ModaJak dbać o buty ze skóry? Użyj rajstop, ryżu i żwirku dla kota

Jak dbać o buty ze skóry? Użyj rajstop, ryżu i żwirku dla kota

Jak dbać o buty ze skóry? Użyj rajstop, ryżu i żwirku dla kota
Źródło zdjęć: © iStock.com
Monika Zonenberg
21.01.2019 10:35, aktualizacja: 21.01.2019 11:41

Skórzane buty to prawdziwy skarb w naszej szafie. Chronią nas przed chłodem, deszczem i wiatrem, a przy tym wyglądają stylowo. Zima nie jest jednak dla nich łaskawa i potrafi sprawić, że buty wyglądają bardzo źle. Sprawdź, co zrobić, by prezentowały się świetnie bez względu na pogodę.

Obuwie na wagę złota

Buty wykonane z wysokiej jakości skóry to gwarancja świetnego wyglądu. Są wytrzymałe, piękne i przyciągają spojrzenia. W okresie jesienno-zimowym szybko mogą stracić swój blask i zacząć odstraszać swoim wyglądem. Plamy, matowa skóra, resztki soli z pewnością nie dodają im uroku. Na szczęście nasza błyskawiczna reakcja może pomóc sprawić, by buty długo wyglądały, jakbyśmy dopiero co je wynieśli ze sklepu. Zamiast czekać na cud, weź sprawy w swoje ręce i doprowadź obuwie do porządku. Kilka prostych trików zrobi kolosalną różnicę.

Od razu zabezpiecz buty

Duża część marek dba o to, by kupowane przez nas buty były od razu zaimpregnowane. Proces ten jednak należy powtarzać, więc jeśli na nowych butach zauważysz zmarszczki, wyschnięte i wysuszone miejsca, warto ten zabieg powtórzyć, zanim zdecydujesz się je założyć. Aby kupić dobry produkt do impregnacji nie musisz przeszukiwać sklepów specjalistycznych. Dostępne są w niemal każdym dużym supermarkecie, sklepie z obuwiem i dodatkami lub w sieci, gdzie dostaniesz je w dużo niżej cenie. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się produkty na bazie naturalnych składników, na przykład wosku pszczelego. Są one delikatne i najlepiej wpłyną na wygląd i kondycję skóry naturalnej.

Właściwie przechowuj obuwie

Żeby byty jak najdłużej prezentowały się idealnie, warto też zwrócić uwagę, jak na co dzień je przechowujemy. Kiedy wejdziemy do domu, zamiast rzucić buty w kąt i oddać się domowym przyjemnościom, obetrzyj buty z błota i wody oraz postaw w suchym, przewiewnym miejscu. Jeśli miałaś na sobie buty, których teraz przez pewien czas nie będziesz nosić, użyj prawideł i wypchaj je kulkami z przeczytanych gazet. Odpowiednia pozycja butów jest niezwykle ważna - jeśli to zaniedbasz, a mokre i brudne buty ze skóry będą długo stały w nieprawidłowej pozycji, możesz doprowadzić do trwałych zniekształceń.

Obraz
© iStock.com

Czyszczenie butów

Aby jak najlepiej wyczyścić buty, podziel ten proces na kilka etapów. Najpierw pozbądź się zaschniętego lub mokrego piasku za pomocą specjalnej szczoteczki lub przeznaczonej do tego szmatki. Kiedy obuwie będzie suche, nanieś na skórę pastę do tego typu materiału i rozprowadź po całości. Zanim pasta do butów zaschnie, dokładnie wyszczotkuj całą powierzchnię. Zaopatrz się więc w specjalną szczotkę, najlepiej z włosia naturalnego, która dotrze do każdego milimetra skóry. Pozwól butom wyschnąć, a następnie zabierz się za polerowanie, dzięki któremu będzą pięknie błyszczeć. Ciekawą metodą może być także użycie do polerowania... rajstop. Pocieraj nimi buty, aż ujrzysz pięknie wypolerowaną skórę. To idealny pomysł na użycie rajstop, które mają dziurkę lub oczko.

Przechowywanie

Kiedy zdejmujesz buty po przyjściu do domu i wiesz, że długo ich nie założysz, od razu odpowiednio je zabezpiecz. Jeśli to na przykład wysokie kozaki, użyj prawideł lub wypchaj je gazetami. Utrzymywanie obuwia w dobrej pozycji jest niezwykle ważne, ponieważ skóra narażona jest na trwałe zniekształcenia. Botki czy szpilki wysusz i schowaj do pudełka lub do szafki, by się nie zakurzyły. Zaoszczedzisz sobie czasu i pracy.

Suche buty to podstawa

Choć staramy się unikać wody i kałuż, którymi upstrzone są chodniki podczas jesieni i zimy, niekiedy z pogodą nie da się wygrać i wracamy do domu z mokrymi butami. W takim momencie musisz podjąć odpowiednie kroki. Nigdy nie kładź butów na kaloryferze lub koło niego i nie staraj się suszyć ich w pobliżu jakiegokolwiek źródła ciepła. Taki zabieg negatywnie wpływa na strukturę skóry i sprawia, że pojawiają się na niej zmarszczki i ciężkie do wypolerowania fragmenty. Zbyt gorące powietrze sprawia, że buty zaczynają wyglądać na znoszone, zniszczone i matowe. Pamiętaj, że buty podczas schnięcia mogą się skurczyć, więc na ten czas warto wypchać je papierem kuchennym lub gazetami, które co kilka godzin należy wymieniać. Jeśli woda w bucie opiera się jakiemukolwiek suszeniu, włóż do niego torebkę z nieugotowanym ryżem lub żwirkiem dla kota - wchłoną one wilgoć i szybciej pozwolą ci się uporać z problemem. Pamiętaj, by czyścić i pastować buty dopiero, kiedy całkowicie wyschną.