Znajdziemy je w proszkach do prania, płynach do mycia naczyń czy tabletkach do zmywarek. Detergenty świetnie walczą z brudem, ale jednocześnie szkodzą zdrowiu. Środków chemicznych całkowicie nie wyeliminujemy z naszego życia, ale można je z powodzeniem zastąpić znacznie bardziej ekologicznymi produktami: octem, sodą czy sokiem z cytryny.
Znajdziemy je w proszkach do prania, płynach do mycia naczyń czy tabletkach do zmywarek. Detergenty świetnie walczą z brudem i roztaczają przyjemny zapach, ale jednocześnie szkodzą zdrowiu. Z raportu WWF wynika, że 86 proc. syntetycznych substancji chemicznych, służących nam do sprzątania każdego dnia, jest w ogóle nieprzebadana. Według kanadyjskich badaczy z Uniwersytetu w Toronto co trzecia kobieta - bo nadal panie sprzątają częściej niż panowie - cierpi na wysypkę i zapalenie spojówek na skutek styczności z chemią gospodarczą. Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że detergenty to druga najczęstsza przyczyna alergii skórnych i wyziewnych. Wiadomo już, że opary środków czyszczących są także rakotwórcze, a ciężarne kobiety przekazują te substancje swoim dzieciom, co może wpływać na rozwój płodu.
Środków chemicznych całkowicie nie wyeliminujemy z naszego życia, ale można je z powodzeniem zastąpić znacznie bardziej ekologicznymi produktami: octem, sodą czy sokiem z cytryny. A przyjemny zapach zapewnimy w domu, stosując olejki eteryczne - lawendy, trawy cytrynowej czy pomarańczy. To zmiana, nad którą naprawdę warto się zastanowić. Przy okazji można zaoszczędzić trochę pieniędzy.
(raf/mtr), kobieta.wp.pl
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Sodą w brud
Czasem naprawdę warto powrócić do sposobów naszych babć, które potrafiły skutecznie wykorzystać czyszczące możliwości popularnych substancji. Na numer jeden na liście zasługuje soda oczyszczona. To bardzo wszechstronny środek: czyści, dezynfekuje, a nawet potrafi usunąć pleśń. Działa także antybakteryjnie. Świetnie sprawdzi się w łazience - dzięki mieszance sody i octu pozbędziemy się brudu z płytek oraz kamienia z kabiny prysznicowej czy kranu. Taka "pasta" spełni też rolę preparatu do odgrzybiania i usuwania pleśni.
Soda może również zastąpić chemiczną piankę do czyszczenia dywanów i wykładzin. Rozpuszczona w ciepłej wodzie nadaje się też do mycia lodówki. Dzięki zastosowaniu takiego roztworu pozbędziemy się przykrego zapachu z chłodziarki.
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Ocet czyni cuda
Ekologicznym środkiem czyszczącym jest również ocet. Nie tylko usuwa brud i kamień, ale nadaje powierzchniom wspaniały połysk, bardziej efektowny niż wiele intensywnie reklamowanych produktów chemicznych. Po przepłukaniu zimną wodą z dodatkiem octu, także szklane lub kryształowe naczynia będą pięknie błyszczeć.
Po wymieszaniu octu z ciepłą wodą "wyprodukujemy" świetny preparat do mycia podłogi lub kuchennego blatu. Gdy wlejemy go do butelki ze spryskiwaczem, uzyskamy skuteczny płyn do czyszczenia szyb. Dzięki antybakteryjnym właściwościom możemy go także wykorzystać do umycia lodówki i pozbycia się z jej wnętrza nieprzyjemnych zapachów.
Ocet z powodzeniem stosowany jest do pozbywania się kamienia w czajniku elektrycznym. Gotujemy w nim wodę z dodatkiem kilku łyżek octu i odstawiamy na około kwadrans. Później wylewamy i dokładnie płuczemy urządzenie. Szmatką zamoczoną wcześniej w occie oczyścimy również żelazko.
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Cytrynowy blask
Świetnym zamiennikiem detergentów jest cytryna. Roztworem z jej soku oraz wody możemy znakomicie wyczyścić szyby i kafelki w łazience. Mieszanka soku i proszku z boraksu to z kolei świetny preparat do czyszczenia sedesu. Przetarcie sokiem lub kwaskiem cytrynowym podłogi z terakoty zapewni jest błysk. Cytryna bardzo dobrze radzi sobie także z usunięciem kamienia. Plasterek owocu wystarczy na kwadrans przyłożyć do miejsca pokrytego nieestetycznym nalotem.
Sok z cytryny (po rozcieńczeniu z wodą, w proporcji 1:10) przywraca też blask szybom i szklanym naczyniom. Pasta z soli kuchennej i soku z cytryny znakomicie czyści przedmioty z miedzi, chromu i mosiądzu. Należy pozostawić ją na ok. 10 minut, po czym spłukać ciepłą wodą i delikatnie wypolerować szmatką flanelową.
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Uniwersalna sól kuchenna
W czasie domowych porządków przyda się również sól kuchenna, która potrafi zastąpić płyn do mycia naczyń. Wystarczy wsypać do ciepłej wody dwie łyżki mąki pszennej i łyżkę soli. Takim roztworem możemy też oczyścić piekarnik, grill czy brytfannę.
Sól wsypana na noc do przypalonego garnka i zalana niewielką ilością wody sprawi, że rano zdecydowanie łatwiej doczyścimy naczynie. W ten sam sposób pozbędziemy się osadu po kawie lub herbacie.
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Woda utleniona
Pożyteczna i nieszkodliwa dla środowiska jest także woda utleniona, którą możemy wykorzystywać do usuwania plam z wykładzin i dywanów. Zachowa ich kolor, a na dodatek pomoże usunąć bakterie, wirusy i grzyby.
Woda utleniona sprawdzi się również jako wybielacz i odplamiacz. Dodając 100-200 ml do prania, pozbędziemy się wielu uciążliwych zabrudzeń, a ubrania staną się śnieżnobiałe.
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet
Orzech piorący
Proszek do prania mogą zastąpić także... orzechy. Łupinki owoców z tzw. drzewa mydlanego zawierają klejącą substancję: saponinę. Jest ona naturalnym detergentem, który pod wpływem wody wydziela pianę odtłuszczającą, myjącą i oczyszczającą. Wystarczy włożyć łupiny do woreczka i umieścić w pralce.
(raf/mtr), kobieta.wp.pl
Zobacz także:
7 wynalazków, które zmieniły życie kobiet