Domowe sposoby pielęgnacji włosów, są często skuteczniejsze niż najdroższy nawet szampon. Zioła mają ogromną moc, są łatwo dostępne i niedrogie.
Codziennie tracimy około 50 włosów, a wiosną i jesienią nawet do 80. Nadmierne wypadanie włosów jest często efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, anemii lub nieodpowiedniej diety.
Zmagając się z nadmiernym wypadaniem włosów, warto zapoznać się z ziołami. Regularne stosowanie ziołowych wcierek czy płukanek pomoże w walce z tym bardzo nieprzyjemnym problem.
Wybierając zioła najlepiej kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami oraz kolorem włosów. Jedne zioła rozjaśniają włosy, inne lekko przyciemniają. Niektóre nawilżają jak np. nagietek, lipa czy len inne zaś ograniczają przetłuszczanie jak pokrzywa czy szałwia.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
Mydlnica lekarska
Odwar z korzeni mydlnicy wzmacnia włosy oraz leczy łojotok i łupież. Poprawia przy tym ukrwienie skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe i reguluje pracę gruczołów łojowych przy ich nadmiernym przetłuszczeniu.
Leczy także łupież, działa wzmacniająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia przy tym i pogłębia barwę ciemnych włosów.
Pokrzywa zwyczajna
Często traktowana jest jak chwast, a szkoda. Pokrzywa zawiera bowiem prawdziwe bogactwo witamin (m.in. K, C, z grupy B), mikroelementów (wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, fosforu, siarki), garbników, kwasów organicznych, flawonoidów. Liście pokrzywy działają na włosy wzmacniająco i tonizująco, zapobiegają też łupieżowi. Nalewka z pokrzywy pobudza porost włosów. Wciera się ją raz na tydzień, w dzień poprzedzający mycie głowy.
Do jakich włosów? Z tendencją do łojotoku, łupieżu, nadmiernego wypadania - wzmacnia cebulki włosowe.
Domowa recepta: Płukanka do włosów przetłuszczających się: 2 szklanki liści pokrzywy zalej 2 szklankami wrzątku. Po wystudzeniu przecedź i dodaj 1 szklankę 4-procentowego octu. Lekko podgrzanym płynem przecieraj skórę głowy codziennie przez 2 tygodnie.
Czosnek
Czosnek (Allium sativum) i cebula zwyczajna (Allium cepa) stymulują wzrost włosów i pomagają zwalczać łupież, mimo że ich zapach może odstraszać od stosowania.
Zapach czosnku może odstraszyć, jednak nie ulega wątpliwości, że to jeden z najskuteczniejszych naturalnych leków, zapobiegających również wypadaniu włosów. Zwany naturalnym antybiotykiem, czosnek zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Udowodniono, że związki te stymulują porost włosów. Rozgnieciony czosnek raz w tygodniu wciera się w skórę głowy i trzyma na niej ok. 20 minut. Później głowę należy umyć.
Cebula
Swoje zbawienne właściwości zawdzięcza takim substancjom jak: adenozyna, kwercetyna, związki siarki, witaminy z grupy B, witamina PP, cynk.
W 2002 roku przeprowadzono eksperyment ze stosowaniem cebuli wśród grupy osób cierpiących na łysienie plackowate. Po kuracji, aż 73 procent badanych zauważyło zarastanie miejsc dotkniętych chorobą.
Jak stosować cebulę?
Najprostszym sposobem jest wyciśnięcie soku i stosowanie go jako wcierki przed myciem. Można też zetrzeć cebulę na papkę i nałożyć ją na głowę jako maskę.
Sok możemy zmieszać z inną wcierką lub z alkoholem, który pomaga przenosić składniki odżywcze do korzenia włosa.
Jak zniwelować zapach?
Do wyciśniętego soku warto dodać kroplę olejku eterycznego.
Oliwa z oliwek
To od wieków jeden z najcenniejszych kosmetyków domowych. Złoty płyn uzyskiwany z pierwszego tłoczenia to skarbnica witamin i związków mineralnych. Zawiera witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, witaminy C i E. Bogata jest w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych, zawartych w tłuszczach zwierzęcych, wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki na wielu płaszczyznach.
Jak działa na skórę głowy?
Stosowana jako kompres, działa rewitalizująco, chroni zniszczone i suche włosy.
Przy pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów stosuje się również oleje z awokado, z jojoby i ze słodkich migdałów.
Szczególnie skuteczny jest olej rycynowy wytłoczony z nasion rącznika pospolitego. Zapobiega on łupieżowi i wypadaniu włosów, stymuluje ich wzrost i sprawia, że są jedwabiste w dotyku.
Rozmaryn lekarski
Bogaty w antyoksydanty jest świetnym ziołowym środkiem na zdrowe włosy i stymuluje porost włosów.
Rozmaryn lekarski stymuluje wzrost cebulek włosowych, hamuje wypadanie włosów, działa przeciwłupieżowo, pobudza wzrost włosów poprzez poprawę przepływu krwi do owłosionej skóry głowy.
Wyciąg z liścia rozmarynu wykazuje także działanie odkażające i ściągające.Ma działanie aseptyczne i ściągające, a przy tym przyspiesza odnowę komórek skóry głowy.
Wyciąg olejowy z tego ziela jest doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa łagodząco, oczyszczająco i stymulująco. Nadaje włosom połysk, wzmacnia je i lekko przyciemnia.
Ma szczególne zastosowanie w pielęgnacji włosów ciemnych.
Chmiel zwyczajny
Polecany do włosów słabych, przetłuszczających się i wypadających (wzmacnia cebulki), dodaje blasku włosom.
Szyszki chmielu działają przeciwzapalnie, wzmacniają cebulki włosów, zmniejszają łamliwość, mają działanie rozjaśniające. Chmiel często wykorzystuje się jako składnik szamponów.
Ususzone w odpowiednich warunkach szyszki, które przechowywane są w ciemnym, suchym miejscu i szczelnym opakowaniu, nie tracą swoich dobroczynnych właściwości nawet przez rok.
Czarna rzodkiew
Bardzo skutecznie działają okłady ze świeżo utartych korzeni czarnej rzodkwi lub chrzanu zwyczajnego.
Korzenie chrzanu przeciwdziałają wypadaniu włosów, dzięki pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy.
Korzenie rzodkwi działają podobnie, ale bardziej skutecznie, regenerując cebulki włosowe. Mimo że czarna rzodkiew wydziela bardzo mocny i niezbyt przyjemny zapach, jej działanie na włosy jest doskonałe.
Tatarak
Przy pielęgnacji włosów stosuje się również tatarak zwyczajny, który jest środkiem przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowym.
Od wieków używany jest jako środek hamujący wypadanie włosów i pobudzający ich porost. Roślina działa też przeciwzapalnie i ma działanie odżywcze.
Kłącze tataraku, które wykorzystuje się w terapii, bogate jest w olejki eteryczne, terpeny, garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne.
Nagietki i nasturcje
Wzmacniająco na porost włosów działa nalewka nagietkowa, nalewka z pięciornika, nalewka nasturcjowa, sok z łopianu oraz wyciągi z ziela bylicy boże drzewko, liści kocimiętki właściwej, z nasion soi .
W pielęgnacji włosów stosuje się również płukanki m.in. z kory dębu, ziela skrzypu, tymianku, liści orzecha włoskiego (przyciemniają włosy), lawendy, koszyczków rumianku (rozjaśniają włosy), z liści szałwii, gruszy, eukaliptusa oraz z gałązek i owoców rokitnika.
Palma sabalowa
W łysieniu androgenowym stosuje się doustnie bocznię piłkowaną. Ma ona działanie antyandrogenowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Zaleca się także wyciągi z palmy sabalowej . Jest ona antyandrogenem i blokuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie tego schorzenia.
W przypadku łysienia plackowatego stosuje się z kolei wyciąg z dziurawca, którym smaruje się miejsca pozbawione włosów i naświetla promieniami nadfioletowymi.
Łopain
Korzeń łopianu pajęczynowatego i łopianu mniejszego pomagają zwalczać łupież i przeciwdziałają wypadaniu włosów. Używa się w tym celu wyciągów olejowych i alkoholowych oraz świeżego soku z korzeni tych gatunków łopianu.
Olej z korzenia łopianu znakomicie działa na włosy: odnawia osłabioną i uszkodzoną ich strukturę, silnie odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost, hamuje wypadanie. Zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów, likwiduje łupież.
Olej ten reguluje zaburzenia czynności skóry, odżywia ją, polepsza prze miane materii naskórka. Jest idealnym środkiem do pielęgnacji włosów zniszczonych przez częste farbowanie środkami chemicznymi lub trwałe ondulacje.
Żeń-szeń
Zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów. Pobudza on ukrwienie skóry, wzmacnia strukturę włosów, a ponadto stymuluje życiowe funkcje komórek skóry głowy.
Używany w Azji od tysięcy lat, poprawia krążenie i reguluje metabolizm komórkowy. Użycie żeń-szenia do przygotowania domowego szamponu do włosów przyczyni się do odżywienia i wzmocnienia włosów. Jest dobrym środkiem na porost włosów, szczególnie u kobiet.
Brzoza
Liście brzozy posiadają działanie odkażające, regulujące pracę gruczołów łojowych ograniczając przetłuszczanie się włosów, ograniczają powstawanie łupieżu, zmniejszają wypadanie włosów, łagodzą stany zapalne skóry głowy.
Po zastosowaniu płukanki brzozowej włosy stają się bardzo miękkie, lekkie i puszyste.
Przy systematycznym stosowaniu płukanki włosy staną się mocniejsze, będą szybciej rosły.
Przepisy:
Zbierz liście brzozy a następnie zalej je wrzątkiem. Po ok. 15 minutach odcedź liście. Powstałym wywarem spłucz włosy.
Zalej liście alkoholem w proporcjach 1:5 (z przewaga alkoholu). Nasza nalewka musi postać 7 dni. Po tym czasie nasza mikstura już jest gotowa. Wcieramy ją w głowę skóry 2-3 razy w tygodniu.
Amla czyli agrest indyjski
Do pielęgnacji włosów zaleca się owoc egzotycznej rośliny - amli, nazywanej również agrestem indyjskim. Stosuje się ją w formie proszku, maceratu lub naparu. Dodaje włosom blasku i grubości, zmiękcza je, pogłębia i ożywia naturalny kolor. Opóźnia przy tym przedwczesne ich siwienie.
Amla jest krzewem rosnącym w Indiach i jest nazywana najważniejszą rośliną o właściwościach rewitalizujących i odmładzających tradycyjnej indyjskiej medycyny - Ayurvedy.
Szczególnie cenne właściwości mają owoce tej rośliny, które są bardzo bogate w stabilną witaminę C (720 mg w 100 gr świeżych owoców) oraz trójterpen lupeol, flawonoidy i polifenole, które działają antyoksydacyjnie.
Amla jest także doskonałym i tradycyjnie stosowanym przez kobiety w Indiach środkiem pielęgnującym i wzmacniającym włosy. Stosowana samodzielnie w formie odżywek, wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu oraz rozdwajaniu się końcówek, a także wzmacnia skórę głowy, działa przeciwzapalnie i przeciwłupieżowo. Włosy po jej zastosowaniu nabierają blasku i gęstości.W przypadku włosów naturalnie kręconych poprawia i utrwala ich skręt.
Wyciągi z amli wmasowane w skórę głowy wzmacniają cebulki włosów, przyspieszają ich porost, a przy tym działają przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie. Dzięki wysokiej zawartości tamin zmniejszają przetłuszczanie się włosów.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl