Trwa ładowanie...
d4f1lmp

Nowy test na raka jajnika

Test ADNEX ma pomóc lekarzom w diagnostyce raka jajnika - informuje „British Medical Journal”.
Share
Nowy test na raka jajnika
Źródło: 123RF
d4f1lmp

Test ADNEX ma pomóc lekarzom w diagnostyce raka jajnika - informuje „British Medical Journal”.

Rak jajnika jest nowotworem trudnym do wczesnego wykrycia, tym bardziej, że objawy takie jak ból brzucha czy wzdęcia, są zwykle przypisywane innym, częściej występującym chorobom.

Nowy test powinien ograniczyć liczbę niepotrzebnych operacji, pozwalając rozpoznać typ i stopień zaawansowania nowotworu. Bywa bowiem, że kobiety z łagodnymi torbielami są operowane zbyt radykalnie (na przykład usunięcie jajnika), a te ze złośliwymi guzami w ogóle nie trafiają na salę operacyjną.

d4f1lmp

Test opracowali wspólnie brytyjscy naukowcy z Imperial College w Londynie oraz belgijscy z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven.

Wykorzystali dane dotyczące 3 506 pacjentek z 10 europejskich krajów, zebrane w latach 1999 - 2007.

Następnie w latach 2009-2012 test sprawdzono na dalszych 2 403 pacjentkach. Chodzi o dane kliniczne, wyniki badań markerów nowotworowych oraz cechy guza widoczne w badaniu USG.

Na ich podstawie można ustalić typ nowotworu (łagodny czy złośliwy), stopień zaawansowania oraz obecność przerzutów. Powstała już aplikacja na smartfona - wystarczy, że lekarz wpisze do niej dane pacjentki, by uzyskać wynik testu.

Kobiety, u których raka jajnika rozpoznano we wczesnym stadium, mają 90 proc. szans na przeżycie kolejnych pięciu lat, podczas gdy rozpoznanie w późniejszym stadium zmniejsza ich szanse do 22 proc.

(PAP), pmw/ krf/

POLECAMY:

* Jak dbać o duże piersi?*

* Co niszczy nasz układ odpornościowy?*

* Reakcja na raka – mężczyźni wkurzeni, kobiety analizują*

d4f1lmp

Podziel się opinią

Share
d4f1lmp
d4f1lmp