ycipk-1sz8ys

Prozdrowotne właściwości daktyli

Wystarczy jeść trzy dziennie, aby docenić płynące z nich korzyści. Oto, dlaczego warto sięgać po daktyle.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prozdrowotne właściwości daktyli
(123RF)
ycipk-1sz8ys

Ochota na coś słodkiego zazwyczaj kończy się pochłonięciem całej tabliczki czekolady, paczki ciastek lub sporego kawałku ciasta z kremem. Tymczasem możemy w prosty sposób oszukać nasz organizm i wybrać daktyle. Te suszone owoce są równie słodkie, ale to zdrowsza alternatywa. Wystarczy jeść trzy dziennie, aby docenić płynące z nich korzyści. Oto, dlaczego warto sięgać po daktyle.

Cenny skład

Daktyle to skarbnica najważniejszych witamin oraz składników mineralnych. W ich składzie znajdziemy m.in. spore dawki miedzi, potasu, kwasu foliowego, magnezu i witaminy B6. Zależnie od odmiany dodatkowo zawierać mogą witaminę C (odmiana Deglet Noor) lub witaminę A (Medjool). To także świetne źródło błonnika pokarmowego, który jest niezbędny przy problemach układu pokarmowego. Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i wykorzystuje się go w leczeniu hemoroidów.

ycipk-1sz8ys

Naturalne lekarstwo

Ze względu na sporą zawartość magnezu, daktyle polecane są w celu łagodzenia bólu i obrzęków. Badania wykazały też, że magnez z tych suszonych smakołyków można zmniejszyć zapalenie tętnicze, redukuje ryzyko chorób serca, Alzheimera i zapalenia stawów. Daktyle posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Wszystko dzięki zawartości naturalnych salicylanów, które działają jak aspiryna, jednak w przeciwieństwie do niej nie podrażniają żołądka.

Spożywane regularnie daktyle pomagają obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Zawarty w nich potas dodatkowo ułatwia pracę serca. Wyniki badań opublikowanych w "American Journal of Clinical Nutrition" wskazują, że optymalny poziom magnezu w organizmie pozwala znacznie obniżyć ryzyko udaru.

Przekąska dla ciężarnych i uczniów

ycipk-1sz8ys

Daktyle powinny być włączone do jadłospisu osób, które uczą się lub pracują umysłowo. Wzmacniają koncentrację, podkręcają pracę mózgu, a tym samym sprawiają, że szybciej przyswaja się materiał i pamięta na dłużej.

Amerykańscy uczeni dowiedli również, że jedzenie daktyli korzystnie wpływa na przebieg porodu. U ciężarnych, które spożywały daktyle przez cztery tygodnie przed terminem porodu, nie zaobserwowano żadnych powikłań. Co ciekawe, owoce te pomagają w powrocie do wagi sprzed ciąży.

Na podstawie healthyfoodhouse.com/mp/WP Kobieta

* Witamina B6 - dlaczego jest tak ważna dla organizmu?*

ycipk-1sz8ys
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1sz8ys

ycipk-1sz8ys
ycipk-1sz8ys