Begonia koralowa

Begonia koralowa

Begonia koralowa
Źródło zdjęć: © WP.PL
03.08.2009 17:44, aktualizacja: 03.08.2009 20:08

Ukośnica koralowa (Begonia corallina) zaliczana jest do roślin o ozdobnych liściach, ale jej kwiaty też stanowią ozdobę. Jest byliną wieloletnią. Pochodzi z tropikalnej dżungli brazylijskiej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa w palmiarniach i w mieszkaniach.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Tworzy wysoki krzew o drzewiastym pokroju. Jej gruba łodyga - nieowłosiona, rozgałęziająca się, od dołu drewniejąca – dorastać może do 2 m. W mieszkaniach po 2–3 latach pędy od dołu ogałacają się z liści. Jeśli chcemy otrzymać roślinę bardziej rozkrzewioną, należy usuwać rosnącym pędom wierzchołki wzrostu.

Begonia ta ma duże, gładkie, błyszczące liście osadzone na długich ogonkach. Są one niesymetryczne - jedna część jest wyraźnie większa od drugiej. U wielu odmian na wierzchu występują charakterystyczne białe plamy, tworzące marmurkowaty wzór. Spodnia strona jest często czerwonawa. Mimo, iż liście nie są pokryte meszkiem, nie należy ich nabłyszczać.

Dość duże, bezwonne kwiaty zebrane są w zwisające grona. Zależnie od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy lub czerwony. Oddzielnie wyrastają kwiaty męskie i żeńskie.

Begonia koralowa może rosnąć w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Latem temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż 15°C, a zimą – nie niższa niż 13°C.

Do podlewania stosujemy wodę bezwapniową. Podlewamy latem dwa razy w tygodniu, a zimą co 7–10 dni. W suchym pomieszczeniu zwiększamy wilgotność powietrza.

Od kwietnia do września, w trakcie podlewania, dokarmiamy roślinę rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Gdy begonii jest za ciasno w małej doniczce, przesadzamy ją na wiosnę do doniczki o jeden numer większej. Podłoże powinno być przewiewne, lekkie - najlepsza jest ziemia torfowa. Pamiętać musimy też o drenażu.

Najłatwiej rozmnożymy begonię przez sadzonki pędowe. Późną wiosną odcinamy młody pęd o długości ok. 10 cm i ukorzeniamy w podłożu lub w wodzie, w temperaturze ok. 21°C. Można ją rozmnażać także z sadzonek liściowych (podobnie, jak begonię królewską).

Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia chorób:

1)Brak kwitnienia, nowe liście drobne – brak składników pokarmowych – nawozimy roślinę.

2)Liście podsychają i zwisają - zbyt gorąco i sucho – roślinę podlewamy i przenosimy w chłodniejsze miejsce.

3)Liście żółkną, są wiotkie - zbyt zimno i mokro – przesuszamy roślinę, podlewamy oszczędniej, przenosimy w cieplejsze miejsce.

4)Małe, pęcherzykowate, zlewające się plamki, liść czernieje - tłusta plamistość liści – opryskujemy środkiem grzybobójczym.

5)Na liściach mączyste, białe plamy - mącznik właściwy - opryskujemy środkiem grzybobójczym.

6)Brunatniejące (czerniejące) plamy na liściach, z objawami gnicia - szara pleśń, zbyt wilgotno i za mało przewiewnie - opryskujemy środkiem grzybobójczym zawierającym benomyl. Przestawiamy roślinę w bardziej suche i przewiewniejsze miejsce.

7)Na liściach żółte pierścienie lub plamy - wirus mozaiki ogórka - brak skutecznych środków , roślinę natychmiast wyrzucamy.

8)Gnijące plamy na liściach, kwiatach i pąkach - zraszanie rośliny - nie wolno spryskiwać liści i kwiatów.

9)Łodygi zwisają, liście więdną – spaliny gazowe – przenosimy roślinę w przewiewne miejsce, wolne od spalin.

10)Liście matowe, na spodzie pajęczynka – przędziorek – stosujemy derris, malation lub opryskujemy preparatem zwalczającym pajączka.

Źródło artykułu:WP Kobieta