UrodaRozdwojone, zniszczone i suche końcówki włosów. Jak je odżywić?

Rozdwojone, zniszczone i suche końcówki włosów. Jak je odżywić?

Rozdwajające się końcówki włosów powinny skłonić nie tylko do wizyty u fryzjera, ale również do zmiany nawyków związanych z codzienną pielęgnacją, a nawet do wprowadzenia modyfikacji w diecie. Odżywienie suchych końców jest możliwe dzięki regularnemu nawilżaniu, natłuszczaniu i uzupełnianiu witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do utrzymania zdrowej struktury włosa.

Rozdwojone, zniszczone i suche końcówki włosów. Jak je odżywić?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.06.2018 | aktual.: 07.07.2018 21:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zniszczone końcówki – przyczyny złej kondycji włosów

Rozdwajające się końcówki są zazwyczaj skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji. Do wysuszenia prowadzi spłukiwanie szamponu gorącą wodą, która otwiera łuski włosa. Otwarte łuski zahaczają o siebie, plączą się oraz bardzo szybko oddają wodę. Najlepiej jest myć głowę w letniej wodzie, a pozostałości kosmetyków do pielęgnacji usuwać pod zimnym strumieniem. Końcówki rozdwajają się również pod wpływem stylizacji na gorąco, czyli przy użyciu suszarki, prostownicy i lokówki. Dlatego kiedy problemy z suchymi włosami się nasilają, warto ograniczać stosowanie tych urządzeń. Jeśli regularne suszenie i prostowanie to konieczność, trzeba pamiętać o nastawianiu jak najniższej temperatury i przesuwaniu ciepłych mas powietrza w stronę zgodną z kierunkiem wzrostu włosów. Aby uniknąć rozdwajających sie końcówek, obowiązkowo trzeba też zrezygnować z plastikowych szczotek i grzebieni na rzecz miękkich szczotek z naturalnego włosia.

Co wspólnego z suchymi końcówkami ma dieta?

Za zniszczone końcówki włosów może odpowiadać również niezbilansowana dieta. Do kruchości i łamliwości włosów przyczynia się niedobór witamin z grupy B (obecnych m.in. w niełuskanych zbożach, roślinach strączkowych, drożdżach, rybach, orzechach, migdałach, jajach, brązowym ryżu i wątróbce), witaminy A i witaminy E, a także żelaza, cynku i miedzi. By zapobiec rozdwajaniu się końcówek, warto wzbogacić dietę suplementami ze skrzypem polnym i pokrzywą oraz stosować kosmetyki z różeńcem górskim i bażyną syberyjską.

Oleje, maseczki i wcierki na rozdwojone końcówki włosów

Regeneracja rozdwojonych końcówek to długotrwały proces, który u osób z włosami wysokoporowatymi może trwać nawet kilka miesięcy. Na początek trzeba skrócić zniszczone kosmyki, a następnie rozpocząć systematyczne stosowanie preparatów chroniących końcówki przed rozwdajaniem się oraz stymulujących wzrost i odbudowę włosów. Są to m.in.:

  • oleje (np. kokosowy, cytrynowy, rycynowy, śliwkowy, arganowy, z czarnuszki),
  • jedwab do włosów (najlepiej hydrolizowany),
  • domowej roboty maseczki na włosy (np. z jajka i olejku rycynowego lub migdałowego, jajka i miodu, żelu aloesowego i oleju kokosowego),
  • wcierki (np. z cebuli, czarnej rzepy, kozieradki) .

Bogatą ofertę jedwabiu do włosów, a także masek, szamponów czy odżywek znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Oleje i jedwab do włosów można nakładać na końcówki po każdym myciu. Maseczki i wcierki stosuje się natomiast raz na kilka dni (w zależności od składu). Dobrze jest przed spłukaniem zostawić je do wchłonięcia na 15–30 minut, a podczas rozprowadzania pamiętać o wykonywaniu masażu skóry głowy, który pobudza mieszki włosowe.

Ratunkiem dla bardzo zniszczonych włosów z rozdwojonymi końcówkami może być zabieg laminowania, który przeprowadza się zarówno w salonie fryzjerskim (przy użyciu preparatów z nierozpuszczalnymi w wodzie białkami firbrylarnymi), jak i w warunkach domowych (przy użyciu płynnej żelatyny). Taki sposób na rozdwojone końcówki daje jednak tylko tymczasowe efekty.

Komentarze (0)