Blisko ludziBędziesz miał rodzeństwo!

Będziesz miał rodzeństwo!

Doskonale pamiętasz, jak to było, kiedy dowiedziałaś się o tym, że spodziewasz się dziecka. Radość, niepewność, obawa przed tym co będzie. Teraz emocje wracają, test znowu pokazuje ci dwie kreski. Będziesz miała drugie dziecko! Niby wszystko już wiesz, ale przecież na świecie jest już twój pierwszy skarb.

Będziesz miał rodzeństwo!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.06.2011 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doskonale pamiętasz, jak to było, kiedy dowiedziałaś się o tym, że spodziewasz się dziecka. Radość, niepewność, obawa przed tym co będzie. Teraz emocje wracają, test znowu pokazuje ci dwie kreski. Będziesz miała drugie dziecko! Niby wszystko już wiesz, ale przecież na świecie jest już twój pierwszy skarb. Jak zareaguje na rodzeństwo? Jak pomóc i czego unikać? Podpowiadamy, jak przygotować malucha na pojawienie się nowego członka rodziny.

Bez względu na to, czy rodzeństwo jest dla was efektem długich starań czy niespodzianką, od tej chwili wasze życie zmieni się całkowicie. Drugie maleństwo wniesie jeszcze więcej radości do waszej rodziny, pamiętaj jednak, że nie wszyscy tak samo postrzegają pojawienie się niemowlęcia. Dla starszego dziecka zmiana jest ogromna i nie zawsze potrafi ono odnaleźć się w nowej roli. Od tej chwili przestaje przecież być jedyne i najmłodsze, zmienia swoją pozycję na starsze i musi podzielić się uwagą rodziców, która do tej pory była skierowana tylko i wyłącznie na niego.

Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie to wielkie wyzwanie dla jedynaka, zadbaj więc odpowiednio wcześnie o przyzwyczajenie go do nowej sytuacji. Wprowadzaj go w rozwijające się nowe życie i pozwól mu uczestniczyć w przygotowaniach. Oczywiście wiele zależy od wieku pierwszego dziecka, zawsze jednak pojawienie się rodzeństwa to wielkie wydarzenie, wiążące się z wieloma emocjami, nie zawsze pozytywnymi. Waszym obowiązkiem jako rodziców jest pomoc maluchowi w podjęciu owej roli, aby nie czuło się odtrącone i niechciane. Jak to zrobić?

Radosna nowina: To zrozumiałe, że bardzo cieszycie się z kolejnego dziecka. Chcielibyście podzielić się wiadomością z rodziną, przyjaciółmi, zorganizować uroczysty obiad. Chcielibyście również zrobić starszemu dziecku niespodziankę i sprawić mu radość informacją o maleństwie, które pojawi się w domu. W tym wypadku emocje trzeba jednak nieco poskromić i wstrzymać się z opowiedzeniem maluchowi o braciszku w brzuszku.

Przede wszystkim dlatego, że 9 miesięcy to dla dziecka bardzo długo, jest to też czas kiedy wszystko może się zdarzyć. Trudno za to wytłumaczyć maluchowi np. poronienie, upewnij się więc, że ciąża rozwija się prawidłowo a dopiero potem porozmawiajcie z dzieckiem. Pamiętajcie, aby dziecko dowiedziało się o rodzeństwie od was, trudno trzymać taką informację i nie mówić niczego nikomu, ale to bardzo ważne. Maluch może poczuć się oszukany gdy okaże się, że dzieje się coś poza nim.

Wspólne przygotowania: Twoje dziecko z pewnością będzie miało problem ze zrozumieniem, o co chodzi z tym dzidziusiem i dlaczego mama pokazuje mu swój brzuch. Jeżeli więc będzie to możliwe, zabierz je na badanie lekarskie, aby posłuchało bicia serduszka i zobaczyło maleńką istotkę podczas USG. Dzieci łatwiej rozumieją konkretne informacje potwierdzone obrazem, trudno oczekiwać natomiast, aby wyobraziły sobie maleństwo w brzuchu.

Wraz z kolejnymi miesiącami ciąży coraz bardziej intensywne będą przygotowania. Postaraj się włączyć w nie malucha, zabieraj go na zakupy, wspólnie wybierajcie rzeczy i akcesoria dla przyszłego braciszka lub siostrzyczki. Pamiętaj, aby dziecko nie miało poczucia, że przyszłe rodzeństwo coś mu zabiera, na zakupach zawsze zaplanuj jeden prezencik dla starszego. Zadbaj również o nowe meble, jeżeli dotychczasowe mają być przeznaczone dla noworodka. Twoje dziecko na pewno z dumą odda swoje ukochane łóżeczko noworodkowi i chętnie przeprowadzi się do nowego, przeznaczonego dla dzielnych starszych braci.

