Uroda7 rzeczy, których nie wiesz o odżywkach do włosów

7 rzeczy, których nie wiesz o odżywkach do włosów

7 rzeczy, których nie wiesz o odżywkach do włosów

Mówi się o nich, że są najlepszymi przyjaciółkami naszych włosów. Szampony po prostu je myją, a odżywki regenerują, nawilżają, wygładzają, odbudowują. Jednym z największych błędów, jaki można popełnić w pielęgnacji włosów, jest pominięcie odżywki do włosów. Sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz.

Mówi się o nich, że są najlepszymi przyjaciółkami naszych włosów. Szampony po prostu je myją, a odżywki regenerują, nawilżają, wygładzają, odbudowują. Jednym z największych błędów, jaki można popełnić w pielęgnacji włosów, jest pominięcie odżywki do włosów. Sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz.

Najważniejszy jest rodzaj włosów

Z problemem dotyczącym wyboru właściwej odżywki zetknęła się chyba każda kobieta. O ile bowiem szampon powinno się kupować, uwzględniając stan i potrzeby skóry głowy, odżywka to produkt działający tylko na włosy.

Jeśli np. są one cienkie, dobry będzie produkt nadający im objętości. Natomiast w przypadku włosów przetłuszczających się, warto postawić na odżywkę o lekkiej konsystencji, koniecznie do spłukiwania, w przeciwnym razie zbyt obciąży włosy. Podobna zasada dotyczy włosów zniszczonych, łamliwych, suchych, koloryzowanych itd.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Do spłukiwania czy bez spłukiwania?

Obraz
© 123RF.COM

Które odżywki są lepsze - te, które należy spłukiwać, czy też te, które wystarczy rozprowadzić na włosach przed ich suszeniem? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi rozwiewającej powyższy dylemat. Fryzjerzy podkreślają, że najważniejsze jest dobranie odżywki do rodzaju i potrzeb włosów. Odnosi się to również do jej formuły. O ile w przypadku włosów suchych lub normalnych odżywka bez spłukiwania może się sprawdzić, o tyle gdy włosy są cienkie lub przetłuszczają się, to rozwiązanie nie zda egzaminu. Dlaczego? Ponieważ zbyt obciąży i natłuści włosy. Tak więc najważniejsze pytanie podczas doboru odżywki nie brzmi "do spłukiwania czy bez?", ale "jaki mam typ włosów i jakie mają one potrzeby?".

2 / 6

Skórę głowy omijaj z daleka

Obraz
© 123RF.COM

Jedna z najważniejszych zasad dotyczących stosowania odżywki brzmi: jej nakładanie zaczynamy w połowie długości włosów i rozprowadzamy równomiernie w kierunku końcówek. Za wszelką cenę należy unikać nakładania odżywki na skórę głowy. Przede wszystkim nie zostanie ona dokładnie wypłukana i resztki zostaną na skórze aż do kolejnego mycia, co może przyczynić się m.in. do powstania łupieżu lub przesuszenia skóry głowy. Poza tym, resztki odżywki mogą niepotrzebnie obciążyć włosy u samej nasady.

Warto jednak wiedzieć, że ta zasada nie ma zastosowania do specjalistycznych odżywek przeznaczonych do pielęgnacji tłustej skóry głowy lub mających przeciwdziałać wypadaniu włosów. W takim przypadku odżywki rzeczywiście wciera się także w skórę, ale jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie.

3 / 6

Lepsze rezultaty daje stosowanie przed myciem włosów

Obraz
© 123RF.COM

Okazuje się, że odżywka stosowana przed myciem włosów, może okazać się bardziej skuteczna. Eksperci twierdzą, że spłukiwanie odżywki, która najczęściej ma ciężką, gęstą konsystencję, nigdy nie jest całkowicie skuteczne. Oznacza to, że nawet produkty "do spłukiwania" pozostają na naszych włosach, niepotrzebnie je obciążając i zmniejszając ich objętość.

