Trwa ładowanie...
Ola Berezecka
18-12-2007 16:14

Trening cardio

Samotne bieganie po lesie was przeraża, zwłaszcza zimową porą? Jest dla was doskonałe wyjście – studio cardio i praca z inteligentnymi urządzeniami...

Trening cardioŹródło: AKPA
d1xz71r
d1xz71r

Samotne bieganie po lesie was przeraża, zwłaszcza zimową porą? Brak wam motywacji, by przez cały rok wychodzić na długie spacery? A na siłowni czujecie się nieswojo na widok sprzętów przeznaczonych głównie dla mężczyzn? Jest dla was doskonałe wyjście – studio cardio i praca z inteligentnymi urządzeniami.

Podstawa treningu

Każde porządne studio fitness i siłownia powinny być zaopatrzone w sprzęt cardio. Pozwala on dbać o formę, korzystając ze sprzętów, na których bezpiecznie i w komfortowych warunkach można spalać kalorie. Rowery, bieżnie, steppery to urządzenia, na których w bardzo efektywny sposób można dbać o sylwetkę. Przestrzeń do treningów cardio najczęściej składa się z kilku sprzętów, które zostaną opisane poniżej.

Rowery

Pedałowanie to doskonały sposób na pracę nad mięśniami zarówno nóg, pośladków jak i ramion. Jazda na rowerze dodatkowo bardzo dobrze wpływa na pracę naszego serca. Większość rowerów jest wyposażona w specjalne urządzenia, które pokazują, jak pracuje nasze serce. Ważne jest, by przed rozpoczęciem jazdy dopasować wysokość siodełka do naszego wzrostu – nogi powinny być prawie wyprostowane, gdy pedał znajduje się w najniższej pozycji. Często można też regulować odległość siodełka od kierownicy, by nie obciążać kręgosłupa i wygodnie siedzieć. Dla osób, które mają problemy z kręgosłupem poleca się rowery, na których siedzi się niczym na fotelu. Plecy są wygodnie oparte, nogi wyciągnięte. Wydajność jest ta sama a przy okazji chroni się kręgosłup.

d1xz71r

Rower eliptyczny

Ruchy na tym sprzęcie przypominają te, jakie wykonujemy podczas biegu. Są one bardzo naturalne i wydajne. Rower eliptyczny pozwala na pracę różnych grup mięśniowych dzięki różnym pozycjom, w jakich możemy trzymać ręce. Dodatkowo możliwość obniżenia przez to pozycji ciała, powoduje, że za każdym razem pracują inne partie ud.

Bieżnia

Trening na bieżni pozwala nam biegać w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Bieżnia daje możliwość biegania z różna intensywnością, można też regulować jej pochylenie, dzięki czemu nasze biegi będą tak urozmaicone, jak na naturalnym terenie. Ważna jest wyprostowana sylwetka i harmonijne ruchy. Bieżnie są zaopatrzone w specjalny system bezpieczeństwa – gdy nie będziemy nadążać za ruchem bieżni i zaczniemy z niej spadać, zostanie ona automatycznie zatrzymana.

d1xz71r

Stepper

Praca na stepperze przypomina ruchy, jakie wykonujemy przy wchodzeniu po schodach. Jest to bardzo prosty a zarazem wydajny sposób na spalanie kalorii. Podczas ćwiczeń należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyprostowaną sylwetkę.

Wiosła

Wielu osobom wydaje się, że jest to sprzęt przeznaczony głównie dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Kobiety dzięki pracy na wiosłach mogą doskonale rzeźbić swoją sylwetkę. Sprzęt ten gwarantuje równoczesną pracę mięśni zarówno dolnych jak i górnych partii ciała. Ważna jest jednak prawidłowa pozycja i harmonijne ruchy – wraz z rozprostowywaniem rąk, należy jednocześnie prostować nogi. Należy pilnować, by plecy były zawsze proste – to mięśnie brzucha powinny trzymać prawidłową postawę.

Przy ćwiczeniach cardio najważniejsza jest systematyczność. Tylko regularne treningi przynoszą spodziewane efekty. Lepiej ćwiczyć częściej i krócej niż rzadko a bardzo intensywnie. Jeśli chcemy spalać kalorie, lepiej jechać dłużej, na mniejszym obciążeniu niż zwiększać obciążenie i zwalniać tempo jazdy. Każdy może indywidualnie ustawiać sobie tempo pracy, bądź też można wybrać jeden z programów, które oferuje dany sprzęt. Wszystkie sprzęty do treningów cardio są wyposażone w liczniki spalania kalorii, pokazują nam też, ile kilometrów już pokonaliśmy oraz mierzą nasze tętno.

Ważne jest również to, by każdy trening kończył kilkoma minutami wolnego tempa, by wyregulować tętno. Koniecznie trzeba też po zejściu ze sprzętu rozciągnąć wszystkie mięśnie, które pracowały. Uwaga ta dotyczy pracy na wszystkich sprzętach, które znajdują się w studio cardio.

d1xz71r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xz71r