszczenia organizmu to zwykły wymysł lub spisek dietetyków. A jak jest naprawdę? Skóra, układ oddechowy, moczowo – płciowy oraz przewód pokarmowy to główne drogi oczyszczania się ludzkiego organizmu.

Prawdą jest więc fakt, że organizm człowieka sam potrafi radzić sobie z zanieczyszczeniami, jednak nie jest to prawda kompletna. Od wieków nasz sposób funkcjonowania się zmienia, a wraz z nim zmieniają się czynniki, z jakimi radzić musi sobie organizm.

Nigdy nie było mu tak ciężko jak obecnie! Wysoko przetworzona żywność spożywana w wielkich ilościach, niewłaściwie skomponowana dieta, duże ilości używek (kawa, mocna herbata, nikotyna), nadużywanie leków (hormony, suplementy diety, leki przeciwbólowe), zatrucie środowiska oraz wysoki poziom przewlekłego stresu - to wszystko czynniki, które nie ułatwiają pracy naszemu organizmowi.

d28m4bd

Agata mówi dość!

Zmęczenie, senność po każdym posiłku, ciągłe uczucie rozdrażnienia, bóle głowy, pogorszenie wzroku, problemy z utrzymaniem wagi oraz alarmująco podwyższony poziom cholesterolu to wszystko objawy, jakie rok temu zaobserwowała u siebie Agata. Miała 34 lata i nie rozumiała, co dzieje się z jej organizmem.

Zawsze w miarę możliwości dbała o siebie, ale jak każdemu, tak i jej zdarzały się drobne wpadki – nie potrafiła żyć bez 3 filiżanek małej czarnej (a zwłaszcza bez tej porannej, która pozwalała jej wstać z łóżka), trudno było jej też odmówić sobie codziennej porcji słodyczy. Posiłki starała się przyrządzać w domu, ale kilka razy w tygodniu jadała na mieście (ten wieczny brak czasu!). Papierosy za trzecim podejściem udało się jej w końcu rzucić, ale ponieważ w zamian wzrósł jej apetyt – często podjadała między posiłkami.

Można powiedzieć, że Agata dba o siebie jak „przeciętna” osoba – nie najlepiej, ale też nie najgorzej. Jednak organizm zaczął wysyłać jej sygnały ostrzegawcze: „Dłużej już tak nie pociągnę! Zadbaj o mnie!”. Na szczęście Agata nie zignorowała niepokojących objawów. Zgłosiła się do lekarza, a ten odesłał ją do dietetyka. Okazało się, że sygnały, jakie u siebie zaobserwowała, to typowe objawy przeciążenia wątroby, która pełni najważniejszą rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

d28m4bd

POLECAMY: <a href="http://kobiecyporadnik.pl/advid,4290,cid,3,title,Jak-oczyscic-organizm,porada.html"javascript:window.open(this.href);return false;">* Jak oczyścić organizm z toksyn?*

Jak pracuje wątroba?

Wszelkie szkodliwe substancje, które trafiają do ludzkiego organizmu, prędzej czy później lądują w wątrobie. Tam przekształcane są w toksyny – rozpuszczalne w tłuszczach lub wodzie. Te rozpuszczalne w tłuszczach zostają wraz z żółcią wydalone do jelita grubego, a stamtąd opuszczają organizm wraz z kałem. Toksyny rozpuszczalne w wodzie wydostają się z organizmu wraz z moczem.

Jednak poza funkcją oczyszczającą, wątroba pełni też inne funkcje, a że z powodu sposobu naszego życia ma „pełne ręce roboty”, najzwyczajniej w świecie się nie wyrabia – i pozostałe jej funkcje szwankują, stąd już łatwa droga do miażdżycy, cukrzycy, problemów z odpornością.

d28m4bd

Na szczęście Agata w porę zgłosiła się do dietetyka. Po zastosowaniu miesięcznej diety oczyszczającej, jej organizm wrócił do normy. Żeby nie zaprzepaścić efektów kuracji, Agata raz na pół roku powtarza dwutygodniową kurację, a na co dzień pije tylko 1 kawę dziennie, po słodycze sięga 1 – 2 razy w tygodniu, je więcej warzyw i na stałe rzuciła palenie. Dziś ma 35 lat i czuje się świetnie. Kolejnym zadaniem, jakie przed sobą postawiła, jest zwiększenie aktywności ruchowej. Na początek kupiła sobie rower.

To może zrobić każdy!

Nie można ustalić jadłospisu diety oczyszczającej organizm, nie biorąc pod uwagę indywidualnych uwarunkowań osoby, która ma stosować taką dietę. Dlatego ograniczymy się do podania kilku wskazówek, które pomogą Ci w walce z nadmiernym obciążeniem organizmu. Co warto stosować?

- Pij wodę z cytryną co rano – do letniej (lub o temperaturze pokojowej) wody należy wycisnąć połówkę cytryny, dzięki temu wspomożemy układ trawienny i zrównoważymy kwasowo – zasadowe środowisko organizmu.

d28m4bd

- Na noc zalej wodą suszone śliwki - przed pójściem spać zalewamy letnią wodą 10 śliwek, następnego dnia rano wypijamy wodę, w której moczyły się owoce, a następnie zjadamy śliwki. Operację tę należy powtarzać przez przynajmniej 10 dni (pijemy zamiast wody z cytryną).

- Zrezygnuj z kawy i mocnej herbaty – obciążają one układ trawienny, zamiast tego pij duże ilości innych płynów: sięgaj po wodę mineralną i soki warzywne (tylko te wyciśnięte samemu lub soki jednodniowe), świetne właściwości oczyszczające organizm ma też sok z brzozy (można go kupić w większych sklepach oraz sklepach ze zdrową żywnością).

- Nie pal – jak oczyszczanie to oczyszczanie, dieta niewiele zmieni, jeśli nie zmienisz swoich niezdrowych nawyków. Przez kilka pierwszych tygodni od rzucenia Twoje płuca będą oczyszczały się od zalegających w nich toksyn.

- Zapomnij o jedzeniu „z paczki” – jedzenie fabrycznie przetworzone najsilniej obciąża organizm, dlatego należy go unikać. Posiłki przygotuj sobie w domu i zabierz ze sobą do pracy.

d28m4bd

- Zamiast po słodyczy sięgnij po warzywa – zielona fasolka, rzodkiewka, ogórek, pomidory, kabaczek, cebula, czosnek. W warzywach możesz przebierać do woli. Najlepiej jeść je na surowo, ale jeśli koniecznie musisz je w jakiś sposób przetworzyć, ugotuj je na parze i przypraw suszonymi (lub jeszcze lepiej świeżymi) ziołami.

- Jedz produkty pełnoziarniste – makarony, kasze i pieczywo – dzięki temu usprawnisz swoją przemianę materii i odciążysz układ pokarmowy.

- Pij herbaty ziołowe - zamiast czarnej herbaty, sięgaj po herbatki ziołowe. Z właściwości oczyszczających słynie szczególnie herbata z pokrzywy (można ją zakupić w sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach). W procesie oczyszczania organizmu można też sięgać po herbaty białe, zielone oraz czerwone.

POLECAMY: <a href="http://kobiecyporadnik.pl/advid,4290,cid,3,title,Jak-oczyscic-organizm,porada.html"javascript:window.open(this.href);return false;">* Jak oczyścić organizm z toksyn?*

d28m4bd

Podziel się opinią

Share
d28m4bd
d28m4bd