Szarożółta zmiana skórna o nierównej, chropowatej powierzchni, powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Brodawka, zwana także kurzajką, najczęściej pojawia się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj staje się problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym, choć niekiedy może także sprawiać ból czy wywoływać stany zapalne. Jak poradzić sobie z tym defektem?
Blada lub szarożółta zmiana skórna o nierównej, chropowatej powierzchni, powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV.
Brodawka, zwana także kurzajką, najczęściej pojawia się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj staje się problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym, choć niekiedy może także sprawiać ból czy wywoływać stany zapalne. Jak poradzić sobie z tym defektem?
RAF/(gabi), kobieta.wp.pl
Czosnek
Cieszy się wielką popularnością jako aromatyczny dodatek do potraw i... remedium na liczne problemy zdrowotne. Czosnek zawiera m.in. potężną dawkę naturalnego antybiotyku - allicyny, która wykazuje właściwości antywirusowe i przeciwzapalne. Dzięki temu jest skutecznym remedium na wiele problemów skórnych, m.in. brodawki. Rozgnieciony ząbek czosnku należy przyłożyć bezpośrednio na kurzajkę, owinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Taką kurację należy stosować codziennie, do czasu całkowitego złuszczenia brodawki.
Sok z cytryny
Ten kwaśny owoc od wieków jest uznawany za jeden z najzdrowszych darów natury. Cytryna nie jest - wbrew powszechnemu przekonaniu - najbogatszym źródłem witaminy C, ale dzięki obecności innych cennych składników, wykazuje wspaniałe właściwości lecznicze.
Jest m.in. świetnym sposobem na kurzajkę. Jak się jej pozbyć? Posmarujmy brodawkę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny i pozostawmy go na skórze przez około pół godziny. Po kilku dniach takiej kuracji kurzajka powinna się rozpuścić pod wpływem kwasów zawartych w owocu.
Ocet jabłkowy
Niezwykłymi właściwościami octu powstającego ze sfermentowanych jabłek zachwycała się już słynna egipska królowa Kleopatra. Produkt jest skarbnicą wielu cennych składników, przede wszystkim pektyn, potasu i witaminy E.
Dzięki temu ocet jabłkowy możemy wykorzystać do usunięcie brodawek. Należy posmarować nim kurzajkę, pozostawić do wyschnięcia i wchłonięcia. W ciągu kilku dni powinna się złuszczyć, a w konsekwencji - zniknąć.
Sok z aloesu
Popularna roślina, często spotykana w polskich mieszkaniach, wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne, ściągające oraz bakteriobójcze.
Jak wykorzystać je do usunięcia kurzajek? Wystarczy oderwać kilka mięsistych liści aloesu, włożyć na kwadrans do lodówki, po czym zmiażdżyć. Wypłynie z nich sok o żelowej konsystencji - po rozpuszczeniu dwóch łyżek tej substancji w szklance ciepłej wody uzyskamy tonik do przemywania skóry. Jeśli sok zagotujemy, zgęstnieje, tworząc coś w rodzaju maści, którą możemy nakładać na brodawki.
Olej rycynowy
Ekstrakt wyciskany z ziaren rycynusa to bardzo skuteczny środek na wiele dolegliwości i problemów natury estetycznej. Zawarty w nim kwas rycynolowy wykazuje bowiem silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, a przenikając w głąb skóry pozwala skutecznie uporać się z różnymi zmianami, m.in. kurzajkami.
Należy posmarować nim brodawkę, owinąć bandażem i pozostawić opatrunek na całą noc. Taką kuracje warto stosować przynajmniej przez kilka miesięcy.
Mniszek lekarski
Przypominający mleko sok, który wydzielają łodygi, liście i korzenie tej popularnej w Polsce rośliny, już starożytni medycy arabscy wykorzystywali do usuwania brodawek i innych zmian skórnych. Także dzisiaj warto docenić przeciwzapalne oraz ściągające właściwości tej naturalnej substancji, pozyskiwanej wiosną i latem z mniszka lekarskiego.
Jego "mleczkiem" należy smarować kurzajkę 2-3 razy dziennie. Miejsce terapii dobrze jest zabezpieczyć w tym czasie plastrem.
Olejek z drzewa herbacianego
Surowiec, pozyskiwany z liści drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii, może pochwalić się imponującymi właściwościami antyseptycznymi, znacznie silniejszymi niż wiele znanych antybiotyków, np. penicylina.
Dlatego wyciąg z drzewa herbacianego uchodzi za świetny sposób na brodawki. Jeśli chcemy usunąć nieestetyczną kurzajkę należy smarować ją olejkiem dwa razy dziennie. Już po kilku dniach zauważymy znaczącą poprawę, a zmiana skórna ulegnie zagojeniu.
Skórka banana
Ten popularny owoc jest skarbnicą wielu cennych witamin, mikroelementów i związków, które bardzo skutecznie poprawiają nasz humor, a także opóźniają procesy starzenia. Bogactwem wartościowych składników może pochwalić się nawet skórka banana.
Dzięki dużej zawartości cennego potasu pomaga m.in. uporać się z brodawkami. Wystarczy kilka razy dziennie pocierać kurzajkę wewnętrzną stroną świeżo obranej skórki z banana.
Surowy ziemniak
Już 400 lat minęło od czasu, gdy hiszpańscy podróżnicy przywieźli do Europy bulwy ziemniaków uprawianych od czasów prehistorycznych przez rdzennych mieszkańców Ameryki. To popularne warzywo wciąż skrywa jednak wiele tajemnic - na przykład niewiele osób wie, że może być skutecznym sposobem na brodawki.
Dzięki swoim składnikom (m.in. witaminie C, potasowi i kwasowi askorbinowemu) surowy ziemniak usuwa kurzajki. Plasterkami należy przecierać zmiany skórne kilka razy dziennie, przynajmniej przez dwa tygodnie.
Kwas salicylowy
Nieprzypadkowo stanowi składnik wielu maści, toników i rozmaitych produktów kosmetycznych. Kwas salicylowy sprzyja usuwaniu martwych komórek skóry oraz oczyszcza pory zablokowane przez nadmiar sebum. Działa też przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego jest sprzymierzeńcem kobiet zmagających się z brodawkami.
Jeśli nie mamy pod ręką tej substancji, możemy wykorzystać jej syntetyczną wersję - kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Kilka tabletek rozgniatamy i mieszamy z wodą lub jogurtem naturalnym. Maseczkę nakładamy na skórę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Pozytywne efekty mogą pojawią się już po kilku zabiegach.
RAF/(gabi), kobieta.wp.pl