Blisko ludziWybaczyć czy odejść?

Wybaczyć czy odejść?

Wybaczyć czy odejść?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.10.2007 14:15, aktualizacja: 28.05.2010 12:18

Uważasz, że problem zdrady Cię nie dotyczy, że Ciebie to nigdy nie dotknie? Masz szczęśliwy związek, ufasz swojemu partnerowi. Jesteś w błędzie, bowiem zdrada może spotkać każdego.

Czy wiesz jak dużo potrzeba, aby zdradzić? Kiedy tak naprawdę zaczyna się zdrada? Co jest jej przyczyną? Czy istnieje recepta na szczęśliwy związek? Na te i wiele innych nurtujących Cię pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Uważasz, że problem zdrady Cię nie dotyczy, że Ciebie to nigdy nie dotknie? Masz szczęśliwy związek, ufasz swojemu partnerowi. Jesteś w błędzie, bowiem zdrada może spotkać każdego. Statystyki pokazują, że zdradza 30-50 procent mężczyzn i 20-40 procent kobiet. Przyznaje się do niej co szósta Polka i co trzeci Polak. Co zatem popycha nas do zdrady?

Dlaczego zdradzamy?

Zazwyczaj składa się na nią wiele małych problemów, niedomówień, pretensji, które niezauważone w porę, zignorowane, nawarstwiają się, urastając często do rangi poważnych kłopotów. Właśnie nawarstwienie tych wszystkich rzeczy, popycha do zdrady. – Czasami, gdy związek popada w rutynę i nudę, pojawia się pokusa zdrady. Motywy jej często mogą być nie do końca świadome - zauważa psycholog dr Dorota Krzemionka-Brózda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Na forach internetowych wypowiada się wiele ludzi, których dotknął ten problem. Swoje doświadczenia opisują na stronie internetowej, chcąc podzielić się z innymi swoim bólem, żalem, cierpieniem. Wspólnie szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego zostałam zdradzona/y? Co dalej robić? Wybaczyć? Zapomnieć czy może odejść...?

Divus 23 uważa, że oddalanie się od siebie partnerów jest chyba jednym z głównych powodów zdrady. Arman uważa, że zdradzamy z ciekawości, uczucia niezaspokojenia w swoim związku, a czasem... z przypadku. Cindy jest zdania, że zdradzamy w równym stopniu, ale nie z tych samych powodów. Najczęstszym powodem zdrady u kobiet jest głód miłości, akceptacji, intymności. W ramiona innych popycha nas zmęczenie rolą opiekunki dziecka, kucharki, sprzątaczki, przysłowiowej kury domowej. Chcemy poczuć się piękne, pociągające, seksowne, dowartościowane. Zdrada kobieca ma zatem charakter emocjonalny i duchowy.

Zdrada dla mężczyzn, to tylko i wyłącznie seks, atrakcyjność drugiej osoby. Ela, studentka IV roku kulturoznawstwa przyznaje, że zdradziła swojego chłopaka, ponieważ w pewnym momencie przestała czuć się potrzebną, kochaną, pożądaną. W ich związek wkradła się nuda, każdy dzień wyglądał tak samo. Chłopak przestał okazywać jej swoje uczucia, rzadko zapewniał o swojej miłości. Mimo, że go kochała, zaczęła czuć się nieszczęśliwa.

Izabela Marczak, autorka eseju "Polaków skoki w bok", pisze, że mężczyźni – czyli zdobywcy – zdradzają głównie dlatego, że dla nich liczy się ilość – kobiet ma być dużo, a wszystkie koniecznie piękne, młode, no i naturalnie zdrowe. Kobiety zaś szukają przygody głównie dla jakości – mężczyzna ma być inteligentny, ambitny i o wysokim statusie społeczno-materialnym.

Nadużyte zaufanie

Anna Jakubowska i Paweł Zaremba-Śmietański, autorzy książki Zdrada w związku definiują zdradę jako nadużycie zaufania drugiej osoby. Ich zdaniem nie można o niej mówić, jeśli istnieje przyzwolenie współpartnera na określone zachowania. Miłość, zaufanie, poleganie na drugim człowieku to nie jest coś, co daje się naprawić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To nie samochód, który wyremontujesz i pojedziesz dalej. Czy zatem wybaczyć zdradę? Czy można żyć z osobą, która nas zawiodła, oszukała, zdradziła? Co dalej? Najczęstszą reakcją na zdradę jest odejście od partnera lub po prostu własny skok w bok w „rewanżu”. A jednak wiele osób, a zwłaszcza kobiet, jest gotowych zdradę wybaczyć. Nigdy jednak nie będzie już takiego bezgranicznego zawierzenia, które da nam poczucie bezpieczeństwa, poczucia świadomości, że bycie z tą osobą to jest właśnie sens mojego życia. Andi, jedna z „forumowiczek” przyznaje się do wybaczenia swojemu mężowi zdrady, która była dla niej okrutnym ciosem. Wybaczyła, bo kocha, ale wie, że już nigdy nie będzie mogła zaufać swojemu partnerowi w stu procentach. Żyje w ciągłym lęku i obawie, że mąż znów ją zdradzi, a tego by już nie przeżyła.

Najlepsza jest profilaktyka

Przede wszystkim musisz pamiętać, że chwile kryzysu zdarzają się każdemu. Zdrada nie jest jednak regułą. Nie każdy mężczyzna chce szukać przygód w ramionach innej kobiety, nie każdy mężczyzna chce obudzić się w obcym łóżku. Starajcie się zatem nie dopuszczać do wielkich, niepotrzebnych kłótni. Wprowadźcie do związku więcej tolerancji i wyrozumiałości. Jak najczęściej mówicie sobie miłe, dobre rzeczy. Unikajcie nudy. Czasami dobrze robi kilkudniowe rozstanie. Zatęsknijcie za sobą. Zamiast siedzieć w domu, wyjdźcie do kina, teatru, do znajomych, na spacer. Korzystajcie z tego, że jesteście razem, kochajcie się.

Zdarza się, że zdrada wynika z nadarzającej się okazji. Zbyt dużo wypitego alkoholu i ... Takich sytuacji po prostu trzeba unikać. Zdrada wynika też często z niezaspokojenia seksualnego we własnym związku. Starajcie się rozmawiać ze swoimi partnerami, mówcie im czego potrzebujecie, pragniecie i pytajcie się, co oni chcą od was dostać. Nie bójcie się mówić o swoich marzeniach! Często trzeba podejmować kompromisy, nauczyć się poświęcać pewne sprawy dla ukochanego. Życie jest takie kruche, takie ulotne: dzisiaj masz ukochaną osobę, a za parę chwil, za godzinę może zostać ci tylko filiżanka z niedopitą kawą, na wpół zużyty żel do golenia, kwiaty na cmentarzu, i żal za tym, że jeszcze tyle było przed wami. Zdrada jest niezwykle bolesną i długo nie gojącą się raną. Jednak można ją wybaczyć, przynajmniej można spróbować. Najważniejsze to robić wszystko, by do niej nie dopuścić. Kochajcie się i cieszcie się sobą.

A co na to gwiazdy?

Ania Świątczak, wokalistka "Ich Troje"
Zdrada to bardzo trudny temat. Na pewno połowa z nas jej doświadczyła. Mam tu na myśli nie tylko zdradę fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. W jednym i w drugim wypadku jest to okropne poczucie wykorzystania. Odnoszę często wrażenie, że zdrada jest nieodłącznym elementem kochania się dwojga ludzi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy byłabym w stanie wybaczyć ukochanej osobie zdradę? Odpowiedź jest tylko jedna: nie sądzę!!! Zdrada psychiczna nie niesie być może za sobą tak poważnych konsekwencji, jak fizyczna i tylko w tym przypadku rozmowa i próba naprawy jest możliwa, natomiast jeżeli ukochany zakochuje się (nawet na 10 minut) w innej osobie, to nie ma mowy o żadnej rozmowie i rozgrzeszeniu Z doświadczenia wiem, że ponowne próby odbudowywania zaufania prawie zawsze kończą się rozstaniem. Podobno zdradę można wybaczyć, ale nigdy się o niej nie zapomina. Nie sądzę, żeby istniała recepta na udany związek. Wszyscy jesteśmy uczniami w szkole życia. Wierzę natomiast, że szczęście do związku wnosi wspólna praca nad budowaniem zaufania, zrozumienie i tolerancja.

Sylwia Wiśniewska, wokalistka
Cierpienie jest chorobą duszy. Cierpię, gdy cierpią najbliżsi. Wydaje mi się, że zdradzamy, kiedy wystawiamy na próbę wzajemne zaufanie. Myślę jednak, że wszystko jesteśmy w stanie wybaczyć ,jeśli naprawdę kochamy. Czy istnieje zatem recepta na idealny związek? Oj, gdyby taka recepta istniała.....?! Możemy jedynie mówić o priorytetach w relacjach dwojga ludzi, a i te są bardzo subiektywne. Gruntowne jest zaufanie i szacunek. Na tych dwóch wartościach buduje się całą resztę.

Krzysztof Kasowski (K.A.S.A. ) artysta muzyczny, kompozytor, autor tekstów
Zdrada jest stara jak świat. Była, jest i będzie. Według mnie mężczyźni zdradzają przeważnie dlatego, że tęsknią za wolnością i swobodą, kobiety głównie w rewanżu. Również pewne zawody sprawiają, że ciężko jest zachować wierność. Uważam jednak, że istnieją idealne związki. Aby taki związek stworzyć należy być dojrzałym w uczuciach, kierować się rozsądkiem, pewnymi zasadami. Związki budowane za wcześnie - kiedy jest się zbyt młodym lub za późno- „w sile wieku” nie mają większych szans na przetrwanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)