Ruch to zdrowie!
Od kilku lat mieszkasz na trzecim piętrze w wieżowcu. Od dawna pracujesz na czwartym piętrze biurowca. Ile razy wybierasz schody zamiast windy? Naprawdę ani razu? Naprawdę tylko wtedy, kiedy winda jest zepsuta? Najwyższa pora to zmienić!
21.11.2007 | aktual.: 27.05.2010 17:34
Od kilku lat mieszkasz na trzecim piętrze w wieżowcu. Od dawna pracujesz na czwartym piętrze biurowca. Ile razy wybierasz schody zamiast windy? Naprawdę ani razu? Naprawdę tylko wtedy, kiedy winda jest zepsuta? Najwyższa pora to zmienić!
Umiarkowana aktywność fizyczna człowieka to wszystkie czynności (także codzienne) pochłaniające tyle energii, co chód o dystansie trzech kilometrów w ciągu trzydziestu minut. Jeśli więc przeznaczysz na umiarkowany wysiłek fizyczny mniej więcej trzydzieści minut dziennie przez większość dni w tygodniu, to będziesz mogła śmiało określić się mianem czynnej i aktywnej kobiety. Sport to zdrowie, bo wzmacnia kondycję, poprawia samopoczucie i dodaje energii.
Widoczne rezultaty osiągniemy, jeśli będziemy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Jednakże im częściej – wcale nie musi znaczyć tym lepiej. Intensywność i częstotliwość treningów trzeba bowiem dopasować do możliwości swojego organizmu oraz do stanu zdrowia. Jeśli więc serce zaczyna kołatać to znak, że się przetrenowałyśmy i należy trochę zwolnić albo zmienić zestaw ćwiczeń.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Ćwiczenia dobrane do naszego wieku i kondycji na pewno nie zaszkodzą. Niekorzystne skutki mogą przynieść tylko zbyt intensywne treningi.
Jeśli masz czterdzieści lat – nie wykonuj ćwiczeń przeznaczonych dla dwudziestolatek. Może to bowiem wpłynąć negatywnie na stan twojego zdrowia, m.in. na serce. Jeśli zaś chodzi o młodych ludzi to należy pamiętać, iż na przykład zbyt dużo ćwiczeń obciążających kręgosłup może być przyczynić się do jego uszkodzeń. Poza tym stawy kolanowe i biodrowe w przypadku młodzieży nie są jeszcze dobrze wykształcone. Pamiętaj: korzyści przynoszą tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia!
Jeśli masz trochę miejsca w domu – kup sobie rowerek treningowy lub bieżnię. Ćwicz, kiedy oglądasz telewizję, słuchasz muzyki lub rozmawiasz z przyjaciółką przez telefon bezprzewodowy. Telewizor możesz także wykorzystać do nadzorowania treningu: podczas przerwy reklamowej wykonaj kilka ustalonych wcześniej ćwiczeń.
Zwróć uwagę na to, jak łatwo można zamienić codzienne czynności na trening sportowy. Wspinaj się na palce ścierając kurz z półek lub myjąc zęby, rób przysiady odkurzając dywan i skłony podczas szorowania kafelków w łazience. Skop grządki na działce i zgrab liście na podwórku – w ten sposób zyskasz dodatkowo czas spędzony na świeżym powietrzu. Zaparkuj z dala od wejścia do sklepu i przejdź się. Spaceruj podczas rozmowy telefonicznej. Ćwicz podczas porannego ubierania się (np wykonaj głęboki skłon podczas zawiązywania butów).
Codziennie dojeżdżasz do pracy samochodem, tramwajem albo autobusem? Może warto to od jutra zmienić? Spacer albo jazda na rowerze są bowiem o wiele zdrowsze i przyjemniejsze. Jeśli je wybierzesz możesz także sporo zaoszczędzić a oszczędności przeznaczyć na przykład na najmodniejszą sukienkę w groszki czy wizytę u kosmetyczki.
Jeśli jednak uparcie pozostaniesz przy dojeżdżaniu do pracy własnym autem – nie zapomnij o takich ćwiczeniach jak na przykład napinanie mięśni brzucha (najlepiej, gdy akurat stoisz na światłach).
Jak najczęściej i najchętniej spędzasz swój wolny czas? Aktywnie czy biernie? Nawet jeśli co weekend nie zakładasz rolek i nie chodzisz na basen, to pamiętaj, że również piątkowa czy sobotnia impreza może pomóc ci zachować dobrą kondycję i sprawność fizyczną. Taniec jest świetnym sposobem na utrzymanie formy oraz ładnej i zdrowej sylwetki. To nic innego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zbędne i niechciane kilogramy najłatwiej po prostu wytańczyć.
Jeśli więc staniesz dzisiaj przed wejściem do windy – dobrze się zastanów czy do niej wsiąść. Czy chcesz za parę lat nadal wyglądać zdrowo i atrakcyjnie? Pamiętaj, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.
A może spotkamy się na schodach...