wp

Czy mogę jeszcze zajść w ciążę?

Skończyłam 45 lat. Chciałabym wiedzieć, czy kobieta w mojej sytuacji jest bezpłodna, czy nadal może zajść w ciążę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy mogę jeszcze zajść w ciążę?

Moje pytanie może wydawać się banalne, ale dla mnie jest dość istotne. Mianowicie skończyłam 45 lat, ostatnią menstruację miałam w grudniu 2005 roku, lekarz ginekolog stwierdził, że to na pewno menopauza. Chciałabym wiedzieć, czy kobieta w mojej sytuacji jest bezpłodna, czy nadal może zajść w ciążę. Mój ginekolog twierdzi, że teraz mogę się tego nie obawiać, ale ja jednak nie jestem do końca przekonana. Bardzo chciałabym skorzystać z pani rady i doświadczenia.
Anna

Klimakterium to okres przejściowy w życiu kobiety od pełnej dojrzałości płciowej do starości, w którym dochodzi do zaniku miesiaczkowania.

wp

Ostatnia miesiaczka w życiu oznacza menopauzę. Za menopauzę można uznać tylko to krwawienie miesiączkowe, po którym występuje co najmniej 6-miesięczna przerwa w krwawieniu. Menopauza pojawia się między 46. a 52. rokiem życia kobiety i jest następstwem fizjologicznej niedoczynności jajników, związanej z postępującym zmniejszaniem się czynnościowej tkanki jajnikowej.

Ponieważ u Pani, Pani Aniu, od ostatniej miesiączki minęło ponad 12 miesięcy, można u Pani zdecydowanie rozpoznać menopauzę. Ponieważ ginekolog swoją diagnozę postawił na pewno po badaniu ginekologicznym połączonym z usg ginekologicznym, myślę, że może Pani być spokojna.

W menopauzie wypadanie funkcji owulacyjnej i zmniejszenie produkcji estrogenów powodują wygasanie czynności jajników, a więc bezpłodność fizjologiczną. Dlatego kobieta w okresie menopauzy nie jest już zdolna do zajścia w ciążę.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

wp

POLECAMY: Czy można zajść w ciąże podczas okresu?

Polub WP Kobieta
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp