Trwa ładowanie...
21-02-2007 11:37

Zalety miętowej herbaty

Tureccy naukowcy udowodnili, że zielona herbata nie tylko wyśmienicie smakuje, ale wyjątkowo korzystnie działa na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Może również stać się pomocna dla kobiet, które mają "męskie" problemy. Musimy tylko wiedzieć, jak ją prawidłowo zaparzyć.

Share
Zalety miętowej herbaty
d3g6gyg

Tureccy naukowcy udowodnili, że miętowa herbata nie tylko wyśmienicie smakuje, ale wyjątkowo korzystnie działa na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Może również stać się pomocna dla kobiet, które mają "męskie" problemy. Musimy tylko wiedzieć, jak ją prawidłowo zaparzyć.

d3g6gyg

Picie miętowej herbatki

Picie miętowej herbaty dwa razy dziennie obniża poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu i na tej drodze może ograniczać nadmierny wzrost owłosienia u kobiet, np. na brzuchu, piersiach i twarzy - wynika z najnowszych tureckich badań. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "Phytotherapy Research".

Alternatywa w miętowej herbatce

Autorzy pracy uważają, że herbata miętowa może stać się alternatywną metodą terapii łagodnego hirsutyzmu. W leczeniu tego zaburzenia stosuje się obecnie środki antykoncepcyjne, które hamują produkcję androgenów, bądź związek osłabiający reakcję organizmu na te hormony (tzw. spironolakton).

d3g6gyg

Badacze przypominają, że kobiety wytwarzają pewne niewielkie ilości testosteronu. Do nadmiernego rozwoju owłosienia (hirsutyzmu) dochodzi wówczas, gdy produkcja tego hormonu rośnie ponad normę. Czasem hirsutyzm może być wynikiem poważnego schorzenia, jak np. zespół policystycznych jajników, który jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Naukowcy tureccy z Uniwersytetu Suleyman Demirel w Isparcie badali skuteczność herbatki miętowej w obniżaniu poziomu testosteronu u 21 kobiet z hirsutyzmem, z czego 12 cierpiało na zespół policystycznych jajników.

Pacjentki piły po dwie filiżanki herbaty miętowej dziennie przez 5 dni pierwszej fazy cyklu miesięcznego. Jest to tzw. faza follikularna, w czasie której komórka jajowa dojrzewa.

Jak przyrządzano napar?

Napar przyrządzano zalewając jedną czubata łyżeczkę (5 gram) suszonych liści mięty 250 mililitrami wrzątku. Czas parzenia wynosił 10 minut. Okazało się, że picie herbatki prowadziło do obniżenia poziomu aktywnej formy testosteronu we krwi pacjentek oraz do wzrostu produkcji kilku żeńskich hormonów płciowych.

Skuteczna mięta

Zdaniem autorów pracy, badania te sugerują, że mięta może modyfikować metabolizm testosteronu w organizmie kobiety bądź też wpływać bezpośrednio na jego produkcję. Prowadzący badania prof. Mehmet Numan Tamer zaznacza jednocześnie, że skuteczność herbaty miętowej w leczeniu hirsutyzmu trzeba będzie zweryfikować w dalszych badaniach. (PAP) jjj/ tot/

d3g6gyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g6gyg
d3g6gyg