Qaqwqwrqw
Informacja prasowa
Fit

Epidemia cukrzycy

2,6 miliona Polaków cierpi na cukrzycę. Aż 40 proc. z nich nie wie, że choruje. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, sieć aptek Mediq prowadzi kampanię edukacyjną „Epidemia Cukrzycy”, której celem jest przekonanie Polaków do regularnych badań poziomu cukru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Epidemia cukrzycy
(Jupiterimages)
Qaqwqwrqw

2,6 miliona Polaków cierpi na cukrzycę. Aż 40 proc. z nich nie wie, że choruje. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, sieć aptek Mediq prowadzi kampanię edukacyjną „Epidemia Cukrzycy”, której celem jest przekonanie Polaków do regularnych badań poziomu cukru.

- Chcemy podnieść poziom wiedzy na temat cukrzycy wśród społeczeństwa i uświadomić, jakie są objawy i przebieg choroby, ale też konswekwencje jej nieleczenia. Zależy nam na tym, aby Polacy zwracali większą uwagę na niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby – mówi Marta Maksymiuk, honorowy konsultant ds. programu diabetologicznyego Aptek Mediq.

Na stronie www.aptekamediq.pl pacjenci mogą znaleźć podstawowe informacje o chorobie cukrzycowej – jej typach, diagnozowaniu oraz rodzajach terapii. Internauci mogą też wypełnić prosty test, który wstępnie zweryfikuje czy znajdują się oni w grupie ryzyka. Test składa się z pięciu pytań. Pozytywne odpowiedzi na conajmniej trzy z nich, kwalifikują pacjenta do grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Qaqwqwrqw

- W tej grupie znajdują się osoby powyżej 45 roku życia z nadwagą, mające podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie. Zachorować mogą też osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca oraz kobiety, które urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg – mówi Maksymiuk.

Pierwszymi objawami choroby jest zmniejszenie masy ciała, ogólne osłabienie i wzmożone pragnienie. Niepokojącymi objawami jest też częstne i obfite wydalanie moczu, nocne kurcze mięśni łydek, zaburzenie widzenia, pojawienie się zmian ropnych w skórze, pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych oraz osłabienie potencji.

– Polacy często ignorują długotrwale występujące dolegliwości, co jest szczególnie groźne w przypadku cukrzycy, bo nieleczona choroba może prowadzić do wielu poważnych powikłań – chorób oczu i nerek, a także neuropatii cukrzycowej czyli uszkodzenia układu nerwowego – tłumaczy Marta Maksymiuk.

- Chcemy dotrzeć do ok. 5 mln Polaków, dlatego prowadzimy kampanię informacyjną na popularnych portalach internetowych oraz w prasie – mówi Izabela Kucharska, koordynator akcji „Epidemia cukrzycy”. – Im więcej osób zainteresuje się problemem curzycy i będzie przeprowadzała badania profilaktyczne, tym większa szansa, że liczba pacjentów nieświadomych swojej choroby się zmniejszy – dodaje Kucharska.

Qaqwqwrqw

* Fast foody przyczyną epidemii cukrzycy w świecie*

* Dzieci chorują na cukrzycę*

* Nadmiar wody w organizmie*

POLECAMY: * Jak szybko spalić tkankę tłuszczową?*

Qaqwqwrqw

Atelier smaku - 108 potraw wegetariańskich

Osoby, u których występują typowe dla cukrzycy obajwy, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poddać się badaniom. Zazwyczaj jest to proste badanie stężenia glukozy w surowicy krwi, popularnie nazywane badaniem poziomu cukru we krwi, ale przeprowadza się również inne badania laboratoryjne tj. oznaczanie wydalania glukozy w moczu, oznaczanie ciał ketonowych czy test doustnego obciążenia glukozą.

– Zachęcamy także Polaków, którzy dysponują domowymi glukometrami do samodzielnej kontroli poziomu cukru. Wystarczy wyznaczyć sobie jeden dzień w miesiącu na przeprowadzanie pomiarów – mówi Marta Maksymiuk.

Pierwsze badanie wykonuje się na czczo, po ok. 8 h od ostatniego posiłku. Glukometr powinien wskazywać stężenie 74 – 106 mg/dL. Następną kontrolę należy wykonać 2 godziny po obiedzie. Prawidłowy wynik to stężenie glukozy w osoczu krwi poniżej 140 mg/dl.

Qaqwqwrqw

Wysoki wynik zaobserwowany po posiłku jest niepokojącym objawem, mogącym świadczyć o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia. Chorzy na cukrzycę z wysokim poziomem stężenia glukozy w osoczu krwi po posiłku są bardziej narażeni na zaburzenia ze strony układu krążenia od tych pacjentów, u których stwierdzono podwyższony poziom glukozy przed posiłkiem lub na czczo. W każdym przypadku wynik badania powyżej 200 mg/dl jest bardzo niepokojącym sygnałem.

Pacjenci powinni udać się niezłocznie do lekarza pierwszego kontaktu i przeprowadzić badania laboratoryjne. Zdiagnozowanie cukrzycy nie jest dla pacjentów wyrokiem. Stosując się do zaleceń lekarza, przyjmując leki i przestrzegając diety, pacjenci nie muszą rezygnować z normalnego życia.

Mediq Polska od maja 2010 roku prowadzi ogólnopolski Program Diabetologiczny, w ramach którego na terenie całego kraju powstają „Apteki Mediq Przyjazne Cukrzykom”. Osoby zmagające się z cukrzycą znajdą w Aptekach Mediq nie tylko specjalistyczne produkty tj.: leki, suplementy diety, opatrunki i kosmetyki w promocyjnych cenach, lecz także mogą liczyć na fachową pomoc wykwalifikowanych farmaceutów.

Oprócz stałej oferty produktów dedykowanych cukrzykom, Apteki Mediq biorące udział w programie aktywnie angażują się w życie społeczności lokalnych, organizując na terenie całego kraju akcje edukacyjne i profilaktyczne skierowane zarówno do diabetyków jak i innych pacjentów. W wybranych placówkach regularnie odbywają się bezpłatne spotkania ze specjalistami, m.in. w dziedzinie diabetologii i dietetyki oraz profilaktyczne badania poziomu glukozy we krwi i pomiary ciśnienia.

* Fast foody przyczyną epidemii cukrzycy w świecie*

* Dzieci chorują na cukrzycę*

* Nadmiar wody w organizmie*

POLECAMY: * Jak szybko spalić tkankę tłuszczową?*

Atelier smaku - 108 potraw wegetariańskich

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw