Blisko ludziZ dziećmi na wesele?

Z dziećmi na wesele?

Z dziećmi na wesele?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
24.07.2011 10:10

Czy dzieci powinny uczestniczyć w zabawie weselnej? Czy organizując wesele należy zapewnić dzieciom różne atrakcje, a może wynająć opiekunkę lub animatora? A co, jeśli maluchy będą się nudzić? Na te oraz szereg im podobnych pytań udzielimy odpowiedzi w poniższym poradniku dla rodziców wybierających się na ślub i wesele.

Czy dzieci powinny uczestniczyć w zabawie weselnej? Czy organizując wesele należy zapewnić dzieciom różne atrakcje, a może wynająć opiekunkę lub animatora? A co, jeśli maluchy będą się nudzić? Na te oraz szereg im podobnych pytań udzielimy odpowiedzi w poniższym poradniku dla rodziców wybierających się na ślub i wesele.

Dzieci to specyficzni goście weselni i nie da się ukryć, że stale – przynajmniej maluchy – potrzebują opieki i nadzoru dorosłych. Z tego powodu wielu rodziców nie wyobraża sobie zabrania dziecka ze sobą na zabawę weselną, wszak wesele jest po to, aby się na nim bawić, a nie chodzić krok w krok za maluchem. Jeśli wielu z zaproszonych gości weselnych posiada dzieci i chce je ze sobą zabrać na wesele, to odpowiedzialność za zorganizowanie dodatkowych atrakcji i opieki nad dziećmi spada na przyszłych małżonków. To w ich gestii powinno być zapewnienie m.in. przyjaznego pokoju w domu weselnym, gdzie dziecko będzie mogło odpocząć, a nawet uciąć sobie krótką drzemkę albo zaangażowanie opiekunki, która uwolni rodziców od sprawowania stałego nadzoru nad malcami i umożliwi im rozkoszowanie się zabawą weselną.

Nie warto ograniczać wesela jedynie dla dorosłych osób. Dzieci na weselach były od niepamiętnych czasów, a taka wiadomość od pary młodej może wzbudzić w rodzicach negatywne emocje, a nawet odwołanie swojego uczestnictwa w przyjęciu – nie każdy ma możliwość zostawienia dziecka z dziadkami, a nie chce wynajmować obcej opiekunki na jedną noc.

Opiekunka i animator na weselu

Wynajęcie przez młodych opiekunki, która będzie zajmowała się dziećmi w czasie, gdy ich rodzice będą się bawić, jest znakomitym pomysłem. Ponadto trzeba wydzielić osobny stolik dla małych gości weselnych, a jeżeli jest taka możliwość, osobną salkę, gdzie będą znajdować się m.in. zabawki.

Opiekunka może posiadać również zdolności i referencje animatorki, która zorganizuje maluchom czas i zapewni ciekawe atrakcje. Jeżeli jednak wynajęta opiekunka nie posiada takowych zdolności, wówczas trzeba pomyśleć o wynajęciu profesjonalistki, która będzie miała wiele pomysłów na zorganizowanie ciekawych zabaw dla dzieci. Może pomalować twarzyczki dzieci bezpiecznymi, stworzonymi do tego celu, farbkami, zorganizować zajęcia plastyczne, zabawy w grupach, odrobinę gimnastyki czy wesołe przebieranki.

POLECAMY TEŻ:

Wesela jak z bajki

Pięknie ubrane dzieci podające obrączki, trzymające długi welon panny młodej czy sypiące kwiatki to widok uroczy, dodający bajkowej oprawy całemu wydarzeniu. Dziewczynki wyglądające jak małe księżniczki i wytworni młodzi kawalerowie roztopią nawet najbardziej lodowate serca – właśnie choćby dla takiego efektu wiele młodych par wręcz zabiega o to by na ich ślubie i weselu nie zabrakło dzieci. Jest tylko jedno ale – na uroczystości nie powinny znaleźć się dzieci kilkumiesięczne, które nie tylko wymagają stałej opieki, ale mogą się wręcz przestraszyć głośnej muzyki i panującego gwaru. Takie maluszki obowiązkowo powinny zostać w domu pod czujną opieką dziadków, rodziców chrzestnych lub zaufanych przyjaciół.

Plusy i minusy

Jeżeli wesele, na które zostaliśmy zaproszeni, potrwa raptem kilka godzin i będzie na nim wynajęta opiekunka i obecna grupka innych dzieci, nie ma powodu, aby nie zabrać ze sobą swojego malca. Poza tym wesele to dobra okazja, aby przedstawić dziecko wszystkim ciociom i wujkom, z którymi widujemy się raz na kilka lat.

Dzieci na weselu wprowadzają rodzinny nastrój, sprawiają, że panująca atmosfera jest ciepła, a ludzie życzliwi. Również zabawa i tańce z maluchami mogą być wspaniałą rozrywką dla dorosłych – dzieci mają niekończące się pokłady energii i pomysłów, a zwłaszcza te ostatnie są bardzo pożądane na tego typu uroczystościach. No a widok tańczącej gromadki dzieci wnosi do zabawy jeszcze więcej radości i uśmiechu.

Jednak poza tymi wszystkimi plusami są też minusy obecności dzieciaków na przyjęciach weselnych. Jednym z nich jest zabieranie ze sobą niemowlaka bądź małego dziecka, które w żadnym stopniu nie umożliwi rodzicom swobodnej zabawy, będzie płakać i marudzić, denerwując tym samym pozostałych gości weselnych. Z kolei kilkulatki po 1-3 godzinach zabawy mogą powiedzieć magiczne słowa „Nudzi mi się” – rodzice w takich sytuacjach pragną za wszelką cenę zorganizować dziecku czas, jednak w praktyce coraz bardziej marudny kilkulatek doprowadza do sytuacji, kiedy rodzice opuszczają przyjęcie weselne i niepocieszeni udają się do domu.

Dzieci mogą także plątać się pod nogami, psocić, krzyczeć, płakać i grymasić, co zapewne na dłuższą metę nie spodoba się pozostałym uczestnikom imprezy. Ponadto widok podpitych osób, śpiewanie sprośnych piosenek i wymyślne zabawy także nie są odpowiednie dla maluchów.

Pamiętajmy, że dzieci mogą towarzyszyć swoim rodzicom, jednak niech trwa to kilka godzin, a nie całą noc. Jeśli jesteśmy rodzicami małego dziecka warto wcześniej zorganizować nad nim opiekę, a później – już całkiem swobodnie – udać się na wyczekiwane przyjęcie weselne.

POLECAMY TEŻ: