Niwelują przykry zapach i posiadają moc, która hamuje nadmierne wydzielanie potu. Zapewniają świeżość i ochronę przez 12, 24, a nawet 48 h; pomagają w upalne dni i w sytuacjach stresowych. Wielu kobietom trudno wyobrazić sobie początek dnia bez dezodorantu. Zatem może warto zgłębić o nich wiedzę.
Niwelują przykry zapach i posiadają moc, która hamuje nadmierne wydzielanie potu. Zapewniają świeżość i ochronę przez 12, 24, a nawet 48 h; pomagają w upalne dni i w sytuacjach stresowych. Wielu kobietom trudno wyobrazić sobie początek dnia bez dezodorantu. Zatem może warto zgłębić o nich wiedzę.
Można być "odpornym" na antyperspiranty?
Wydaje się, że nasze ciała przystosowują się do potu, stąd może wynikać nieskuteczność niektórych antyperspirantów. Ale nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego tak się dzieje - informuje HuffPost Style. Ciało może się przystosować lub znaleźć sposób, aby zakłócić pracę gruczołów (np. będzie produkować więcej potu niż w innym organizmie). - Dobrym wyjściem jest zmiana marki dezodorantu przynajmniej co sześć miesięcy. W ten sposób możemy zapobiec uodpornieniu. - twierdzi dr Han Lee, asystent profesora dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim.
Na podst. huffingtonpost.com Monika Stypułkowska (ms/mtr)
Nie każdy potrzebuje dezodorantu?
To producenci dezodorantów i reklamodawcy wpoili nam, że nieprzyjemnie pachniemy, dlatego potrzebujemy silnych i skutecznych środków. - Jednak większość ludzi nie pachnie tak źle, jak im się wydaje. A niektórych szczęśliwców w ogóle praktycznie nie czuć. Istnieje pewna grupa osób, które nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu pod pachami. Jest to cecha uwarunkowana genetycznie - czytamy w Esquire. Aby odkryć swój prawdziwy zapach, należy zrezygnować z dezodorantów na ok. 10 dni. Najnowsze badania amerykańskich naukowców z Pensylwanii pokazały, że na podstawie zapachu, jaki wydziela dana osoba, możemy rozpoznać, w jakim jest przedziale wiekowym. Ludzkie ciało wydziela dużo różnych substancji chemicznych o specyficznym zapachu. Zdaniem ekspertów na podstawie woni człowieka potrafimy irracjonalnie określić jego wiek i usposobienie.
Antyperspiranty nie zatrzymują procesu pocenia?
Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Zawarte w antyperspirantach związki aluminium skutecznie zatrzymują działanie na etapie ekrynowych gruczołów potowych. - Jednak FDA wymaga jedynie, żeby środek redukował wydzielanie potu o 20 proc. Wtedy już producent może pochwalić się "całodniową ochroną" - czytamy w Wall Street Journal. Jeśli na etykiecie antyperspirantu znajdziemy informację "dodatkowa moc" ("ekstra siła"), to należy interpretować jako zmniejszenie wilgotności o 30 proc.
Dezodorant zabija bakterie
W rzeczywistości pot jest prawie bezwonny. Przykry zapach powodują bakterie, które rozkładają pot na skórze. Dezodorant zawiera przeciwbakteryjną siłę, która jeszcze przed rozpoczęciem produkcji zatrzymuje nieprzyjemną woń. Z kolei antyperspiranty działają bezpośrednio na pot.
Skąd pochodzą żółte plamy?
Nie ty jedna, nawet producenci dezodorantów nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, skąd pochodzą żółte plamy. Niektórzy uważają, że antyperspiranty zawierające aluminium w określony sposób reagują na pot, skórę lub ubrania, proszki do prania czy detergenty, lub wszystko powyżej, co w połączeniu daje efekt żółtych plam pod pachami. Hanes jest jednym z naukowców, który badał "zjawisko żółknięcia" - podaje Wall Street Journal. Okazało się, że jedynym sposobem na uniknięcie nieestetycznych plam jest zrezygnowanie z antyperspirantów, zawierających aluminium.
Nieistotne, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną
Fakty: Kobiety mają więcej gruczołowych potowych, natomiast gruczoły potowe mężczyzn produkują więcej potu.
Prawdopodobnie odmienne dezodoranty dla kobiet i mężczyzn są jednie chwytem marketingowym. Discovery Health odkryło, że w niektórych markach kosmetyków ten sam składnik dokładnie w takich samych ilościach znajdziemy w dezodorantach przeznaczonych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Różnią się jedynie opakowaniem i zapachem.
Możesz sama przygotować dezodorant
Stosunkowo łatwo jest przygotować dezodorant eliminujący zapach potu. Warto wykorzystać ekstrakty z roślin, które mają właściwości antybakteryjne. Jednak ludziom wydaje się, że znajdą wszystkie naturalne składniki w dezodorantach o różnym stopniu skuteczności, nie wspominając już, że próżno szukać w pełni naturalnego antyperspirantu, który tylko niweluje przykry zapach.
Nie są nowoczesnym rozwiązaniem
New York Times podaje, że starożytni Egipcjanie "wynaleźli sztukę pachnącej kąpieli". Stosowali specjalne perfumy. Z kolei Times informuje, że pierwszy dezodorant o nazwie "Mum" został wyprodukowany w 1888 roku, natomiast pierwszy antyperspirant "Everdry" 15 lat później.
Na podst. huffingtonpost.com Monika Stypułkowska (ms/mtr)