Odwrócenie rytuału może okazać się niezwykle skuteczne i poprzez zintensyfikowanie działania odżywki mieć znacznie lepszy wpływ na kondycję włosów. Wystarczy na około 30-60 minut przed ich myciem, zwilżyć je i rozpoczynając od połowy długości, nałożyć na nie odżywkę. Następnie normalnie umyć włosy i delikatnie je rozczesać.

4 / 6

Odżywka to nie maska

Obraz
© 123RF.COM

Odżywka i maska do włosów to dwa różne produkty, choć zdarza się, że producenci silniej działające odżywki także nazywają maskami lub maseczkami. Na czym polega różnica? Na sposobie działania. Mówiąc w pewnym uproszczeniu odżywki to produkty mniej skoncentrowane (dlatego można stosować je po każdym myciu włosów), wpływające przede wszystkim na wygląd włosów. Zawierają substancje, takie jak keratyna, ceramidy lub proteiny, które odbudowują uszkodzoną strukturę włosa, ale jest to odbudowa "powierzchowna", która utrzymuje się jedynie do kolejnego mycia głowy.

Maski z kolei to kosmetyki bardziej skoncentrowane, zawierające witaminy i minerały, które wnikając w głąb włosa odżywiają je, nawilżają i przy regularnym stosowaniu na dłużej poprawiają jego kondycję. Maski stosuje się rzadziej niż odżywki (zazwyczaj jeden, maksymalnie dwa razy w tygodniu) i nakłada na suche włosy przed ich myciem (czasem nawet na całą noc). Ich działanie często poprawia ciepło, stąd po ich nałożeniu polecane jest np. owinięcie głowy ręcznikiem.

5 / 6

Unikaj silikonów

Obraz
© 123RF.COM

Kilka lat temu silikony zawarte m.in. w szamponach, odżywkach do włosów, kremach itp. oskarżane były o wszystko, co złe. Dziś wiadomo już, że choć oblepiają włosy, tworząc na nich specyficzną otoczkę chroniącą m.in. przed działaniem mrozu czy promieni słonecznych, to jednocześnie utrudniają dostęp substancjom odżywczym. Faktem jest, że zazwyczaj włosy po użyciu produktów z silikonami lepiej się rozczesują i są bardziej sprężyste, warto jednak pamiętać, że nie na wszystkich silikony działają tak samo. Jedne kobiety są z nich zadowolone, inne wolą ich unikać. Wydaje się, że podejście zdroworozsądkowe będzie tutaj wyjściem idealnym. Na czym ono polega? Na tym, by nie wyrzucać od razu wszystkich kosmetyków z zawartością silikonów, ale postarać się ograniczyć ich liczbę. I najlepiej wybierać tzw. silikony lżejsze, które da się zmyć szamponami z delikatnymi detergentami. Silikony cięższe niestety gromadzą się na włosach i mogą je usunąć jedynie szampony z mocniejszymi detergentami, takimi jak SLS lub SLES.

Jak rozpoznać silikony w składzie odżywki do włosów? Ich nazw jest mnóstwo, warto jednak zapamiętać, że wiele z nich kończy się na "methicone", "siloxane" lub po prostu "silicone".

6 / 6

Zmiany odżywek nie są potrzebne

Obraz
© 123RF.COM

Czy włosy przyzwyczajają się do produktów pielęgnacyjnych? Nie. Dlaczego więc niektóre z nich, po jakimś czasie, "przestają działać"? Ponieważ wraz z wiekiem, kondycją zdrowotną czy np. klimatem lub stosowanymi zabiegami, zmianie ulega typ naszych włosów. Z normalnych stają się np. suche lub przetłuszczające, a to znaczy, że potrzebują innych środków do pielęgnacji. Jeśli jednak stosowana od miesięcy czy nawet lat odżywka do włosów wciąż spełnia swoje zadanie, nie ma żadnego powodu, by wymieniać ją na nową.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)