Fitness5 oznak, że powinnaś odwiedzić dermatologa

5 oznak, że powinnaś odwiedzić dermatologa

5 oznak, że powinnaś odwiedzić dermatologa

Jeśli nigdy nie miałaś większych problemów z cerą, myśl o wizycie u dermatologa nawet nie przychodzi ci do głowy. Być może dlatego, że należysz do osób, które dermatologów uważają tylko za "specjalistów od trądziku", nie zdając sobie sprawy, jak szerokie jest spektrum ich działania. Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że wizyty u dermatologa nie powinnaś odkładać na później.

Jeśli nigdy nie miałaś większych problemów z cerą, myśl o wizycie u dermatologa nawet nie przychodzi ci do głowy. Być może dlatego, że należysz do osób, które dermatologów uważają tylko za "specjalistów od trądziku", nie zdając sobie sprawy, jak szerokie jest spektrum ich działania. Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że wizyty u dermatologa nie powinnaś odkładać na później.

Jeśli masz na skórze jakiekolwiek znamiona i zauważysz, że zaczęły się zmieniać (np. powiększyły się, mają inny kolor, krwawią), opalasz lub opalałaś się bez filtrów, pojawiły się szaro-żółte przebarwienia albo niewielkie zrogowacenia skóry, koniecznie zapisz się na wizytę do dermatologa. Te niewinnie wyglądające i często niebolesne zmiany, mogą być objawem nowotworów.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na raka skóry wzrosła o 80 proc. W Polsce zachorowalność jest niższa, co nie znaczy, że możemy czuć się bezpiecznie. Zwłaszcza, że nowotwory skóry częściej dotykają kobiety niż mężczyzn.
Najczęściej umiejscawiają się na odsłoniętych częściach ciała (rękach, twarzy, szyi, ramionach).

Tekst na podst. Sparkpeople.com Agnieszka Majewska/(AM)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 4

Problemy z paznokciami

Obraz
© 123RF

Paznokcie mogą "powiedzieć" wiele na temat stanu twojego zdrowia i to do tego stopnia, że lekarz jest w stanie wykryć niektóre choroby tylko na podstawie ich wyglądu. Chodzi m.in. o problemy z wątrobą, sercem, anemię oraz cukrzycę.

Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie swoich paznokci, takie jak inny kształt lub kolor, opuchnięcia wokół paznokcia, jego ból, białe lub czarne plamki, odkształcenia (np. przypominające wgniecenia), koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Być może skieruje cię na dodatkowe badania pod kątem wykluczenia poważnych chorób lub po prostu zastosuje leczenie mające zlikwidować typowe choroby paznokci: zakażenia (tzw. paznokcicę), grzybicę, brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe, łuszczycę, liszaj, wrastający paznokieć lub jego mechaniczne urazy.

2 / 4

Bardzo sucha skóra

Obraz
© 123RF

Masz wyjątkowo suchą, swędzącą, zaczerwienioną albo łuszczącą się skórę, a środki dostępne bez recepty nie przynoszą poprawy? Możesz sądzić, że suchość skóry jest wynikiem pogody, wysuszonego powietrza w biurze, nadwrażliwości na produkty myjące i pielęgnacyjne. Niewykluczone jednak, że dotknęła cię choroba skóry, np. egzema lub łuszczyca.

Charakteryzują się one przesuszeniem cery oraz powstawaniem czerwonych ognisk zapalnych na łokciach, kolanach, rękach, nogach i innych częściach ciała.

Silnie nawilżające i natłuszczające mleczka i balsamy, często polecane przy problemach z suchą skórą, mogą złagodzić objawy tych chorób, zmniejszyć podrażnienie czy czasowo usunąć zaczerwienienia, ale nie pozbędą się przyczyny dolegliwości. W tym przypadku pomóc może lekarz dermatolog.

3 / 4

Wypadanie włosów

Obraz
© 123RF

Zauważyłaś, że na twojej szczotce lub grzebieniu zostaje ostatnio więcej włosów? Koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Mnóstwo osób cierpi z powodu nadmiernej utraty włosów, ale nie wiedzą, że to jeden z problemów (podobnie jak podrażnienia skóry głowy), którymi zajmują się lekarze.

Pamiętaj, że dzięki obecnemu stanowi wiedzy medycznej, utrata włosów nie musi być katastrofą. Możliwe jest nie tylko zatrzymanie tego procesu, ale także (w skrajnych przypadkach) rekonstrukcja owłosienia za pomocą przeszczepów czy terapii laserowej.

Jednak nadmierne wypadanie może mieć nie tylko skutki estetyczne. Często zdarza się, że jest ono spowodowane przez poważne problemy zdrowotne. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, np. trądzik lub zaburzenia miesiączkowania, może to świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS), niedoczynności tarczycy, chorobach autoimmunologicznych, a nawet niektórych rodzajach nowotworów.

4 / 4

Krosty i pryszcze

Obraz
© 123RF

Często osobom dorosłym wydaje się, że trądzik jest przypadłością typową dla młodego wieku. W związku z tym za wszelkie krosty i pryszcze obwiniają złą dietę i stres, nie dopuszczając myśli, że dotknął ich tzw. trądzik dorosłych, który różni się od tego związanego z burzą hormonów w wieku nastoletnim.

Na trądzik dorosłych częściej cierpią kobiety (ok. 12 proc.) niż mężczyźni (ok. 3 proc.). Szpecące zmiany skórne najczęściej lokalizują się w dolnej części twarzy (broda, żuchwa, okolice ust), a krosty są większe i często bardziej bolesne niż te występujące podczas trądziku młodzieńczego.

Również leczenie przebiega nieco inaczej niż u nastolatków. Nieskuteczne okazują się bowiem dostępne bez recepty maści i żele z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu, które działają co prawda na drobne pryszcze nastolatków, ale nie są w stanie zlikwidować tych położonych głęboko u osób dorosłych. Jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia są działające silnie złuszczająco środki z retinolem (witaminą A), które można kupić tylko na receptę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)