Bądź przy nim: Ciąża to wspaniały okres związany z wieloma emocjami. Musisz teraz szczególnie dbać o siebie i zorganizować dzień tak, aby znaleźć czas również dla malucha. Zaangażuj więc męża do zabawy z dzieckiem, będziesz mogła odpocząć, a za kilka miesięcy – zająć się noworodkiem. Twoje dziecko wciąż bardzo ciebie potrzebuje, postaraj się więc zapewnić mu swoją uwagę. Każdego dnia spędzaj z nim trochę czasu, bądź wtedy tylko dla niego i okazuj mu swoją czułość. Zadbaj o to, aby w waszym planie dnia znalazła się aktywność, którą będziecie mogli kontynuować również po urodzeniu drugiego dziecka. Możecie na przykład oglądać książeczki lub opowiadać bajkę. Taki stały punkt dnia da twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, będzie również dowodem na to, że nie wszystko się zmienia, że ono również jest ważne.

Twoje dziecko może teraz przeżywać bardzo różne emocje i radzić sobie w różny sposób, niekoniecznie dla ciebie zrozumiały. Nie wymagaj od niego okazywania radości, nie zmuszaj do rozmowy, nie próbuj na siłę zainteresować. Bądź przy nim, odpowiadaj na pytania i zapewniaj o tym, jak bardzo jest kochane.

Mały człowiek – wielka zmiana: Im bliżej porodu, tym większe napięcie i intensywniejsze przygotowania. Nie pozostawiajcie malucha samego sobie, rozmawiajcie z nim o tym, co się dzieje, przygotujcie również na to, że mama pójdzie do szpitala na kilka dni i wróci domu z dzidziusiem. Uwaga! Maluch z pewnością będzie martwił się o mamę, potrzebna będzie więc szczególna opieka i wsparcie ze strony taty i dalszej rodziny. Rozmawiaj z nim często i zapewniaj, że wszystko jest dobrze i niedługo wrócisz.

Nie oczekuj wybuchu radości, gdy pojawicie się w domu. Starszy syn bardzo się cieszy, ale jednocześnie boi i czuje napięcie - ta mieszanka może zaowocować najzwyczajniejszym w świecie płaczem. Pozwól mu na rozładowanie emocji, nie denerwuj się na niego i nie bądź rozczarowana. Pierwsze chwile do czas na aklimatyzację dla was wszystkich.

Nie martw się również, jeżeli twoje starsze dziecko początkowo nie do opanowania. Buntuje się, grymasi, marudzi, nie chce spać. W tym małym, choć już starszym, człowieczku kotłuje się mnóstwo emocji, których nie potrafi nazwać i odpowiednio wyrazić. Pamiętajcie o tym i nie denerwujcie się wybuchowym zachowaniem waszego dziecka. Postarajcie się również zachować zimną krew i nie dajcie się sprowokować. Maluch zasługuje na większe zrozumienie, zasady jednak pozostają takie same – pewnych rzeczy dziecku po prostu nie wolno.

Powoli zacznijcie również włączać dziecko do opieki na noworodkiem, jeżeli wyraża taką chęć. Może pomagać podczas przewijania, kąpieli – np. podawać kosmetyki i chusteczki. Może pomagać tobie pchać wózek, bujać maluszka lub zabawić go grzechotką. Delikatnie kontroluj sytuację i wspieraj starszaka – każda jego relacja z maleństwem jest bardzo cenna.

Przygotowanie starszaka do nowej roli nie jest łatwe, wymaga od rodziców cierpliwości i zaangażowania. Z pewnością będą lepsze i gorsze dni, nieraz padną słowa: „nienawidzę go” lub „oddaj ją do szpitala”. Nie karz dziecka za takie prośby, pamiętaj że kieruje nim lęk o utratę waszej miłości. Z czasem maluch zrozumie, że kochacie go tak, jak dawniej, a ten wierzgający nogami dzidziuś jest całkiem zabawny. A bycie starszym bratem jest fajne i wiąże się z całą masą przywilejów. Tylko starszak może później chodzić spać, ma kolegów i potrafi zrobić laurkę dla mamy. I jest taki dzielny.

(dja/sr)

rodziceciążarodzeństwo
Komentarze (39)