Jak hormony wpływają na kształt twojej figury i zdrowie?
Stosujesz drastyczną dietę, regularnie ćwiczysz, ale pomimo tego nie możesz schudnąć? Przyczyną mogą być zmiany hormonalne.
Stosujesz drastyczną dietę, regularnie ćwiczysz, ale pomimo tego nie możesz schudnąć? Przyczyną mogą być zmiany hormonalne. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że zaburzenia w funkcjonowaniu niektórych organów powodują znaczne spowolnienie przemiany materii. Eric Berg, autor “The 7 Principles of Fat Burning”, wyjaśnia, jak hormony wpływają na kształt twojej figury i zdrowie.
Typ nadnerczowy
Typ nadnerczowy najczęściej charakteryzuje się umięśnioną sylwetką, słabo zaznaczoną talią oraz małymi piersiami. Natomiast tłuszcz zbiera się w okolicach talii. Hormony wydzielane przez korę nadnerczy utrzymują równowagę wodno-mineralną organizmu, pomagają w sytuacji długotrwałego stresu oraz podnoszą stężenie glukozy we krwi. – Kiedy jesteśmy zestresowani, organizm wydziela kortyzol, który odpowiedzialny jest m.in. za przyrost tkanki tłuszczowej wokół narządów, które znajdują się w okolicach brzucha – wyjaśnia Eric Berg.
Co to oznacza? Rdzeń nadnerczy wytwarza katecholaminy. Nieustannie wydziela do krwi niewielkie ilości adrenaliny. Jednak wszelkie stany emocjonalne, takie jak gniew czy zdenerwowanie, powodują nagłe wydzielanie do krwi zbyt dużej jej ilości. Chroniczny stres prowadzi do zaburzeń snu, problemów z koncentracją i przyrostu masy ciała. – Wiele hormonów wzrostu, które spalają tłuszcz, wydzielane są w nocy – tłumaczy Berg. Ekspert zaznacza, że jeśli nie ograniczymy stresu, to nie przyniosą skutku wyczerpujące ćwiczenia czy drastyczna dieta. Dlatego, jeśli ktoś ma figurę o typie nadnerczowym, to nawet setki przysiadów nie pomogą mu osiągnąć efektu płaskiego brzucha. Jego zdaniem, osoby o takim typie figury często zmagają się ze stresem i zazwyczaj są nerwowe.
Typ tarczycowy
Typ tarczycowy charakteryzują długie kończyny, drobne kości, wyraźna talia oraz duży biust. Tłuszcz gromadzi się w okolicach pośladków i bioder. Tarczyca jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi. Organ wytwarza hormony, które regulują metabolizm oraz stymulują gospodarkę wapniowo-fosforową. Na przykład, tyroksyna przyspiesza przemianę materii. – Wiele kobiet nie może po porodzie zrzucić zbędnych kilogramów, gdyż odpowiedzialny jest za to wzrost poziomu estrogenów i nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy – tłumaczy Berg. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia w pracy tarczycy podczas ciąży. Warto dodać, że organ może powiększać się nie tylko w czasie ciąży, ale również podczas cyklu menstruacyjnego lub w wyniku choroby.
Co to oznacza? Oprócz tycia, często pojawia się też wypadanie włosów czy plamki na paznokciach. Objawy niedoczynności tarczycy związane są przede wszystkim ze zwolnieniem tempa przemiany materii. Najczęściej u chorego obserwuje się przyrost masy ciała, zaparcia, osłabienie, zmęczenie, spadek koncentracji, zaburzenia pamięci oraz uczucie chłodu. Berg radzi, aby zrobić badanie hormonów tarczycy, bo często schorzenie wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Typ płciowy
Typ płciowy charakteryzuje się słabo zaznaczoną talią oraz małymi piersiami. Z kolei tłuszcz gromadzi się w okolicach ud i pośladków. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za właściwe wydzielanie hormonów płciowych przez jajniki i prawidłowość jajeczkowania. Niska aktywność tarczycy zaburza cykl miesiączkowy. – Ze względu na nagły wzrost poziomu estrogenu wiele problemów z tarczycą przekształca się w kłopoty z jajnikiem. Zwłaszcza jeśli problem z tarczycą rozwija się już w trakcie ciąży lub po urodzeniu dziecka – wyjaśnia Berg. Przy niedoborze hormonów tarczycowych przysadka zwiększa swoją aktywność i przez to wpływa także na jajniki, które zwiększają nadmiernie produkcję estrogenów. Dlatego u kobiet z niedoczynnością tarczycy występuje nadmiar estrogenów, zaś menstruacja może pojawić się przedwcześnie lub zbyt późno oraz charakteryzować się bolesnym przebiegiem.
Co to oznacza? Kobiety, które mają problemy z jajnikiem, często zmagają się z obfitymi miesiączkami oraz trądzikiem. – Wszystko (np.: bóle głowy, wzdęcia, depresja), co występuje cyklicznie, czyli podczas owulacji lub tydzień przed miesiączką, związane jest z typem płciowym – uważa Berg.
Typ wątrobowy
Typ wątrobowy charakteryzuje się smukłymi nogami i wystającym brzuchem. Wątroba pełni cztery funkcje: metaboliczną, detoksykacyjną, filtracyjną oraz magazynującą. Wspomaga prawidłową przemianę materii oraz usuwa toksyny z krwi i ciała. Osoby o tym typie najczęściej mają tzw. „wodobrzusze” (nagromadzenie płynu w jamie brzusznej), które jest mylnie interpretowane z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Co to oznacza? U zdrowych osób poziom cukru we krwi rośnie w nocy ze względu na zmiany hormonalne. Natomiast osoby z typem wątrobowym budzą się z niskim poziomem cukru we krwi i drażliwością. Mają też problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zgaga i niestrawność. - Jedzenie nie zostaje dokładnie przetrawione w organizmie, co sprawia, że ludzie odczuwają niedosyt i dlatego pragną dostarczyć więcej energii w postaci węglowodanów – wyjaśnia Berg. W wyniku niewydolności wątroby znacznemu zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne, co prowadzi do zakłóceń w funkcjonowaniu całego układu hormonalnego organizmu. Niestety większość
osób ze schorzeniami wątroby nie jest w ogóle świadoma choroby.
Monika Stypułkowska/(ms/mtr)
Tekst na podst.shape.com