Atrakcje turystyczne w Tyliczu. Jak ciekawie spędzić tu czas całą rodziną?

Atrakcje turystyczne w Tyliczu. Jak ciekawie spędzić tu czas całą rodziną?

Atrakcje w Tyliczu
Atrakcje w Tyliczu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | pgabor329@gmail.com
18.01.2023 13:50

Tylicz to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość położona na mapie Małopolski. Oferuje sporo ciekawych atrakcji dla turystów w każdym wieku, idealnie sprawdzi się więc na rodzinną wycieczkę. Na gości czeka tu muzeum, zabytkowe świątynie, a także unikalna na skalę europejską atrakcja przyrodnicza, z wciągającą i pasjonującą historią Tylicza w tle. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Tylicz stanowi także świetną bazę wypadową do zwiedzenia okolicy – w miejscowości na turystów czekają obiekty noclegowe m. in. w lokalnych w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

Tylicz dla dużych i małych pasjonatów historii i zwiedzania

Pierwszym obiektem, który warto odwiedzić podczas urlopu w Tyliczu, jest Muzeum Dziejów Tylicza. To właśnie w tym miejscu zapoznamy się z pasjonującymi dziejami miejscowości, z którą związane są niektóre bardzo ważne wydarzenia historii Polski, w tym m. in. dzieje Konfederacji Barskiej. Wizyta w tym miejscu to ciekawa lekcja historii, która przyda się nie tylko dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, ale także dorosłym, jako przypomnienie dziejów naszego kraju. W Muzeum Dziejów Tylicza można ponadto poznać bliżej sylwetkę bohatera dwóch narodów Polski i Stanów Zjednoczonych, Kazimierza Pułaskiego, którego życie było związane właśnie z tą miejscowością.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas urlopu w Tyliczu jest zabytkowa cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana. To piękna świątynia, która kryje w swoim wnętrzu prawdziwy skarb – zabytkowy ikonostas przedstawiający patronów cerkwi oraz św. Mikołaja, jednego z najważniejszych świętych obrządku grekokatolickiego. Za jedną z ikon ukryta jest figura Chrystusa, którą warto odszukać podczas zwiedzania świątyni.

Naprzeciwko cerkwi pw. św. Kosmy i Damiana znajduje się katolicki kościół im. Maryi. Tuż obok niego rośnie lokalny pomnik przyrody – licząca sobie ponad 350 lat lipa. Jest to o tyle ciekawe i warte zobaczenia drzewo, że z jej spróchniałego pnia wyrasta nowe drzewko. Za kościołem znajduje się natomiast niewielkie wzniesienie o nazwie Golgota Tylicka. Wytyczone są na niej dróżki różańcowe w formie kapliczek połączonych ze sobą "dziesiątkami" różańcowymi. Nad nimi góruje natomiast budowla kształtem nawiązująca do biblijnej wieży Babel.

Tylickie jaskinie i największe mofety w Europie

Na terenie Tylicza znajduje się jaskinia, której długość jest przez ekspertów szacowana na 21 metrów. Według lokalnej legendy, w jej wnętrzu mają kryć się skarby zrabowane bogatym przez miejscowych rozbójników. Tylicz w dawnych czasach leżał bowiem na szlaku, który pokonywali zamożni kupcy. To właśnie ich złoto i bogactwa były rabowane przez zbójników i podobno ukrywane we wnętrzu jaskini. Kupcy zatrzymywali się na odpoczynek w innym, znanym miejscu na mapie Tylicza, a mianowicie przy źródełku wody mineralnej "Tyliczanka". Źródło to wraz z dwoma innymi jest nadal czynne i warto do niego zajrzeć chociażby po to, aby spróbować krystalicznie czystej wody, która bije w Tyliczu.

Z Tyliczem nieodłącznie kojarzy się jeszcze jedna atrakcja turystyczna, a mianowicie mofety. Tworzy je zespół 11 połączonych ze sobą kręgów, z których wydobywa się woda mineralna bogata w dwutlenek węgla. Według Łemków, którzy dawniej zamieszkiwali te tereny, mofety były budzącym grozę miejscem, w którym można było na własnej skórze poczuć "oddech piekła". Według naukowców, są to po prostu ekshalacje dwutlenku węgla z głębokich warstw geologicznych. Tylickie mofety są zaliczane do największych w Europie. Są zlokalizowane w osadzie turystycznej na prawym zboczu dolinki, poniżej przepływającego poniżej potoku Muszynka.

Mofeta - atrakcje w Tyliczu
Mofeta - atrakcje w Tyliczu© Adobe Stock

Ogromne zainteresowanie mofetami turystów sprawiło, że na terenie Tylicza zostały wytyczone ścieżki, które prowadzącą prosto do mofet. Na ich terenie ustawione zostały także tablice informacyjne oraz altana widokowa, w której można zatrzymać się na odpoczynek. Co ciekawe, w pobliżu mofet próżno szukać owadów – ze względu na duże stężenie CO2 tuż przy ziemi i obecność tzw. stref beztlenowych, owady nie mają szans na przeżycie w ich bliskim sąsiedztwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Źródło artykułu:WP Kobieta