Ciekawski myszoskoczek

Ciekawski myszoskoczek

Ciekawski myszoskoczek
27.12.2006 16:32, aktualizacja: 28.12.2006 14:46

Uchodzą za najwdzięczniejsze i najzwinniejsze wśród gryzoni. Jako, że ich naturalnym środowiskiem są niedostępne tereny Azji i Afryki, zwierzaki te nazywane są szczurami pustynnymi lub piaskowymi. Dziś coraz więcej ludzi zadamawia myszoskoczki – małe przyjazne zwierzątka, które mają wiele uroku.

Uchodzą za najwdzięczniejsze i najzwinniejsze wśród gryzoni. Jako, że ich naturalnym środowiskiem są niedostępne tereny Azji i Afryki, zwierzaki te nazywane są szczurami pustynnymi lub piaskowymi. Dziś coraz więcej ludzi zadamawia myszoskoczki – małe przyjazne zwierzątka, które mają wiele uroku.

Myszoskoczki

Ich nazwa związana jest z anatomią. Przednie nóżki są krótsze od tylnych, dlatego też poruszają się wykonując skoki. Charakterystyczne w ich budowie są długie uszy i sierść przypominająca pędzelek na końcu ogona.

Środowisko naturalne

Aby zapewnić myszoskoczkom dobre warunki w domu, należy najpierw poznać ich tryb życia na wolności. W swym naturalnym środowisku żyją w norach, nie lubią wilgoci, dlatego im dalej od wody, tym dla nich lepiej. Prowadzą dzienny tryb życia, choć nie wyklucza to ich nocnej aktywności. Są wyjątkowo żywe i reagują na każdy ruch. Dobrze czują się w gromadach.

Dobry początek

Obecnie najpopularniejszym gatunkiem tych gryzoni jest myszoskoczek mongolski (Meriones unguiculatus). Myszoskoczki są przyjazne i łatwo się oswajają, trzeba jednak od początku zapoznać się z ich upodobaniami i zwyczajami. Przede wszystkim trzeba nauczyć się chwytać tego gryzonia. Absolutnie nie należy chwytać go w połowie ani podnosić za sierść. Wystarczy położyć przed nim rękę, a on sam na nią wejdzie, a po chwili oswojenia można go podnieść. Szybko zobaczysz, że myszoskoczki uwielbiają wspinaczkę, dlatego z chęcią będą wdrapywać się na ramiona właściciela, wchodzić pod ubrania, przedostawać się przez wszelkie zakamarki. Oswoić myszoskoczka

Podobnie jak w przypadku innych gryzoni, pierwsze godziny nowego zwierzaka w domu nie są łatwe. Jednak tym zwierzę młodsze, tym proces oswajania trwa krócej. Należy wykonywać spokojne, łagodne ruchy a po jakimś czasie myszoskoczek sam przyjdzie do nas na rękę. Bardzo szybko nauczy się reagować na głos i z radością będzie czekał na zabawy z właścicielem. Gdy mienie początkowy strach, od razu poznamy podstawową cechę tego gryzonia, jaką jest ciekawość. Myszkoskoczek charakteryzuje się tym, że jest niesamowicie wścibski – wszędzie musi wejść, każdy odgłos przykuwa jego uwagę. Stąd też niesamowita ruchliwość zwierzęcia.

Mieszkanie

Z doborem odpowiedniego mieszkania dla myszoskoczka nie jest wcale łatwo. Pamiętając o jego ruchliwości, skłonnościach do przegryzania się, silnych siekaczach i pazurach, niezwykłej zwinności, trzeba tak dobrać pomieszczenie dla niego, by nie uciekał, ale jednocześnie należy mu stworzyć odpowiednie warunki do realizowania swoich potrzeb ruchowych. Zatem odpowiednio zabezpieczona klatka lub akwarium wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Od czasu do czasu można pozwolić gryzoniowi swobodnie pobiegać po mieszkaniu, jednak wymaga to wyjątkowej czujności ze strony właściciela.

Wyposażenie

Bardzo istotne jest również wyposażenie mieszkanka – koła treningowe, rozmaite rekwizyty pozwalające na zabawę, pojemniki na pożywienie (powinno być jak najbardziej zróżnicowane – owoce, warzywa, ziarna, białko, gałązki i trawy) i wodę oraz przede wszystkim duża przestrzeń zagwarantują myszoskoczkowi odpowiednie warunki dla jego potrzeb.

Zwierzęta te są w Polsce jeszcze stosunkowo mało znane, jednak ci, którzy zdecydowali się na zadomowienie myszoskoczka, bardzo szybo stają się jego miłośnikami.

Źródło artykułu:WP Kobieta