Trwa ładowanie...
zdrowie

Seks usprawnia umysł

Regularne kochanie się z partnerem dodaje inteligencji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech. Seks sprawia, że komórki znajdujące się w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i naukę lepiej się rozwijają.

Share
Seks usprawnia umysł
Źródło: 123RF
d24yko4

Regularne kochanie się z partnerem dodaje inteligencji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech. Seks sprawia, że komórki znajdujące się w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i naukę lepiej się rozwijają. W późniejszym wieku może też chronić przed spadkiem sprawności umysłowej, gdyż dzięki niemu do mózgu dociera więcej składników odżywczych. Jak pokazują wyniki badań, największe korzyści z bogatego życia intymnego czerpią ci, którzy są na początkowym etapie budowania związku.

Włoscy uczeni przeanalizowali wyniki morfologii osób, należących do trzech różnych grup: „świeżo zakochanych”, posiadających wieloletniego partnera i singli.

d24yko4

U przedstawicieli pierwszej grupy zaobserwowali zdecydowanie wyraźniejszy wzrost nerwów niż u tych żyjących w stabilnych związkach i u singli. Jednocześnie stawał się on coraz mniej zauważalny, im więcej lat wspólnego życia z partnerem miała za sobą dana osoba. Według autorów badania to dowód na to, że najbardziej dobroczynny wpływ na zdrowie ma pierwsza faza zakochania. Naukowcy podkreślają, że częste uprawianie seksu nie tylko rozładowuje stres, ale także zwiększa zdolności umysłowe.

Ich odkrycie potwierdza inny eksperyment, przeprowadzony na szczurach na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych. Samce podzielono na dwie grupy: część gryzoni mogła kopulować codziennie, pozostałym natomiast pozwolono na to tylko raz w ciągu dwutygodniowego testu. Okazało się, że u szczurów bardziej aktywnych seksualnie nie tylko lepiej rozwinęły się komórki nerwowe, ale także zmniejszył się poziom hormonów stresu w ich organizmie.

Eksperci twierdzą, że seks pobudza wzrost komórek w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i przyswajanie wiedzy. Wcześniejsze badania udowadniały, że czynniki takie jak stres czy depresja powodują kurczenie się tego obszaru, natomiast ćwiczenia fizyczne i seks są w stanie odwrócić te negatywne efekty.

To jednak nie koniec dobroczynnego wpływu regularnego współżycia. Naukowcy przekonują, że seks może także chronić przed obniżeniem sprawności umysłowej. Ich zdaniem, starsze osoby, które nadal są aktywne seksualnie, są mniej narażone na demencję.

d24yko4

Podczas stosunku do mózgu dopływa więcej krwi, dzięki czemu jest lepiej dotleniony. – Skany MRI pokazały, że w trakcie orgazmu neurony w mózgu stają się bardziej aktywne i zużywają więcej tlenu – wyjaśnia prof. Barry Komisaruk z Uniwersytetu Rutgersa, jeden z największych autorytetów w dziedzinie seksu i neurologii. Pozwala to na przyswojenie większej ilości składników odżywczych.

Seks może także wyostrzać kobiecy umysł. Wszystko dzięki nagłemu wzrostowi hormonów płciowych, szczególnie testosteronu, które poprawiają koncentrację i szybkość reakcji.

Intymna bliskość z partnerem lub partnerką może więc nie tylko pozytywnie wpływać na kondycję psychiczną i fizyczną, ale też podnosić naszą wydajność w pracy.

Tekst: na podst. The Daily Mail/Izabela O’Sullivan

(ios/sr), kobieta.wp.pl

d24yko4

Podziel się opinią

Share
d24yko4
d24yko4