FitnessTwój kalendarz badań

Twój kalendarz badań

Twój kalendarz badań
06.12.2007 15:39, aktualizacja: 27.05.2010 17:30

Potrzeba wykonywania regularnych badań nie zaskakuje żadnej z nas. Niewiele jednak z nas dba o regularne, niezbędne badania prewencyjne. Zazwyczaj nie pamiętamy o naszym zdrowiu zanim coś nie zaczyna nam dolegać…

Potrzeba wykonywania regularnych badań nie zaskakuje żadnej z nas. Niewiele jednak z nas dba o regularne, niezbędne badania prewencyjne. Zazwyczaj nie pamiętamy o naszym zdrowiu zanim coś nie zaczyna nam dolegać…

Praktyczną, skuteczną radą jest z pewnością zaplanowanie swoich corocznych badań w okolicach daty urodzin. Dzięki temu masz pewność, że zbliżająca się uroczystość przypomni o potrzebie zorganizowania czasu na niezbędne badania. Czy wiesz, że o regularność badań powinnaś zadbać dbać od ukończenia 20 roku życia?

Niektóre kobiety z wiekiem, przekraczając pięćdziesiąt lat zapominają o swojej kobiecości. Jednak ponieważ kobietą pozostajesz na całe życie, nie powinnaś zapominać o badaniach gdy wkraczasz w okres menopauzy. Twoja kobiecość powinna być pod nadzorem przez całe życie Moment przekroczenia wieku 18 lat lub rozpoczęcia współżycia seksualnego powinien być momentem decyzji odwiedzenia lekarza ginekologa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Kilka typowo kobiecych badań

Badania dla dwudziestolatki

Cytologia (wymaz szyjki macicy). To badanie dla każdej z nas, która rozpoczęła współżycie. Wykrywa wszystkie zmiany zachodzące w szyjce macicy – od stanów zapalnych po raka. Powinnaś się je przeprowadzać regularnie, przez całe życie. Cytologię najlepiej planować między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem przed kolejną menstruacją.

USG wewnętrzne narządów rodnych Należy je wykonywać co dwa lata. Pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Jest to jedyna metoda rozpoznania raka jajnika jeszcze w stadium bezobjawowym. USG piersi. Powinnaś je zrobić po ukończeniu 25 lat. Ważne jest także comiesięczne samodzielne badanie piersi, a raz w roku ich zbadanie przez lekarza.

Kobiety stosujące przez dłuższy czas środki antykoncepcyjne powinny zgłaszać się do ginekologa co trzy miesiące, okresowo badać ciśnienie tętnicze krwi oraz zwracać uwagę na ewentualne objawy uboczne leków. Chorób przenoszone droga płciową.
Ponad połowa chorób przenoszonych drogą płciową występuje przed 25-tym rokiem życia. Możesz być zagrożona chorobami wenerycznymi (tj. rzeżączka), infekcjami wirusowymi: zakażenie wirusem HIV, HPV, wirusem brodawczaka ludzkiego oraz wirusem opryszczki. Badania w kierunku HIV i HBV można wykonać bez skierowania w stacjach Sanepidu, badania w kierunku zakażenia HPV, HSV wykonywane są przez laboratoria na zlecenie pracownika gabinetów ginekologicznych.

Jeśli w tym wieku zdecydujesz się na swoje pierwsze dziecko. Powinnaś wtedy udać się po komplet badań do ginekologa przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Ciśnienie krwi powinno być kontrolowane przez lekarza w czasie wizyty. Jeżeli nie miałaś potrzeby wizyty, w twoim wieku powinnaś je kontrolować sama raz na dwa lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Powyżej 30, 40 roku życia:

Mammografia jest badaniem radiologicznym, które ma na celu wykrycie patologicznych guzków w miąższu sutka Powinno się je wykonywać co 2 lata.
Po raz pierwszy badanie takie powinno być wykonane około 40-tego roku życia. Jeśli jednak w twojej najbliższej rodzinie wystąpiło zachorowanie na raka sutka, pierwsze badanie sugeruje się około 30-go roku życia.

Samokontrola piersi
Również i w tej grupie wiekowej zalecana samokontrola piersi co miesiąc. W razie wykrycia jakichkolwiek zgrubień powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

USG sutków.
Pierwsze zalecane jest właśnie w okolicy 30 roku życia. Powinno się je wykonywać co 5 lat (raz na rok powinny je wykonywać kobiety zagrożone genetycznie).
Badanie ginekologiczne i cytologiczne szyjki macicy zalecane jest w tej grupie wiekowej raz do roku

W okresie menopauzy
USG jamy brzusznej i miednicy raz na rok to twój obowiązek Badanie ultrasonograficzne i mammograficzne piersi w tej grupie rekomenduje się raz do roku. Powinna mu towarzyszyć comiesięczna samodzielna samokontrola gruczołów sutkowych.

Badanie ginekologiczne i cytologiczne
Zagrożenie rakiem szyjki macicy jest szalenie wysokie a więc badanie cytologiczne zalecane raz do roku.

Badanie krwi w kale
Polecane w tym wieku co 2 lata lub raz na rok.

Po 70tce…

W 70-tym roku życia u jednej na 14 kobiet rozwija się rak sutka, wśród kobiet po 80-tym roku życia odsetek ten zwiększa się i wynosi 1 na 10, dlatego w tej grupie również zaleca się coroczne badanie mammograficzne piersi połączone z comiesięczną samokontrolą. W tej grupie również wykrywa się 60% raków szyjki macicy, dlatego badanie ginekologiczne i cytologiczne zalecane jest w tej grupie raz do roku.

Pamiętaj, że to tylko część badań, o których powinnyśmy pamiętać. Jeśli jesteś kobietą palącą papierosy, jesteś zagrożona rakiem płuc. Powinnaś więc szczególnie przestrzegać zalecenia, by co roku wykonywać rentgen klatki piersiowej oraz szczytowy przepływ wydechowy (PEF) Nie zapomnij o opiece lekarza dentysty, internisty, okulisty, którzy pomogą kontrolować inne sfery twojego zdrowia. Nie zaszkodzi też jeśli raz na jakiś czas skontrolujesz stan swojego zdrowia badaniami biochemicznymi krwi i moczu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta