Trwa ładowanie...

Wazelina - zastosowanie w kosmetyce

Wazelina należy do uniwersalnych substancji obecnych w składach większości kosmetyków. Ceni się ją przede wszystkim za właściwości nawilżające, dlatego wazelinę znajdziemy m.in. w pomadce do ust oraz innych produktach zmiękczających skórę.

Wazelina - zastosowanie w kosmetyceŹródło: 123RF
d1jjyyv
d1jjyyv

Wazelina - co to jest?

Wazelina kosmetyczna to substancja z wieloletnią tradycją, która uzyskiwana jest w procesie destylowania ropy naftowej, podobnie jak ma to miejsce z powszechnie wykorzystywaną w mechanice wazeliną mechaniczną, dzięki której możliwa jest produkcja np. smarów. Z tego powodu substancja ta cechuje się hipoalergiczną strukturą oraz faktem, że nie wchłania się przez błony śluzowe ani skórę.

Dzięki temu wazelina utrzymuje się na powierzchni skóry, tworząc barierę zabezpieczającą i zarazem nawilżającą.

Ponadto podczas stosowania wazeliny należy również pamiętać, że jej działanie może okazać się negatywne w skutkach dla cery trądzikowej oraz tłustej ze względu na możliwość zatykania porów.

d1jjyyv

Drugim nie mniej popularnym rodzajem tej substancji jest wazelina biała, która posiada bardziej miękką formę i charakterystyczny biały kolor. Jest również bardzo tłusta, dlatego spotkać ją można przede wszystkim w pomadkach do pielęgnacji spierzchniętych ust oraz innych produktach natłuszczających.

Wazelina - zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości nawilżające, wazelina znalazła liczne zastosowania w kosmetyce. Stosowana jest przede wszystkim do zmiękczania i nawilżania naskórka oraz włosów.

  • Wazelina do ust. Polecana jest w szczególności zimą, kiedy chroni wargi przed pierzchnięciem i pękaniem.
  • Wazelina na popękane pięty. Jest to jedno z najczęstszych jej zastosowań. Zaleca się posmarowanie wazeliną stóp wieczorem, co odwdzięczy się nam gładką skórą stóp następnego dnia rano.
  • Często stosuje się również wazelinę na rzęsy. Nakładanie tej substancji bezpośrednio przed snem wzmocni rzęsy oraz nada im widocznego blasku.
  • Wazelina pod oczy. Wiele kobiet stosuje ten kosmetyk zamiast kremu do oczy na noc. Skutecznie nawilża on delikatną skórę pod oczami.
  • Wazelina na włosy. Jest szczególnie przydatna w przypadku farbowanych włosów. W czasie nakładania farby posmarowanie linii czoła pomoże uniknąć zabarwienia skóry, a wazelina nałożona bezpośrednio na włosy pomaga utrzymać ich blask i dobrą kondycję. Oprócz tego ma również pozytywny wpływ na rozdwojone końcówki i stosowana regularnie znacznie ułatwia rozczesywanie splątanych pasm.
  • Wazelina na brwi. To nie tylko sposób, aby nadać im blask, ale także zapewnić odpowiednie ułożenie.
  • Wazelina na skórę. Przydatnym zastosowaniem tej substancji jest wykorzystanie jej jako bazy do produkcji domowych peelingów, po których użyciu skóra jest nawilżona i zdrowa. Przykładem może być popularny peeling na bazie wazeliny i brązowego cukru lub soli morskiej.
  • Ponadto wazelinę można również stosować w celu poprawy efektów opalania. Na wsmarowaną bezpośrednio w skórę wazelinę nakłada się samoopalacz, co dodatkowo chroni wierzchnią warstwę przed poparzeniem oraz ułatwia promieniom słonecznym nadanie ciemnego koloru.
  • Na koniec warto wspomnieć o domowym sposobie na łatwiejsze otwieranie buteleczek, np. z lakierem. Posmarowana wazeliną zakrętka przy następnym otwarciu nie będzie stawiała oporu i z łatwością ustąpi.
d1jjyyv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jjyyv