Badania dowiodły, że jedna trzecia zachorowań na nowotwory, połowa przypadków chorób serca i aż 90 proc. zachorowań na cukrzycę typu 2 wiążą się bezpośrednio z niezdrową dietą oraz ilością tkanki tłuszczowej, jaką w sobie nosimy. Warto przyjrzeć się produktom spożywanym w niektórych regionach świata, gdzie ludzie dożywają w zdrowiu sędziwej starości.
Badania dowiodły, że jedna trzecia zachorowań na nowotwory, połowa przypadków chorób serca i aż 90 proc. zachorowań na cukrzycę typu 2 wiążą się bezpośrednio z niezdrową dietą oraz ilością tkanki tłuszczowej, jaką w sobie nosimy.
Niewłaściwym pożywieniem niszczymy zresztą nie tylko swoje zdrowie, ale również wygląd. Tyjemy, pracujemy na przebarwienia, wypryski, nasze włosy matowieją i zaczynają wypadać. Czujemy się i wyglądamy staro.
Dlatego równie istotna jest ilość spożywanego jedzenia, co jego jakość. Właściwie skomponowanym jadłospisem zagwarantujesz sobie zdrowie i młody wygląd. Warto przyjrzeć się produktom spożywanym w niektórych regionach świata, gdzie ludzie dożywają w zdrowiu sędziwej starości.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg), kobieta.wp.pl
Sekret Japończyków
Jednym ze sposób na odjęcie sobie lat i przedłużenie życia jest przerzucenie się na dietę okinawską. Okinawa to japońska wyspa, której mieszkańcy słyną z długowieczności. Na 100 tys. osób przypada tutaj 50 stulatków, a dla porównania w Stanach Zjednoczonych - tylko 10-20. Ludność Okinawy od pokoleń stosuje bardzo zdrową dietę, która polega na:
- jedzeniu dużej ilości warzyw, w tym strączkowych (bardzo popularne są tam produkty sojowe);
- umiarkowanym spożyciu mięsa i produktów mięsnych;
- niedużym spożyciu nabiału;
- spożywaniu produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3;
- umiarkowanym piciu alkoholu i herbaty jaśminowej;
- wybieraniu węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym;
- spożywaniu potraw niskokalorycznych (ludność okinawska spożywa średnio 1900 kcal dziennie);
- unikaniu rafinowanych olejów roślinnych oraz cukrów prostych.
Pamiętaj o kurkumie
Ludność okinawska spożywa ponadto niewielką ilość owoców i - co istotne - posiłek je do momentu, aż poczuje się najedzona w ok. 80 proc. Nie ma tu więc miejsca na przejadanie się. Podstawowym źródłem białka jest tofu i zupa miso. W diecie "20 lat mniej" należy znaleźć też miejsce dla kurkumy (wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne), gorzkiego melona (obniża stężenie glukozy we krwi), ryb oraz wodorostów (kombu, wakame, mozuku) w ilości 1 g dziennie.
Powodem, dla którego taka dieta przynosi korzystne rezultaty, jest fakt, iż wzbogaca organizm o ochronne fitoaktywne związki, jednocześnie minimalizując niezdrowe substancje takie jak tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, biała mąka.
Cudowna dieta śródziemnomorska
Korzystnie na zdrowie i wygląd wpłynie też dieta śródziemnomorska. Zasady są podobne do diety okinawskiej. Polega na spożywaniu dużej ilości oliwy z oliwek, zbóż pełnoziarnistych, dużej ilości owoców i warzyw (w tym strączkowych), oliwek i orzechów oraz umiarkowanych ilości bogatych w białko produktów (głównie ryb). Mięso należy ograniczyć.
Podstawą śródziemnomorskiego modelu odżywiania są makarony, kasze, ziemniaki, pieczywo. To produkty dość kaloryczne, warto jednak pamiętać, że nie tuczą, jeśli nie są podawane w towarzystwie tłustych dodatków. Włosi czy Hiszpanie jedzą makaron z dużą ilością warzyw, a sosy składają się u nich ze zdrowych olejów roślinnych, orzechów, czosnku, świeżych ziół. Do obiadu podaje się z kolei wino, które zawiera cenne dla zdrowia polifenole.
Dieta portfolio
Jest jeszcze jeden sposób żywienia, który można dołączyć do grupy diet "20 lat mniej" - dieta portfolio. Jest ona skuteczna przede wszystkim w obniżaniu wysokiego cholesterolu.
To rodzaj diety wegańskiej - bazuje na spożywaniu małych ilości nietłustego mleka i jogurtów. Jej twórcy zachęcają również do jak najczęstszego spożywania protein pochodzących z pokarmów roślinnych, a także do zastąpienia mięsa produktami sojowymi. Nie zapomnij o białku, zwłaszcza pochodzącym z owsa i jęczmienia, a także orzechów.
Włącz do diety te produkty
Co jeszcze należy włączyć do diety, by cieszyć się urodą i długim życiem w zdrowiu?
- Superowoce - borówki, jagody acai, maliny, truskawki, cytrusy, winogrona, granaty;
- Warzywa - zwłaszcza kapusta i słodkie ziemniaki;
- Grzyby - kurki, pieczarki, shitake;
- Zioła i przyprawy - cynamon, bazylia, kolendra, koper, imbir,
mięta, pietruszka, oregano, tymianek, rozmaryn;
- Superzboża - czarny ryż, kasza owsiana łamana, bulgur;
- Przetwory mleczne - mleko, jogurt naturalny;
- Tłuste ryby - łosoś, sardynka, pstrąg;
- Nasiona - siemię lniane;
- Przekąski - kakao w proszku, gorzka czekolada,
- Jajka;
- Do picia: woda naturalna lub z sokiem owocowym (bez cukru), herbata.
Nie należy natomiast spożywać tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, soli, cukru.