Trwa ładowanie...
swingersi
19-02-2010 08:41

Kim są swingersi?

Kim dokładnie są swingersi? Mój mąż jest tym zafascynowany i proponuje mi seks razem z innymi osobami.

Share
Kim są swingersi?Źródło: Shutterstock.com
d42zuzj

Kim dokładnie są swingersi? Mój mąż jest tym zafascynowany i proponuje mi seks razem z innymi osobami.

Mianem swingersów określa się pary uprawiające seks z wymianą partnerów lub w cztery osoby. Do takich praktyk przyznaje się od ok. 1 do 4 procent populacji. Znaczenie swingowania nie jest jednolite: skłonność do zachowań tego typu może świadczyć o niepełnym zadowoleniu z życia seksualnego i zaburzeniach więzi partnerskiej (zwłaszcza, jeśli jedno z partnerów odmawia swingowania, a drugie nie może tego zaakceptować).

Nie można jednak zapomnieć o tym, że pewna, niewielka część populacji, potrzebuje w życiu seksualnym zwiększonego poziomu pobudzenia. Są to osoby niskoreaktywne, tzn. z niskim poziomem neuroprzekaźników (głównie monoaminooksydazy - MAO) w obrębie obszarów mózgu odpowiedzialnych za seks - co powoduje wygaszanie części impulsów nerwowych zanim dotrą do kory mózgowej, a następstwie konieczność poszukiwania dodatkowych wrażeń.

Jeśli zdecydują się państwo na seks z inną parą, koniecznie proszę wcześniej omówić swoje prawdopodobne reakcje emocjonalne - zwłaszcza wiążące się z zazdrością i ewentualnym zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Wprawdzie istnieją pary, które potrafią wymieniać się partnerami i czerpać z tego przyjemność, lecz w większości związków podobna przygoda może skończyć się konfliktami lub poczuciem zagrożenia.

d42zuzj

Radosław Jerzy Utnik - psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

d42zuzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42zuzj
d42zuzj