FitnessEksperci ostrzegają - tych diet unikaj

Eksperci ostrzegają - tych diet unikaj

Eksperci ostrzegają - tych diet unikaj

"US News" poprosiło grono specjalistów o rzetelną ocenę 32 najpopularniejszych obecnie metod odchudzania. Pod uwagę brano to, czy dieta jest łatwa, wartość odżywczą proponowanych produktów, jej wpływ na zdrowie. Oto, jakie diety znalazły się u doły listy i jakie zarzuty wobec nich mieli zdrowotni eksperci.

Gdy planujemy przejść na dietę, interesuje nas głównie to, ile kilogramów możemy schudnąć. Reszta nie jest istotna. O efekcie jo-jo i wpływie na zdrowie mało kto chce słyszeć. Liczy się szybki rezultat, mniejszy brzuch i to, że w sklepie zaczynamy szukać rozmiaru 38, a nie 42.

Na szczęście eksperci dokonują za nas bardziej racjonalnej oceny popularnych diet. Ostatnio "US News" poprosiło grono specjalistów o rzetelną ocenę 32 najpopularniejszych obecnie metod odchudzania. Pod uwagę brano to, czy dieta jest łatwa, wartość odżywczą proponowanych produktów, jej wpływ na zdrowie (zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę lub pojawienia się chorób serca).

Oto, jakie diety znalazły się u doły listy i jakie zarzuty wobec nich mieli zdrowotni eksperci.

Zacznijmy od krytykowanej od dawna diety Dukana. Została ona źle oceniona właściwie w każdej kategorii. Uznano ją za zbyt restrykcyjną, zbyt skomplikowaną. Specjaliści stwierdzili, że nie ma żadnych podstaw, aby uznać, że zalecane przez twórcę diety, Pierre'a Dukana zwiększenie spożycia białek i ograniczenie węglowodanów i tłuszczu rzeczywiście ma wpływ na utratę masy ciała.

Tekst: (ma)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 7

Dieta makrobiotyczna

Obraz
© 123RF

Jest popularna dzięki gwiazdom, które ją zachwalają. Wielką entuzjastką jest Gwyneth Paltrow, stosowała ją także Madonna. Oparta jest na starożytnej chińskiej medycynie. Żywność można podzielić na dwa pierwiastki; żeński - Yin i męski - Yang. Ten pierwszy odpręża, chłodzi i kieruje energię na zewnątrz. Drugi jest wzmacniający, ogrzewa i kieruje energię do wewnątrz.

Ważne jest, aby zrównoważyć oba pierwiastki w codziennym jadłospisie. Ich właściwości ustala się na podstawie m.in. odczynu kwasowości, aromatu i pikantności.
Eksperci nie podzielają entuzjazmu celebrytów. Uznali dietę za trudną, ponieważ to, co spożywamy, drastycznie różni się od codziennego menu. Określono ją jako "mieszaninę dietetycznych wskazówek, mistycyzmu, folkloru i nonsensu".

2 / 7

Dieta Raw Food

Obraz
© 123RF

Metoda zakłada, że spożywać będziemy tylko surowe produkty. Jedyna "przetworzona" żywność to ta kiszona, suszona. Dozwolone jest też namoczenie i fermentowanie. Z jadłospisu eliminujemy więc m.in. mięso, ryż, makaron i chleb.

Co na to specjaliści? Ich zdaniem w diecie zdecydowanie brakuje wartości odżywczych, tym samym jest zbyt niebezpieczna i trudna w zastosowaniu.

3 / 7

Dieta Medifast

Obraz
© 123RF

Oparta jest na spożywania gotowych produktów Medifast. Pomaga walczyć z nadwagą zaspokajając jednocześnie uczucie głodu. W zestawach gotowej żywności są zupy, batoniki, owsianki, koktajle. W ramach diety zjada się 6 posiłków dziennie - 5 Medifast i jeden przygotowany samodzielnie z warzyw i białka.

Jednak specjaliści nie byli zachwyceni. Dieta otrzymała tylko jedną wysoką notę: pozwalała na szybką utratę wagi. W pozostałych kategoriach została oceniona negatywnie. Utrzymanie nowej wagi przez dłuższy czas było praktycznie niemożliwe.

4 / 7

Dieta Atkinsa

Obraz
© 123RF

Przez wiele lat ulubiona dieta wielu osób. Pozwalała konsumować nieograniczone ilości tłuszczów (niech żyją masło, mięso, ryby, jaja i pełnotłuste produkty mleczne), ograniczała zaś spożywanie węglowodanów.

Eksperci uznali, że wprawdzie pozwala na osiągnięcie szybkiego efektu utraty wagi, jednak uznali ją za nieskuteczną na dłuższą metę, niebezpieczną dla zdrowia i zagrażającą kondycji serca.

5 / 7

Dieta niskoglikemiczna

Obraz
© 123RF

Stosując tę dietę należy przestrzegać indeksu glikemicznego. To podzielenie żywności według wpływu na wzrost poziomu glukozy we krwi od dwóch do trzech godzin po spożyciu. Im niższy indeks, tym zdrowsze jedzenie. Dlatego koniec ze słodyczami, gazowanymi napojami, żywnością przetworzoną dostępną w sklepach.

Mimo to eksperci uznali, że dieta ta jest dosyć trudna dla osób, które się na nią zdecydują. Należy pamiętać o tym, które produkty są dozwolone, znać indeksy glikemiczne. Poza tym uznano, że dieta nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych i nie sprzyja utrzymaniu przez dłuższy okres niskiej wagi.

6 / 7

Dieta Zone

Obraz
© 123RF

Kolejna dieta popularna dzięki gwiazdom, m.in. Jennifer Aniston, Cindy Crawford i Demi Moore. Stworzył ją amerykański dietetyk, dr Barry Sears, który założył, że aby schudnąć, należy zachować w posiłkach następujące proporcje: 30 proc. kalorii powinno pochodzić z białka, 40 proc. z węglowodanów i 30 proc. z tłuszczów.

Co mówią eksperci?
"To niepotrzebne i żmudne, aby każdy posiłek konstruować używając określonych makroskładników odżywczych". Tak więc lepiej jej nie stosujmy.

7 / 7

Równowaga kwasowo-zasadowa dr Vaseya

Obraz
© 123RF

Autorem tej diety jest dr Christopher Vasey, specjalizujący się w medycynie naturalnej. Eksperci nie są zachwyceni...

Uważają, że zasady są zbyt skomplikowane, utrata wagi niezbyt imponująca, a jej pozytywny wpływ na zdrowie właściwie żaden. Dlatego uznali ją za szkodliwą.

zdrowiedieta dukanadieta atkinsa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)