GwiazdyIndie – kraj o wielu obliczach

Indie – kraj o wielu obliczach

Indie – kraj o wielu obliczach
03.12.2013 14:05, aktualizacja: 03.12.2013 15:30

Indie, kolorowe i pełne kontrastów, wzbudzają wśród turystów wielkie emocje. Różnorodność kulturowa, religijna, a także krajobrazowa sprawia, że niemal każdy pragnie tam powrócić. Spływ po Gangesie, barwne spektakle i święta religijne oraz zwiedzanie licznych zabytków – to wszystko czeka was właśnie w Indiach.

Indie, kolorowe i pełne kontrastów, wzbudzają wśród turystów wielkie emocje. Różnorodność kulturowa, religijna, a także krajobrazowa sprawia, że niemal każdy pragnie tam powrócić. Spływ po Gangesie, barwne spektakle i święta religijne oraz zwiedzanie licznych zabytków – to wszystko czeka was właśnie w Indiach.

Indie leżą w Azji Południowej nad Oceanem Indyjskim. Linia brzegowa wynosi 7001 km. Od północy otaczają je Himalaje, a od południa wody Morza Arabskiego, Zatoka Bengalska oraz Morze Andamańskie. Klimat Indii jest wieloraki. Odnajdziemy tu południowe upały oraz mroźne górskie powietrze. Wpływa to na zróżnicowanie krajobrazów i form życia (są tu np. takie strefy roślinności, jak dżungle czy pustynie). Najlepszy na podróż po Indiach jest okres od października do marca, kiedy temperatury są dość niskie, a pora deszczowa minęła. Od kwietnia do czerwca królują upały i susza. Pora deszczowa trwa zwykle od maja do września. Wschodnia część kraju jest wówczas jednym z najbardziej deszczowych miejsc na świecie. Przed udaniem się do Indii należy pomyśleć o szczepionkach. Na miejscu należy pić wodę przegotowaną lub butelkowaną. To uchroni nas przed potencjalnymi zagrożeniami.

Uwaga, Indie – przybywamy!

Podróżując samolotem z Europy, wylądujemy w Delhi lub Bombaju. Na lotniskach czekać będą na nas setki tragarzy i taksówkarzy. W tłocznych miejscach należy uważać na kieszonkowców, a najbezpieczniej będzie skorzystać z tzw. taksówki przedpłaconej (pre-paid). Po mieście najlepiej poruszać się rikszami, które omijają korki uliczne. Przy dalszych podróżach w obrębie Indii optymalnym środkiem transportu będzie samolot. Przewoźnicy proponują tu bardzo atrakcyjne ceny.

Święte księgi i reinkarnacja

Indie to kraj wielu religii, jednak główną jest hinduizm. Posiada on wiele odmian, ale wiara w reinkarnację, szacunek do świętych ksiąg (Wedy), wiara w karmę oraz dążenie do wyzwolenia pozostają wspólne. Wiara w reinkarnację mówi, że ten, kto nie przestrzega obowiązków swojej warny, w następnym wcieleniu odrodzi się w niższej warstwie społecznej. Wiąże się to z systemem kastowym w Indiach.

W hinduizmie głównymi bogami są Wisznu i Śiwa – różne wcielenia tego samego boga. Na wyspie Elefanta niedaleko Bombaju znajduje się świątynia z ogromnym posągiem Śiwy o trzech twarzach. Symbolizuje on trójcę bogów – Śiwę, Wisznu i Brahmę.

Tańczący Śiwa

Niezwykle barwna kultura hinduska przepełniona jest wartościami religijnymi. Rzeźba jest niezwykle dekoracyjna, a malowidła ścienne przedstawiają wyobrażenie indyjskiego życia i symbole przemijania. Odnajdziemy je m.in. w jaskiniach Adżanty. Architektura zbliżona jest do rzeźby. Warte zobaczenia są skalne groty w Elurze (34 świątynie hinduskie i buddyjskie) oraz kompleks zabytków sakralnych Mahabalipuram z nadbrzeżną świątynią Śiwy – wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzyka indyjska wywodzi się z praktyk medytacyjnych. Według hinduskich wierzeń 4 formy melodii (ragi) mają wpływać na różne czakry (centra energetyczne), aby zyskać moc duchową. Na północy prym wiodą instrumenty strunowe (sitar i tambura), bansuri (rodzaj fletu) oraz tabla (rodzaj bębna), a na południu: wina (instrument strunowy), skrzypce oraz kanjira (rodzaj tamburynu). Według legendy taniec ma święte pochodzenie. Świat został bowiem stworzony przez tańczącego Śiwę. Początkowo taniec wykonywały dewadasi (tancerki-kapłanki) w świątyniach, co było wyrazem uwolnienia duszy od materialności i połączenia z boskością. Bharatanatjam – antyczny styl tańca hinduskiego – obecnie wykonywany jest przez jedną tancerkę lub całą grupę. Towarzyszy mu zawsze muzyka i śpiew. Barwne, przyozdobione stroje (np. kobiece sari) sprawiają, że takie wykonanie staje się prawdziwym spektaklem.

