GotowaniePrzepisyZalety miętowej herbaty

Zalety miętowej herbaty

Zalety miętowej herbaty

21.02.2007 11:37, aktual.: 29.06.2010 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tureccy naukowcy udowodnili, że zielona herbata nie tylko wyśmienicie smakuje, ale wyjątkowo korzystnie działa na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Może również stać się pomocna dla kobiet, które mają "męskie" problemy. Musimy tylko wiedzieć, jak ją prawidłowo zaparzyć.

Tureccy naukowcy udowodnili, że miętowa herbata nie tylko wyśmienicie smakuje, ale wyjątkowo korzystnie działa na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Może również stać się pomocna dla kobiet, które mają "męskie" problemy. Musimy tylko wiedzieć, jak ją prawidłowo zaparzyć.

Picie miętowej herbatki

Picie miętowej herbaty dwa razy dziennie obniża poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu i na tej drodze może ograniczać nadmierny wzrost owłosienia u kobiet, np. na brzuchu, piersiach i twarzy - wynika z najnowszych tureckich badań. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "Phytotherapy Research".

Alternatywa w miętowej herbatce

Autorzy pracy uważają, że herbata miętowa może stać się alternatywną metodą terapii łagodnego hirsutyzmu. W leczeniu tego zaburzenia stosuje się obecnie środki antykoncepcyjne, które hamują produkcję androgenów, bądź związek osłabiający reakcję organizmu na te hormony (tzw. spironolakton).

Badacze przypominają, że kobiety wytwarzają pewne niewielkie ilości testosteronu. Do nadmiernego rozwoju owłosienia (hirsutyzmu) dochodzi wówczas, gdy produkcja tego hormonu rośnie ponad normę. Czasem hirsutyzm może być wynikiem poważnego schorzenia, jak np. zespół policystycznych jajników, który jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Naukowcy tureccy z Uniwersytetu Suleyman Demirel w Isparcie badali skuteczność herbatki miętowej w obniżaniu poziomu testosteronu u 21 kobiet z hirsutyzmem, z czego 12 cierpiało na zespół policystycznych jajników.

Pacjentki piły po dwie filiżanki herbaty miętowej dziennie przez 5 dni pierwszej fazy cyklu miesięcznego. Jest to tzw. faza follikularna, w czasie której komórka jajowa dojrzewa.

Jak przyrządzano napar?

Napar przyrządzano zalewając jedną czubata łyżeczkę (5 gram) suszonych liści mięty 250 mililitrami wrzątku. Czas parzenia wynosił 10 minut. Okazało się, że picie herbatki prowadziło do obniżenia poziomu aktywnej formy testosteronu we krwi pacjentek oraz do wzrostu produkcji kilku żeńskich hormonów płciowych.

Skuteczna mięta

Zdaniem autorów pracy, badania te sugerują, że mięta może modyfikować metabolizm testosteronu w organizmie kobiety bądź też wpływać bezpośrednio na jego produkcję. Prowadzący badania prof. Mehmet Numan Tamer zaznacza jednocześnie, że skuteczność herbaty miętowej w leczeniu hirsutyzmu trzeba będzie zweryfikować w dalszych badaniach. (PAP) jjj/ tot/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także