ModaGdzie przechowywać biżuterię? Stojaki i kuferki w niskich cenach

Gdzie przechowywać biżuterię? Stojaki i kuferki w niskich cenach

Gdzie przechowywać biżuterię? Stojaki i kuferki w niskich cenach
Źródło zdjęć: © Domena publiczna | Oleg Breslavtsev
Sylwia Ścibak
03.01.2018 13:26, aktualizacja: 04.01.2018 13:15

Dostałaś w prezencie śliczny naszyjnik z delikatnym łańcuszkiem, ale nie wiesz, gdzie go przechowywać, by się nie zaplątał? Twój srebrny pierścionek czernieje coraz szybciej, a ty nie wiesz, jak go zabezpieczyć? Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni kuferek lub stojak na biżuterię. Te akcesoria wcale nie muszą kosztować fortuny. Sprawdź nasze propozycje.

Przechowywanie biżuterii – najlepiej w zamknięciu

Biżuteria, zwłaszcza ta wykonana ze szlachetnych kruszców, jest bardzo narażona na wilgoć i różnego rodzaju "chemię", tj. perfumy, kosmetyki do makijażu czy kremy i balsamy. Im częściej ma z nimi kontakt, tym szybciej może stać się matowa i sczerniała. Dlatego nie przechowuj jej na półce w łazience, nie wystawiaj na silne słońce i koniecznie ją zdejmuj, kiedy zamierzasz posprzątać, wykąpać się czy spryskać perfumami.

Co będzie najlepszym rozwiązaniem? Szczelne kuferki, pudełka albo szkatułki. Te przedmioty zabezpieczają biżuterię przed szkodliwym działaniem wilgoci, wszechobecnego kurzu, promieni słonecznych i obecnymi dookoła nas związków siarki, które szczególnie niekorzystnie wpływają na srebro i powodują jego ciemnienie. Wbrew obiegowej opinii metale szlachetne nie są odporne na wszystko dookoła, chociaż znacznie lepiej znoszą upływ czasu niż wyroby z innych metali, a przede wszystkim rzadziej uczulają, oczywiście jeśli nie są wzbogacane niklem.

Przechowywanie cienkich łańcuszków, pierścionków z kamieniami czy bransoletek w jednym miejscu to też nie jest dobry pomysł. W ten sposób możemy uszkodzić drobne zapięcia czy porysować powierzchnię, nie mówiąc już o ciągłym zaplątywaniu. Dlatego poszczególne elementy biżuterii najlepiej przechowywać oddzielnie, tzn. pierścionki powinny być trzymane z pierścionkami, kolczyki z kolczykami, a bransoletki – z bransoletkami. Dlatego w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kupno szkatułki, której wnętrze jest wyściełane miękkim materiałem i zawiera kilka przegród różnej pojemności. Dodatkowo możemy wykorzystać małe, lniane worki, delikatne worki flizelinowe albo woreczki strunowe z folii, zwane potocznie dilerkami, które jeszcze lepiej zabezpieczą biżuterię.

Obraz
© unsplash.com | Nick Karvounis

Przechowywanie biżuterii – ozdobne stojaki

Ozdobne stojaki na biżuterię są wybierane równie często co kuferki, jednak pełnią również inne funkcje. Przede wszystkim mogą być świetną ozdobą wnętrz. Metalowy stojak przypominający kobiece ciało ubrane w sukienkę, zawierający misternie wykonany splot, doskonale dekoruje komodę, biurko czy toaletkę, na której trzymamy kosmetyki czy perfumy. Ale to nie jedyny wzór, jaki możemy dostać na rynku. Dobrym wyborem będzie również porcelanowy łabędź czy wysokie, porcelanowe drzewo. Oczywiście każdy model różni się wysokością, dlatego jedne będą się nadawać do wieszania naszyjników, a inne jedynie do przechowywania pierścionków czy krótkich kolczyków.

Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej zalecie stojaków. Eksponują one biżuterię, dzięki czemu zawsze mamy do niej szybki dostęp i nie musimy męczyć się z ewentualnym rozplątywaniem łańcuszków.

Obraz
© Pixabay.com

Pamiętaj jednak o wadach stojaków na biżuterię. Eksponowane naszyjniki z delikatnych elementów czy kolczyki wykonane z misternych, małych koralików są bardziej narażone na wilgoć, światło słoneczne oraz kurz, dlatego mogą szybciej wyblaknąć lub sczernieć. Dodatkowo trudniej jest je wyczyścić z kurzu, który gromadzi się w małych załamaniach i zakamarkach. Biżuteria wisząca na haczyku jest też bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Przecież nierzadko zdarza nam się o coś zaczepić, naderwać jakiś element czy przypadkowo upuścić przedmiot na podłogę. Ponadto jeśli zbyt nisko postawimy stojak z biżuterią, wtedy dziecko może łatwiej do niego sięgnąć. Wówczas możemy się spodziewać, że nasz ulubiony naszyjnik zostanie zniszczony, a – co gorsze – jego drobne elementy znajdą się w buzi malucha.

Obraz
© 123RF.COM