Blisko ludziEkspertki ONZ stwierdzają: Rząd RP musi powstrzymać się od ograniczania praw kobiet

Ekspertki ONZ stwierdzają: Rząd RP musi powstrzymać się od ograniczania praw kobiet

Ekspertki ONZ stwierdzają: Rząd RP musi powstrzymać się od ograniczania praw kobiet
Źródło zdjęć: © 123RF
Agata Porażka
21.12.2018 22:34

Ochrona praw kobiet w Polsce znalazła się w krytycznym punkcie. Polska musi powstrzymać się od ograniczania praw kobiet, szczególnie w obszarach rodziny, kultury, praw seksualnych i zdrowia prokreacyjnego. Musi też podjąć dalsze działania na rzecz osiągnięcia pełnej równości płci, stwierdziły dzisiaj ekspertki ONZ ds. praw człowieka.

Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, które przyznały kobietom prawa wyborcze (w 1918 r.), i który w swojej historii może poszczycić się silnym i aktywnym ruchem na rzecz równouprawnienia kobiet. Nasilanie się konserwatyzmu religijnego stawia jednakże pod znakiem zapytania niektóre z wywalczonych osiągnięć, zwłaszcza w obszarze praw reprodukcyjnych i seksualnych, stwierdziły ekspertki po odbyciu 10-dniowej wizyty.

"Polska stworzyła ramy prawne i instytucjonalne służące zwalczaniu dyskryminacji i podjęła działania zapewniające większy udział kobiet w życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym. Ponadto w Polsce funkcjonuje szereg mechanizmów opieki społecznej, a także podejmuje się starania na rzecz poprawy jakości systemu opieki nad dziećmi,” stwierdziły Panie Ivana Radačić i Melissa Upreti, członkinie Grupy Roboczej ONZ w sprawie dyskryminacji kobiet w prawie i praktyce. Ekspertki uznały również, że Polska od dłuższego czasu tworzy ramy prawne na rzecz skutecznego reagowania na problem motywowanej płcią przemocy wobec kobiet.

"Odnotowałyśmy jednak pewne istotne zagrożenia dla praw kobiet. Obecne władze zdają się nie traktować kwestii równości płci priorytetowo, gdyż nie istnieją żadne krajowe strategie i plany na rzecz równości płci i upodmiotowienia kobiet,” dodały niezależne ekspertki, zwracając uwagę, iż rozumienie równości wydaje się być ograniczone do równego traktowania w świetle prawa.

Przeciwdziałanie strukturalnie niekorzystnej sytuacji kobiet wymaga wprowadzenia konkretnych rozwiązań, w tym specjalnych programów przejściowych, dodały ekspertki. Wymaga to również od Państwa skutecznego zwalczania motywowanej płcią przemocy wobec kobiet, w którym to obszarze stwierdzono pewien regres, np. ograniczenie funduszy dla organizacji działających na rzecz praw kobiet.

Ekspertki odnotowały również, że osiągnięcie równości płci nie będzie możliwe bez poszanowania praw reprodukcyjnych kobiet. Tymczasem w Polsce dostęp do świadczeń zdrowotnych z obszaru praw reprodukcyjnych został jeszcze bardziej ograniczony, a w edukacji seksualnej i edukacji na temat praw człowieka występują poważne braki.

Rosnąca liczba ataków skierowanych przeciwko działalności na rzecz równości płci została również uznana za niepokojącą. "Wykorzystując przepisy i polityki, aktywnie promuje się tradycyjne role kobiet w rodzinie, a zwolennicy równości płci są coraz częściej określani jako »przeciwni rodzinie«,” stwierdziły ekspertki.

"Koncepcja »ideologii gender« służy również osłabianiu i stygmatyzowaniu obrończyń praw człowieka, których swoboda działania zostało znacząco ograniczona. Cieszy nas jednakże fakt, iż doprowadziło to również do aktywizacji kobiet działających w ramach inicjatyw oddolnych. Obrończynie praw człowieka odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu równości płci, a ich pracę należy w pełni doceniać, wspierać i promować”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta