Zwykle pamiętamy, jak często musimy robić manicure, podcinać końcówki czy wykonywać zabiegi depilacyjne. A co z naszym zdrowiem? Często zapominamy o ważnych badaniach lub po prostu ignorujemy je. A przecież chcemy jak najdłużej być w dobrej kondycji i cieszyć się życiem. Przypominamy, jak często powinnaś wykonywać najważniejsze badania.
Zwykle pamiętamy, jak często musimy robić manicure, podcinać końcówki czy wykonywać zabiegi depilacyjne. A co z naszym zdrowiem? Często zapominamy o ważnych badaniach lub po prostu ignorujemy je. A przecież chcemy jak najdłużej być w dobrej kondycji i cieszyć się życiem. Przypominamy, jak często powinnaś wykonywać najważniejsze badania.
Samobadanie piersi: raz na miesiąc
Często o tym zapominamy, a tymczasem powinien to być nasz nawyk. Raz na miesiąc, najlepiej parę dni po ustaniu miesiączki, sprawdź, czy w tkance piersiowej nie ma guzków lub zgrubień. Jeśli zauważysz chociażby najmniejszą zmianę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Lepiej dmuchać na zimne. Pamiętaj, że nowotwór piersi wykryty odpowiednio wcześnie może być w pełni uleczalny.
Tekst: na podst. Womenshealthmag.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl
Samobadanie skóry: raz na miesiąc
Wszystkie organizacje walczące z rakiem skóry stale zachęcają do tego, żeby co miesiąc dokładnie sprawdzać swoje ciało. Twoją uwagę powinny zwrócić wszystkie nowe i nietypowe znamiona. Pamiętaj o pięciu czynnikach ryzyka: asymetria, nieregularne i nieostre granice, dziwny kolor, średnica większa niż 6 mm, zmieniający się kształt i rozmiar.
Badanie dentystyczne: raz na sześć miesięcy
Pamiętaj, żeby robić przegląd dentystyczny co najmniej raz na pół roku. Jeżeli masz problemy z zębami, dentyści zalecają wizytę co cztery miesiące. Dzięki temu wyleczysz ubytki i będziesz cieszyć się zdrowymi i przede wszystkim własnymi zębami przez długie lata. Pamiętaj jednak, że zdjęcie rentgenowskie powinno się wykonywać tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Dentyści uważają, że nie ma sensu wystawiać się na promieniowanie X tylko na wszelki wypadek, przynajmniej przed 40 rokiem życia.
Bilans: raz do roku
Raz do roku powinnaś gruntownie się przebadać. Sprawdź wagę, ciśnienie krwi, zrób morfologię. Zapisz się na profesjonalne badanie piersi. Spytaj lekarza, czy widzi potrzebę wykonania jeszcze innych badań. Specjalista może zalecić ci zbadanie poziomu cukru we krwi, poziomu hormonów lub innych ważnych dla zdrowia wskaźników.
Cytologia: raz do roku
Jeśli twoje poprzednie badania cytologiczne były w normie, jesteś w stałym związku i nikt w rodzinie nie cierpiał na raka szyjki macicy, możesz właściwie wykonywać cytologię raz na trzy lata. Jednak większość ginekologów doradza, żeby robić ją raz do roku przy okazji kontrolnej wizyty u lekarza. Cytologia wykryje wszelkie zmiany i anomalie komórek szyjki macicy, co ułatwia diagnozę wielu niebezpiecznych chorób. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Nie ryzykuj swojego życia i badaj się regularnie!
Badanie ginekologiczne: raz do roku
Nawet jeżeli nie musisz robić cytologii co roku, koniecznie odwiedź ginekologa. Lekarz sprawdzi stan twojej macicy i jajników, być może zrobi USG dopochwowe. To pomoże wykryć wszelkie zwłóknienia, cysty oraz inne niepokojące zmiany. Pamiętaj, nie ma na co czekać, większość chorób wykrytych we wczesnym stadium ma dobre rokowania.
Testy na choroby przenoszone drogą płciową: raz do roku
Zaleca się, żeby każda kobieta wykonywała takie testy co 12 miesięcy, co najmniej do ukończenia 25 roku życia. Lekarz może pobrać próbkę wydzieliny z pochwy przy okazji wykonywania cytologii. Testy powinny uwzględniać przede wszystkim chlamydię i rzeżączkę. Po ukończeniu 25 roku życia warto nadal regularnie się badać, szczególnie jeżeli dostrzeżesz jakieś niepokojące symptomy. Lekarze doradzają także coroczne badanie się pod kątem obecności wirusa HIV.
Badanie wzroku: raz do roku
Okuliści zalecają, żeby robić badanie wzroku co najmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak masz już zdiagnozowaną wadę, powinnaś odwiedzać specjalistę co roku. Jest to ważne szczególnie po 40 roku życia. Lekarz zbada bowiem nie tylko twoje pole widzenia, ale również ogólny stan narządu wzroku. Jeżeli więc pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, jest szansa na to, że szybko sobie z nimi poradzisz.
Testy na HPV: co 5 lat
Po 30 roku życia kobiety powinny robić test HPV co 5 lat. To badanie jest szybkie i bezbolesne, często lekarze korzystają po prostu z próbki pobranej do zrobienia cytologii. Jeśli nie masz jeszcze 30 lat, nie musisz regularnie badać się na obecność wirusa, chyba że zauważyłaś niepokojące zmiany w wydzielinie z pochwy. Jednak nawet wtedy ryzyko, że wirus brodawczaka rozwinął się, jest minimalne, a upławy to przeważnie kwestia niegroźnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Poziom cholesterolu i poziomu cukru we krwi: raz na kilka lat
Twój lekarz rodzinny zapewne zechce sprawdzić twój cholesterol i poziom cukru we krwi co najmniej raz, zanim ukończysz trzydziesty rok życia i drugi raz przed czterdziestką. Niektórzy zalecają, żeby wykonywać te badania częściej, co najmniej raz na 5 lat. Po ukończeniu czterdziestego roku życia warto robić testy co dwa lata, chyba że wyniki są niepokojące.
Badanie stężenia hormonów tarczycy: co kilka lat
Jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, które sugerowałyby problemy z tarczycą (kołatanie serca, tycie lub chudnięcie, problemy z cerą i włosami), nie musisz specjalnie często badać poziomu TSH. Lekarze zalecają, żeby pierwszy test zrobić ok. 35 roku życia i powtarzać go co 5 lat.
Mammografia: raz do roku po 40 roku życia
Lekarze sugerują, żeby nie robić tego badania wcześniej. Dopiero po 40 roku życia tkanka piersiowa jest na tyle ukształtowana, że mammografia może faktycznie odróżnić zmiany patologiczne od zwyczajnych zmian rozwojowych. Jeżeli masz podejrzenia odnośnie stanu swoich piersi lub jeśli w twojej rodzinie kobiety chorowały na ten rodzaj nowotworu, a nie skończyłaś jeszcze 40 lat, lepiej umów się na USG piersi. To metoda skuteczniejsza w przypadku młodych kobiet.
Tekst: na podst. Womenshealthmag.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl