FitnessEfekt jojo, czyli "wychodzenie" z diety

Efekt jojo, czyli "wychodzenie" z diety

Efekt jojo, czyli "wychodzenie" z diety
11.09.2006 13:09, aktualizacja: 11.09.2006 15:25

Mimo, że stosuję diety bardzo szybko tyję. Czy to jo jo?

Witam kiedyś z 85 kg schudłam do 55. Byłam z siebie dumna! Teraz sytuacja się powtarza, nadal stosuję diety choć nie tak drakońskie i tyję bardzo szybko. Czy to jo jo? W dodatku planuję rzucić palenie. Czego powinnam sie wystrzegać i co robić? Aktualna waga 67 kg, wzrost 171cm, 24 lata. Gosia

Permanentne bycie na diecie odchudzającej powoduje, że organizm zaczyna się do tego stanu przyzwyczajać i przestaje reagować na kolejne zmniejszanie kaloryczności. Powoduje to obniżenie metabolizmu.
Aby uniknąć efektu jojo należy równie poważnie podejść do diety odchudzającej, jak i do wychodzenia z niej.
Podstawowym błędem osób, które borykają sie z problemem jojo jest to, iż bagatelizują okres zaraz po odchudzaniu. Skoro udało sie nam ładnie schudnąć, przez szereg wyrzeczeń, to teraz trzeba się wynagrodzić i zjeść to czego sobie przez czas diety odmawiałyśmy, czyli wrócić do jadłospisu sprzed odchudzania.
Twój organizm będąc przez dłuższy czas na diecie z ograniczeniem kalorycznym zmniejszył tempo przemian metabolicznych. Z tego względu zacznie gromadzić zapasy tłuszczu w obawie, że znowu zafundujesz mu niskokaloryczną dietę.
Jeśli uda Ci sie schudnąć, to zaplanuj sobie także wychodzenie z diety. Nie wzbogacaj więc gwałtownie swego menu. Zwiększaj kaloryczność jadłospisu o mniej więcej o 100-200 kcal tygodniowo. Jeśli przykładowo odchudzałaś się dietą 1000 kcal, to po miesiącu dojdziesz do 1600-1800 kcal. I tak staraj się jeść przez kolejny miesiąc. A potem? W te dni kiedy mało chodzisz, nie uprawiasz sportu, skomponuj sobie jadłospis dostarczający 1800-2000 kcal. W dni, kiedy jesteś aktywna fizycznie- możesz sobie pozwolić 2200 kcal.
W kwestii rzucania palenia należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Osoby, które przestają palić zwykle tyją. Bardzo często jest to spowodowane obniżeniem tempa metabolizmu. Często także zamiast papierosa sięgamy po jakieś przegryzki, żeby zająć czymś ręce. Kolejnym problemem jest fakt, iż po zaprzestaniu palenia zaczynamy lepiej odczuwać smaki, a jak nam jedzenie lepiej smakuje, to więcej zjadamy. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie należy zwrócić większą uwagę na naszą dietę w trakcie rzucania palenia i po prostu się kontrolować. Na początek ze względu na wyżej wspomniane obniżenie metabolizmu należy nawet zmniejszyć ilość jedzenia oraz wyeliminować podjadanie między posiłkami. Dobrym sposobem jest przenieść „zainteresowania” z papierosów nie na jedzenie, ale np. na aktywność fizyczną. :)
Powodzenia,
Magdalena Jarzynka

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!

Źródło artykułu:WP Kobieta