Trwa ładowanie...
d28ce8a

Wazelina - zastosowanie w kosmetyce

Wazelina należy do uniwersalnych substancji obecnych w składach większości kosmetyków. Ceni się ją przede wszystkim za właściwości nawilżające, dlatego wazelinę znajdziemy m.in. w pomadce do ust oraz innych produktach zmiękczających skórę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wazelina jest doskonałą bazą dla różnego rodzaju kosmetyków domowej produkcji.
Wazelina jest doskonałą bazą dla różnego rodzaju kosmetyków domowej produkcji. (123RF)
d28ce8a

Wazelina - co to jest?

Wazelina kosmetyczna to substancja z wieloletnią tradycją, która uzyskiwana jest w procesie destylowania ropy naftowej, podobnie jak ma to miejsce z powszechnie wykorzystywaną w mechanice wazeliną mechaniczną, dzięki której możliwa jest produkcja np. smarów. Z tego powodu substancja ta cechuje się hipoalergiczną strukturą oraz faktem, że nie wchłania się przez błony śluzowe ani skórę.

Dzięki temu wazelina utrzymuje się na powierzchni skóry, tworząc barierę zabezpieczającą i zarazem nawilżającą.

d28ce8a

Ponadto podczas stosowania wazeliny należy również pamiętać, że jej działanie może okazać się negatywne w skutkach dla cery trądzikowej oraz tłustej ze względu na możliwość zatykania porów.

Drugim nie mniej popularnym rodzajem tej substancji jest wazelina biała, która posiada bardziej miękką formę i charakterystyczny biały kolor. Jest również bardzo tłusta, dlatego spotkać ją można przede wszystkim w pomadkach do pielęgnacji spierzchniętych ust oraz innych produktach natłuszczających.

Wazelina - zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości nawilżające, wazelina znalazła liczne zastosowania w kosmetyce. Stosowana jest przede wszystkim do zmiękczania i nawilżania naskórka oraz włosów.

  • Wazelina do ust. Polecana jest w szczególności zimą, kiedy chroni wargi przed pierzchnięciem i pękaniem.
  • Wazelina na popękane pięty. Jest to jedno z najczęstszych jej zastosowań. Zaleca się posmarowanie wazeliną stóp wieczorem, co odwdzięczy się nam gładką skórą stóp następnego dnia rano.
  • Często stosuje się również wazelinę na rzęsy. Nakładanie tej substancji bezpośrednio przed snem wzmocni rzęsy oraz nada im widocznego blasku.
  • Wazelina pod oczy. Wiele kobiet stosuje ten kosmetyk zamiast kremu do oczy na noc. Skutecznie nawilża on delikatną skórę pod oczami.
  • Wazelina na włosy. Jest szczególnie przydatna w przypadku farbowanych włosów. W czasie nakładania farby posmarowanie linii czoła pomoże uniknąć zabarwienia skóry, a wazelina nałożona bezpośrednio na włosy pomaga utrzymać ich blask i dobrą kondycję. Oprócz tego ma również pozytywny wpływ na rozdwojone końcówki i stosowana regularnie znacznie ułatwia rozczesywanie splątanych pasm.
  • Wazelina na brwi. To nie tylko sposób, aby nadać im blask, ale także zapewnić odpowiednie ułożenie.
  • Wazelina na skórę. Przydatnym zastosowaniem tej substancji jest wykorzystanie jej jako bazy do produkcji domowych peelingów, po których użyciu skóra jest nawilżona i zdrowa. Przykładem może być popularny peeling na bazie wazeliny i brązowego cukru lub soli morskiej.
  • Ponadto wazelinę można również stosować w celu poprawy efektów opalania. Na wsmarowaną bezpośrednio w skórę wazelinę nakłada się samoopalacz, co dodatkowo chroni wierzchnią warstwę przed poparzeniem oraz ułatwia promieniom słonecznym nadanie ciemnego koloru.
  • Na koniec warto wspomnieć o domowym sposobie na łatwiejsze otwieranie buteleczek, np. z lakierem. Posmarowana wazeliną zakrętka przy następnym otwarciu nie będzie stawiała oporu i z łatwością ustąpi.
d28ce8a

Podziel się opinią

Share
d28ce8a
d28ce8a