Blisko ludziAntykoncepcja dla chorych na nadciśnienie

Antykoncepcja dla chorych na nadciśnienie

Antykoncepcja dla chorych na nadciśnienie
06.02.2008 14:16, aktualizacja: 06.06.2018 14:51

Czy kobiety z nadciśnieniem mogą używać tabletek antykoncepcyjnych? Mój lekarz nie może dobrać mi jakiejkolwiek metody antykoncepcyjnej, powiedział,że osoby mające nadciśnienie nie mogą, ani plastrów , ani tabletek, po prostu nic.

Czy kobiety z nadciśnieniem mogą używać tabletek antykoncepcyjnych? Mój lekarz nie może dobrać mi jakiejkolwiek metody antykoncepcyjnej, powiedział,że osoby mające nadciśnienie nie mogą, ani plastrów , ani tabletek, po prostu nic. Tylko ewentualnie prezerwatywa. Mam 32 lata, dziecko.

Antykoncepcja czyli metoda zapobiegania ciąży uwzględniająca sposoby sterowania płodnością musi być dobrana dla kobiety bardzo indywidualnie w zależności od jej wieku, przeszłości położniczej, planowanego rodzicielstwa w przyszłości, aktualnych lub przebytych w przeszłości chorób. Ważne są, także nasze poglądy i przekonania etyczne i religijne.Wiele kobiet ma również wątpliwości dotyczące potencjalnego ryzyka działań niepożądanych wynikających ze stosowania środków antykoncepcyjnych dla zdrowia. Ponieważ choruje Pani na nadciśnienie tętnicze, dobór metody antykoncepcyjnej w takim przypadku musi być szczególnie przemyślany.Przy kwalifikacji do odpowiedniej metody antykoncepcji pacjentka musi być przebadana internistycznie aby wykluczyć choroby, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Przeciwwskazania te dotyczą zarówno tabletek hormonalnych jak i plastrów hormonalnych.Najważniejsze , bezwzględnie to:

- ciąża lub możliwość ciąży,
- krwawienia z dróg rodnych o niezdiagnozowanej przyczynie,
- nowotwory estrogenowrażliwe aktualne lub przebyte,
- choroby układu krążenia ( zakrzepica tętnicza, zakrzepica żylna, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w układzie krzepnięcia, krwotok mózgowy, wady zastawek serca)
- poważne choroby wątroby,aktywna kamica żółciowa,
- długotrwałe unieruchomienie chorej - na okres unieruchomienia, pacjentki przyjmujące na stałe leki, które wpływają niekorzystnie na skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych.

Dobrem wyborem dla kobiety, która już rodziła i ma nadciśnienie tętnicze może być wkładka domaciczna. Oprócz ściśle mechanicznego działania antykoncepcyjnego na macicę kształtka uwalnia dodatkowo jony miedzi lub gestagen, które dodatkowo wzmacniają działanie antykoncepcyjne. Głównym mechanizmem działania kształtki wewnątrzmacicznej jest zapobieganie zapłodnieniu , a nie zagnieżdżeniu zarodka , jak dotychczas uważano.

Metoda ta posiada wysoki indeks Pearla, który wynosi 1,2-3,0 a dla systemu wewnatrzmacicznego Mirena ( 5-letnia kształtka z levonorgestrelem)nawet do 0,5. Metoda ta ma wiele zalet. Przede wszystkim dość wysoka skuteczność, brak działań ubocznych ogólnoustrojowych, szybki powrót płodności po usunięciu i brak konieczności dodatkowych manipulacji przed stosunkiem. Wadami jej są często obfitsze i dłuższe krwawienia miesiączkowe po jej założeniu, świadomość ciała obcego i niekiedy ( rzadko) możliwość uczuleń. Ta metoda antykoncepcji nie nadaje się dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Bardzo popularną i bezpieczną metoda antykoncepcji u kobiet z nadciśnieniem tętniczym jest metoda mechaniczna. Jest to popularna metoda antykoncepcji, która polega na uniemożliwieniu przedostania się plemników do kanału szyjki macicy. Najczęściej stosowane z tej grupy środki to:

- środki plemnikobójcze (globulki, żele,kremy,pianki, tampony) - są to związki o działaniu plemnikobójczym. Działają poprzez uszkodzenie błony plazmatycznejplemników. Te zawierające nanoksynol mają dodatkowo działanie wiruso-grzybo- i rzęsistkobójcze. Preparaty te wprowadza się głęboko do pochwy na 20-30 minut przed stosunkiem seksualnym Najczęściej stosowanymi preparatami są: globulki Patentex-Oval, Kolpotex-Oval,Preventex,Cosmoval, Secural, Delfen pianka i krem.

- prezerwatywa - jest to zdecydowanie najbardziej popularny środek antykoncepcyjny i praktycznie jedyny środek stosowany przez mężczyzn. Dodatkowo chroni partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Indeks Pearla dla tej metody wynosi 5-12/100 kobiet.

Istnieje jeszcze duża grupa metod antykoncepcyjnych zwanych naturalnymi. Metody te opierają się na wykorzystaniu naturalnie występujących objawów zapowiadających okres płodny u kobiety. Z reguły głównym powodem wyboru tej metody jest światopogląd i uwarunkowania religijne. Czasami jednak o wyborze decyduje lęk przed przyjmowaniem środków hormonalnych lub obawa przed powikłaniami wywołanymi stosowaniem innych metod. Niekiedy przyczyną odstawienia innych metod antykoncepcji i przejścia na metody naturalne są właśnie działania uboczne lub powikłania pojawiające się w trakcie ich stosowania. Do metod naturalnych zaliczamy metodę kalendarzową, termiczną, śluzową i objawowo-termiczną.

Tak więc metod antykoncepcyjnych , które można u Pani rozważyć jest więcej niż tylko prezerwatywa. Doradzam udanie sie do kompetentnego lekarza ginekologa.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także