Raj dla podniebienia

Oddziaływanie różnych kultur, religii i zwyczajów wyraźnie widać w kuchni hinduskiej. Jej tajniki przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie. Ponieważ jedzenie wpływa na umysł i ciało, prawidłowo skomponowane potrawy powinny zawierać duchowość (sattwa), aktywność (radżas) oraz popędy (tamas).

Na północy widoczne są wpływy islamu. Jada się tutaj mięso baranie, kozinę i drób, unika natomiast wieprzowiny. Triumfy święci tutaj chleb naan wypiekany w piecu tandoori oraz jogurt z owocami lub warzywami (raita). Na południu króluje kuchnia wegetariańska. Jada się tutaj zupę z soczewicy (dal), naleśniki z mąki ryżowej (dosa) oraz ryż z curry. Będąc w Indiach, warto spróbować również samosa (trójkątne pierożki) czy pakora (kawałki warzyw w cieście). Warto wybrać się też na targi spożywcze, gdzie królują typowo indyjskie przyprawy. Oryginalnie zapakowane, mogą być wspaniałym prezentem dla najbliższych.

Szlakiem świątyń i duchowej kontemplacji

Kultura indyjska słynie z hinduskich i buddyjskich świątyń oraz islamskich fortów. Najpopularniejszym obiektem turystycznym jest świątynia miłości Tadż Mahal, znajdująca się w Agrze. Mauzoleum zostało wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów ku pamięci zmarłej żony. Na teren świątyni prowadzi Brama Saraceńska, a dalej marmurowe ścieżki. Grobowiec przykrywa okrągła kopuła, a całość otacza piękny ogród.

W New Delhi znajduje się Czerwony Fort – pałac zbudowany na podobieństwo raju opisywanego w Koranie. Nazwa pochodzi od budulca, jakim jest czerwony piaskowiec. W stolicy znajduje się także grobowiec Humajuna – miejsce spoczynku jednego z pierwszych władców Indii. Świątynia łączy w sobie sztukę indyjską i perską. Warto zwiedzić również Świątynię Słońca w Konaraku oraz Złotą Świątynię w Amritsarze. Przechowywany jest w niej oryginał świętej księgi sikhów. W Parku Archeologicznym Champaner-Pavagadh odkryjemy prehistoryczne osady z okresu mezozoiku.

Indie oferują też rejs wzdłuż brzegu Gangesu, nieopodal najświętszego miasta hinduizmu – Waranasi. Płynąc łódką, zobaczyć można kąpiel oczyszczającą mężczyzn oraz kobiety piorące w wodach Gangesu. Dla osób pragnących relaksu i wyciszenia, idealnym miejscem będzie wybrzeże Goa. Niegdysiejsze terytorium panowania Portugalczyków zachwyca nie tylko architekturą kolonialną, ale i pięknymi plażami. Otoczone lasami palmowymi będą doskonałym miejscem na odpoczynek. Innym, mało zatłoczonym kurortem jest archipelag Andamany, leżący pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim. Główny ośrodek – Port Blair – otoczony gęstym lasem tropikalnym, pełen raf koralowych oraz słonecznych plaż, sprawi, że zagłębimy się w duchowej kontemplacji, a nasza dusza będzie tańczyć ze szczęścia niczym Śiwa stwarzający świat…

WAŻNE INFORMACJE:

Czas: różnica w stosunku do czasu polskiego wynosi + 3,5 h porą letnią i +4,5 h porą zimową. Zakwaterowanie: Indie oferują rozmaite miejsca noclegowe – od luksusowych apartamentów po bambusowe chaty. Warto kupić: mieszanką przypraw (masala). Najpopularniejsza masala to curry, garam masala (prażone przyprawy) oraz masala ćaj, używana do herbaty. Z herbat: Asam oraz Madras. Koniecznie trzeba spróbować: chleba naan wypiekanego w specjalnym piecu tandoori, trójkątnych pierożków (samosa) oraz pakora – kawałków warzyw w pysznym cieście.

Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pl /Joanna Marona