Cera trądzikowa – pielęgnacja
Szczególnie wymagającym typem skóry jest cera trądzikowa. Do jej pielęgnacji nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol. Na ratunek przychodzą oczyszczające preparaty przeciwtrądzikowe, które mają w składzie m.in. ekstrakty z szałwii i kory dębu, propolis, a także kwasy owocowe.
03.07.2018 | aktual.: 28.05.2019 15:43
Cera trądzikowa a cera tłusta – charakterystyka
Błyszczenie się skóry i uczucie jej "tłustości" wynika najczęściej z nadmiernej ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. Jest ono charakterystyczne dla cery trądzikowej, która wbrew pozorom występuje nie tylko w okresie dojrzewania – obecnie problem ten dotyka również małe dzieci oraz osoby dorosłe powyżej 30. roku życia.
Cera trądzikowa tym różni się od tłustej, że ma tendencję do nadmiernego złuszczania się naskórka, który zatyka ujścia gruczołów łojowych (porów) i prowadzi do powstawania krostek oraz zmian ropnych na skórze.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Najistotniejsze w pielęgnacji skóry trądzikowej jest niestosowanie tłustych podkładów i kremów ani toników z alkoholem. Pogorszenie stanu cery może spowodować również zbyt częste mycie – skóra staje się wówczas podatniejsza na podrażnienia. Oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń bądź makijażu powinno odbywać się dwa razy dziennie, z wykorzystaniem żelów do mycia. Ważne jest, aby nie używać oleistych kosmetyków lub mydła, ponieważ wzmagają one produkcję łoju i sprzyjają rozwojowi bakterii.
Mydła, korektory, peelingi i wiele innych kosmetyków do oczyszczania twarzy znajdziesz w niskich cenach na WP radarOkazji.
Zmniejszenie łojotoku możliwe jest dzięki stosowaniu preparatów przeciwtrądzikowych o działaniu antybakteryjnym. Pomagają one zahamować powstawanie zaskórników i właściwie złuszczają skórę. Pomocne jest również stosowanie chusteczek lub płatków oczyszczających dla osób, które nadmiernie się pocą bądź przebywają w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza. Jeśli poceniu towarzyszy „świecenie się” skóry, warto zastosować bibułki matujące, które dodatkowo świetnie odświeżają makijaż.
Na pojedyncze zmiany skórne można naklejać wysuszające plasterki punktowe lub korektory maskujące oraz poprawiające gojenie. Przydatny jest również peeling skóry, który wygładza i rozjaśnia cerę trądzikową.
Nie wolno zapominać o wyeliminowaniu przyzwyczajeń, które mogą negatywnie wpływać na jakość cery. Bardzo ważne są: odpowiednia dieta (zawierająca produkty detoksykujące), utrzymywanie higieny, unikanie ekspozycji na promienie słoneczne i regularny sen.
Co powinny zawierać kosmetyki do cery trądzikowej?
Nie wszystkie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej w rzeczywistości przynoszą pozytywne efekty. By tak było, przy zakupie tych preparatów należy zwracać uwagę, czy zawierają składniki przyczyniające się do usuwania nadmiaru sebum, a jednocześnie niepodrażniające skóry. Jednym z nich jest siarka, która wykazuje właściwości antyseptyczne, czyli odkażające.
W przypadku cery trądzikowej skuteczną pielęgnację zapewniają również ekstrakty z szałwii, kory dębu, brzozy czy rumianku, kwasy owocowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz nadtlenek benzoilu. Działają one przeciwbakteryjnie.
Wśród ważnych składników wykorzystywanych w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej znajduje się również propolis (kit pszczeli). Substancja ta, wytwarzana przez pszczoły, ma przyjemny zapach, żółtą, zieloną lub brunatną barwę, ale przede wszystkim działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Znakomicie regeneruje uszkodzoną skórę, zapobiega jej przetłuszczaniu, ogranicza powstawanie zaskórników. Propolis jest również stosowany w dezodorantach i mydłach.
Jeśli chodzi o cerę trądzikową i jej pielęgnację, podobne działanie do kitu pszczelego ma tlenek cynku.